Μεγάλο ματς στα Περβόλια! Ισόπαλοι 2-2 ΑΟΧ/Κισσαμικός-Πλατανιάς

Επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά, το χανιώτικο ντέρμπι ολοκληρώθηκε με επιτυχία στο γήπεδο Περιβολίων,  ΑΟΧ/Κισσαμικός και Πλατανιάς μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς, με το τελικό 2-2 να σφραγίζει τις προσπάθειές τους.

Συγκεκριμένα, το 1-1 έγινε μετά την σέντρα του Αρναρελλη και το πλασέ του Βρεττού στο 64’, με τον ίδιο παίκτη να σημειώνει και το 1-2, πέντε λεπτά αργότερα, αξιοποιώντας το γέμισμα από τον Φαζό.

Σε εκείνο το σημείο ο ΑΟΧ/Κισσαμικός φάνηκε να αποκτά το προβάδισμα για την νίκη, αλλά ο Πλατανιάς για μια ακόμα φορά επιβεβαίωσε ότι δεν παρατά κανένα παιχνίδι, καταφέρνοντας με πρωταγωνιστή τον Μιγκέλ να φτάσει στο τελικό 2-2 στο 76’ μετά από σέντρα του Παπανικολάου, με την μπάλα να κοντράρει στο σώμα του Σισέ και να καταλήγει στα δίχτυα.
Εξαιρετικό το κλίμα στις εξέδρες και στον αγωνιστικό χώρο, με τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο Περιβολίων να ευχαριστιέται ένα απολαυστικό παιχνίδι.

Οι φάσεις του αγώνα
5’ Φάουλ του Ποζατζίδη, κεφαλιά του Λουκίνα στο δοκάρι και στη συνέχεια σπουδαία επέμβαση Παπαδόπουλου σε πλασέ του Γκατσολάρι.
9’ ΓΚΟΛ: Γύρισμα του Σισέ στον Παπαδόπουλο ο Νίλι κλέβει την μπάλα και τη στέλνει με πλασέ στα δίχτυα (0-1).
15’ Μεγάλη ευκαιρία από μπαλιά του Φαζού ο Ρίσκι πλασάρει και ο Βασιλειάδης αποκρούει σε κόρνερ. Από το κόρνερ του Σάλιακα ο Αρναρέλλης βρίσκει την μπάλα και κ Ουές διώχνει στη γραμμή.
45+1’ Επικίνδυνη γύρισμα του Κουσκουνά απομακρύνουν οι αμυνόμενοι.
49’ Σουτ του Κουσκουνά άουτ.
50’ Γύρισμα προς τα πίσω του Τσαμούρη ο Ρίσκι από πλάγια θέση πλασάρει άουτ.
60′ Σέντρα του Ουές κεφαλιά του Μιγκέλ μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.
64′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Αρναρέλλη η μπάλα περνάει από όλους και ο Βρεττός πλασάρει για το 1-1.
68′ Πάσα του Μουμίν σουτ του Τόλι άουτ.
69′ ΓΚΟΛ: Γέμισμα του Φαζού ο Βρεττός στην πλάτη της άμυνας “τσιμπάει” την μπάλα με το πόδι και τη στέλνει στα δίχτυα (2-1).
76′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Παπανικολάου, σουτ του Μιγκέλ η μπάλα κοντράρει στον Σισέ και καταλήγει στα δίχτυα (2-2).
77′ Ευκαιρία με τον Λουκίνα σουτ άουτ.
88’ Κόρνερ Αρναρέλλη, η κεφαλιά του Σισέ περνά άουτ.

Διαιτητής: Γκάμαρης (ΕΠΣ Αθηνών)
Βοηθοί: Παγούρας (ΕΠΣ Βοιωτίας) – Νικολάου (ΕΠΣ Αθηνών)
4ος διαιτητής: Τσαγκαράκης (ΕΠΣ Χανίων)
Κίτρινες κάρτες: Μποσέτι (53’), Βρεττός (81’), Μάικιτς (82’), Στ. Ποζατζίδης (90’)

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Σισέ, Φαζός, Καραγεώργης (63′ λ. τρ. Βρεττός), Μουμίν, Σάλιακας (44′ λ.τρ. Σελινιωτάκης), Αρναρέλλης, Κάσσος, Ρίσκι, Κουσκουνάς.

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Βασιλειάδης, Ουές, Στ. Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Ρουσσάκης (57′ λ. τρ. Κόρτσταμ), Μάικιτς, Γκατσολάρι (66′ Παπανικολάου), Μποσέτι, Μιγκέλ, Νίλι, Λουκίνας (89’ Πουρζιτίδης).

athlitiko.gr

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τετάρτη 6 Μαρτίου

Απόλλων Πόντου – Ηρόδοτος 3-0 (22′ Ολαϊτάν, 38′ Κυβελίδης, 89′ Δημητριάδης)

Εργοτέλης – Βόλος 2-0 (53′ Ροβίθης, 63′ Έφορντ)

Τρίκαλα – Σπάρτη 1-0 (34′ Μαρκόβσκι)

Απόλλων Λάρισας – Ηρακλής 1-0 (76′ Μπραμπίγια)

Παναχαϊκή – Αήττητος Σπάτων 2-1 (43′ Κολ, 51′ Μπαστακός – 90′ αυτ. Ντάσιος)

Αιγινιακός – Καραϊσκάκης Άρτας 1-2 (77′ Κούστα – 20′ Ματθαίου, 82′ Ψιάνος)

Δόξα Δράμας – Κέρκυρα 0-1 (87′ Κόντος)

Πέμπτη 7 Μαρτίου

ΑΟΧ Κισσαμικός – Πλατανιάς 2-2 (64′, 69′ Βρεττός – 9′ Νίλι, 76′ αυτ. Σισέ)