Μπάσκετ

Μέγας Σλούκας «ξέρανε» την Εφές και απογείωσε τον Ολυμπιακό! (+video)

Με ένα τεράστιο buzzer beater τρίποντο του Κώστα Σλούκα στην εκπνοή της παράτασης, ο Ολυμπιακός νίκησε 87-85 την Εφές, στο ΣΕΦ και παρέμεινε γερά σε τροχιά playoffs!

Μετά τη Φενέρμπαχτσε και η Εφές «γονάτισε» φέτος από τον clutch Κώστα Σλούκα στο ΣΕΦ!

Με δικό του φοβερό buzzer beater τρίποντο, ο Ολυμπιακός νίκησε στην παράταση 87-85 τους πρωταθλητές Ευρώπης, για να ανέβει στο 14-9 που τον κρατά γερά σε τροχιά playoffs!

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ροζ φύλλο και στην κανονική διάρκεια, αλλά ο Ντόρσεϊ αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση.

Ο Σλούκας ήταν και κορυφαίος για την ομάδα του Πειραιά με 23 πόντους, με τον Ντόρσεϊ να ήταν εξίσου καλός με 19π., αλλά και τον Βεζένκοφ με 16π. και 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη, οι Τούρκοι υποχώρησαν στο 12-12, με τον Πλάις να ήταν πρώτος σκόρερ με 14π. και τον Μπομπουά να ακολουθεί με 13π. Στους 12π. με 5/13 σουτ σταμάτησε ο Μίτσιτς, ο οποίος μοίρασε και 13 ασίστ.

Το ματς
Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Σλούκα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα πέντε λεπτά, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (12-12), έχοντας μέτρια απόδοση από την περιφέρεια και περισσότερη αποτελεσματικότητα μέσα από τη ρακέτα. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν απανωτές άμυνες και βρήκαν πόντους στο ανοικτό γήπεδο για το +7 (19-12), στο 8’. Οι Ντάνστον και Μίτσιτς αντέδρασαν για τους Τούρκους (21-17), αλλά οι Βεζένκοφ και Σλούκας απάντησαν εκ νέου, με τους Πειραιώτες να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +9 (26-17).

Πολύ γρήγορο ρυθμό είχε το ματς στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να είχε προβλήματα στην άμυνα, αλλά χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ και τα τρίποντα διατηρούσε την απόστασή του (35-28), μέχρι το 15’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν κάκιστες επιλογές στην επίθεση, χάνοντας την επαφή με το καλάθι, με τους Μίτσιτς, Μοερμάν και Πλάις να κάνουν μεγάλη «ζημιά» και έτσι την Εφές να κάνει επιμέρους σκορ 4-13, για το προβάδισμα (39-41). Ωστόσο, την τελευταία… λέξη του πρώτου ημιχρόνου είχε ο Ντόρσεϊ, ο οποίος με δικό του τρίποντο έστειλε στα αποδυτήρια τους Πειραιώτες μπροστά (42-41).

Το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος εκμεταλλεύτηκε η Εφές και με τον Πλάις έκανε 4-0 για το προσπέρασμα (42-45). Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και με μπροστάρηδες τους Σλούκα και Παπανικολάου έκαναν σερί 8-0 για το +5 (50-45), στο 24’. Οι Τούρκοι έδωσαν νέα… απάντηση, με Μίτσιτς και Μοερμάν για την ισοφάριση (52-52), με τον Σλούκα να στέλνει ξανά τους Πειραιώτες στο +5 (57-52), στο 26’. Στα τελευταία λεπτά, οι Πειραιώτες βρήκαν σκορ από τον Βεζένκοφ, αλλά αμυντικά δεν μπορούσαν να κόψουν τη δημιουργία του Μίτσιτς και έτσι ο Μπομπουά ισοφάρισε 61-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα λάθη των παικτών του Μπαρτζώκα τιμώρησε στην αρχή της τέταρτης περιόδου η Εφές, για το +4 (61-65). Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έσφιξε αμυντικά και με προσωπικές ενέργειες των Σλούκα και Βεζένκοφ πήρε το οριακό προβάδισμα (68-67), αλλά ο Μπομπουά απάντησε για το +3 (68-71) των Τούρκων, στο 34’. Ακολούθησε μεγάλη νευρικότητα και από τους δύο με εκατέρωθεν λάθη, αλλά και με μεγάλα σουτ από Σλούκα και Ντόρσεϊ, που έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά (75-73), στο 39’. Στη συνέχεια, ένα λάθος από τον Ντόρσεϊ και ένα λέι απ του Μίτσιτς έφεραν το ματς στην ισοπαλία (75-75), στα 14,6’’. Στην τελευταία επίθεση η μπάλα πήγε στον διεθνή γκαρντ, ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Τα επιθετικά ριμπάουντ κρατούσαν τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του έξτρα πεντάλεπτου, με τον Ντόρσεϊ να τον στέλνει στο +3 (81-78). Αλλά, στη συνέχεια η αστοχία και οι Μίτσιτς-Λάρκιν έφεραν μπροστά (81-82) την Εφές, στο 43’. Με 1/2 βολές ο ΜακΚίσικ ισοφάρισε προσωρινά, με το τρίποντο του Λάρκιν να κάνει το 82-85. Με τον Ντόρσεϊ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στον πόντο, με την επόμενη άμυνα να βγαίνει και τον Σλούκα με buzzer beater τρίποντο να δίνει τη νίκη με το τελικό 87-85!

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75 κ.δ., 87-85 παρ.