Μεσολόγγι – Παναθηναϊκός 66-73: Ήθελε περίπατο, πιέστηκε για 40 λεπτά (+video)

Με δύσκολη εκτός έδρας νίκη επί του Μεσολογγίου (73-66) συνέχισε την πορεία του στη Stoiximan Basket League ο Παναθηναϊκός, που δεν είχε τέσσερις παίκτες και χρειάστηκε μεγάλα καλάθια του Ιωάννη Παπαπέτρου για να κερδίσει στο Αγρίνιο.

Με τους Σέλβιν Μακ, Νεμάνια Νέντοβιτς (έμεινε στην Αθήνα για να ξεκουραστεί), Άαρον Γουάιτ και Ζακ Όγκαστ να μένουν εκτός δωδεκάδας, ο Παναθηναϊκός είχε σημαντικά ζητήματα να λύσει στο εκτός έδρας ματς με το Μεσολόγγι για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Δεν ήταν λαμπερός στο πρώτο μέρος, δεν ήταν αποτελεσματικός στο τρίτο δεκάλεπτο, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέταρτο, στο τέλος όμως πήρε τη νίκη (73-66) απέναντι στους νεοφώτιστους του Ντίνου Καλαμπάκου που το πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά δεν ήταν αρκετά δυνατοί για να λυγίσουν έναν τόσο ποιοτικό αντίπαλο, δεν είχαν τον Ντεβόντε Γκριν και φυσικά τον Γιάννη Αγραβάνη που αποχώρησε, έναν παίκτη που έπαιρνε 32 λεπτά ανά αγώνα.

Με 7/30 τρίποντα έκλεισε ο Παναθηναϊκός τον αγώνα, έδειξε καταπονημένος από τα πολλά ματς των προηγούμενων ημερών, είχε μόλις εννέα ασίστ, αλλά και τον Παπαπέτρου έτοιμο να ηγηθεί για το θετικό αποτέλεσμα.

Με τον Φέργκιουσον να μπαίνει “ζεστός” στο ματς, το Μεσολόγγι προηγήθηκε με πέντε (7-2), με τον Βόβορα να μην είναι ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του, να καλεί timeout στο 7′ και να βλέπει αντίδραση για το προσπέρασμα με τους Φόστερ – Παπαγιάννη έως το 12-19 της πρώτης περιόδου.

Οι πράσινοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στις δύο άκρες του παρκέ, ο Παπαπέτρου έβαλε δύο σερί τρίποντα για το 16-30 στο 15′, οι γηπεδούχοι το πάλεψαν και με το παραπάνω και με κορυφαίο τον Φέργκιουσον έμειναν κοντά, με το 28-37 του ημιχρόνου να μοιάζει φυσιολογικό αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/18 τρίποντα και μόλις τέσσερις ασίστ που σίγουρα δεν άρεσε στο προπονητικό τους team.

Η εικόνα του ματς ήταν ίδια και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο Φόστερ αστοχούσε από την περιφέρεια, ο Παπαγιάννης τραβούσε πολύ κουπί στο σκοράρισμα, το Μεσολόγγι πάλευε να μείνει κοντά στο σκορ, τα κατάφερνε, και έβρισκε ακόμη περισσότερη αυτοπεποίθηση με το πείσμα και την επιμονή του.

Ο Χατζηνικόλας έβαλε τρίποντο για το 42-49 στο 28′, ο Λάνγκφορντ σκόραρε για το 47-53, οι γηπεδούχοι πίεσαν κι άλλο τον Παναθηναϊκό μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, Μπράουν και Γράβας έφεραν τον αγώνα στην κατοχή (52-55 στο 31′) κι ο Χατζηνικόλας έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (62-61 στο 35′) για να δώσει τεράστιο ενδιαφέρον στο ματς. Στα κρίσιμα ο Παπαπέτρου έβαλε τρίποντο για το 64-67 και λέι-απ για το 64-69, που έκρινε οριστικά τον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 17 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χατζηνικόλας 10 (2), Γράβας 8 (2), Αμάρντι 4 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 14 (6/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Λόρενς, Λάνγκφορντ 9 (1), Ναούμης, Μοτσενίγος 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μποχωρίδης 11 (3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Βουγιούκας 2, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 6 (0/5 τρίποντα), Μήτογλου 8 (3/8 σουτ), Παπαγιάννης 12 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Παπαπέτρου 19 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Δίπλαρος, Κασελάκης 5 (4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 6 (1), Σαντ-Ρος 4 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)