Μετά την ήττα και στην Ηγουμενίτσα, ψάχνει για προπονητή ο Ολυμπιακός Βόλου…

Μετά την χθες το απόγευμα ήττα και στην Ηγουμενίτσα από τον Θεσπρωτό, ψάχνει πλέον  για προπονητή ο Ολυμπιακός Βόλου, καθώς βρίσκεται στον αέρα ο Ξηρόφωτος

Τα ονόματα των Γιώργου Κούτση και Ηλία Φυντάνη ήδη ακούστηκαν, όμως ο Ευριπίδης Τσιμπανάκος ακόμη δεν βιάζεται καθώς έχει αγώνα η ομάδα την Μ.  Τετάρτη και μάλιστα ντέρμπι με την Καβάλα, στον Βόλο.

Ο Θεσπρωτός λοιπόν ήταν ανώτερος και επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο Δημοτικό Στάδιο της Ηγουμενίτσας για την 7η αγωνιστική της Football League.

Η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα πατούσε καλύτερα από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ήλεγξε το ματς και με τον Γραικό στο 24′ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Απάντησαν οι ρερυθρόλευκοι με τον Παπαδημητρίου στο 37′, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μία άστοχη κεφαλιά του Γκιοατά.

Στην επανάληψη η υπεροχή του Θεσπρωτού συνεχίστηκε και μετουσιώθηκε σε γκολ στο 64′. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ραμίρεζ, ο Κοντοές με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε ψηλά για να πιέσει για την ισοφάριση. Λίγα πράγματα επιθετικά από την ομάδα του κ. Ξηροφώτου, ενώ αμυντικά γλίτωσε από ένα δεύτερο γκολ στο 66′ όταν ο Μπίκας έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Ξενοδόχοφ. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έμειναν και με δέκα παίκτες αφού στο 86′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σκοπελίτης και δεν μπόρεσαν να γλιτώσουν την ήττα.

Διαιτησία:

Διαιτητής: Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)
Βοηθοί: Μπαλιάκας (Κοζάνης), Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας).

Καλοί όλοι τους. Δεν υπάρχουν παράπονα από νικητές και ηττημένους. Και αυτό είναι το πιο σημαντικό βέβαια.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Ρότσα): Κίναλης, Ζούρκος, Κοντοές, Σταυρίδης, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (70′ λ.τ Ντερβίσι), Ζιώγας, Τ. Γώγος (90+2′ Πέντσας), Μπίκας (84′ Γκανσιέρ), Σαραντίδης (90+2′ Κατσής).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Ξηροφώτος): Ξενοδόχοβ, Γραικός (71′ Ερέρα), Τζούριτς (51′ Σκοπελίτης), Φιλίποβιτς, Γκιοατά (51′ Βουκελάτος (71′ Νικλητσιώτης), Aγροδήμος, Γιαννίτσης, Κόλα (90+1′ Χολέβας), Μπουτζίκος, Παπαδημητρίου, Τσαγκαλίδης.