Σπάρτη

Μία από τα ίδια η Σπάρτη και (νέα) ήττα με 2-0 από τον Αιγινιακό, κάπου στην… Πιερία! (photos)

Λίγο πριν την σέντρα...

Σε φιλικό αγώνα λοιπόν που έγινε σήμερα… κάπου… κάποτε στην Πιερία και αλήθεια κανείς μα κανείς λογικός άνθρωπος δεν ξέρει το… γατί, η  Σπάρτη ηττήθηκε (κλασικά βέβαια) με 2-0 από τον Αιγινιακό,  στο γήπεδο λέει του Σβορώνου, μακριά βέβαια από τα φώτα της δημοσιότητας…

Χαρακτηριστικό βέβαια και εδώ – όπως ας πούμε στα φιλικά της Σπάρτης στην… Κύπρο – μετά βίας μπορέσαμε να βρούμε τα στοιχεία του αγώνα, καθώς, επαναλαμβάνουμε, αυτός (ο αγώνας) είχε χαθεί κάπου στην… εσχατιά της Πιερίας!
Και κλασικά ξανά – όπως και στην Κύπρο και εδώ, ξαναλέμε – χέχρι το 20ο λεπτό ο Αιγινιακός είχε βάλει λέει δύο γκολ, ενώ η Σπάρτη υπέστη μία ακόμη ήττα φέτος, η μοναδική ίσως ομάδα στη… Μεσόγειο, η οποία δεν έχει καταφέρει φέτος να πάρει ακόμη ούτε μία ισοπαλία σε επίσημο ή σε φιλικό ματς (κύριε λαλίστατε… Βουδούρη).

H Σπάρτη όπως παρατάχθηκε σήμερα… κάπου στην Πιερία μας!

Τώρα να θα κατεβεί, για πόσο καιρό και τι θα κάνει σε αυτό, στο πρωτάθλημα της Foootball League, το οποίο ξεκινά σε 9 περίπου ημέρες, “ο θεός και η ψυχή τους”!

Αγωνιστικά… αμιγώς τώρα, στο πρώτο 45λεπτο η ομάδα του Αιγινίου ήταν καλύτερη στην ανάπτυξη της, σωστά στημένη στον αγωνιστικό χώρο και με κλειστούς διαδρόμους στις άμυνες της, ενώ “χτυπούσε” πολύ καλά με τις αντεπιθέσεις της όταν κέρδιζε την μπάλα στον χώρο του κέντρου, δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ στην εστία του Πάντου.

Η Σπάρτη ανέβασε στροφές στην επανάληψη, έφτιαξε φάσεις, ανέβηκε πιο ψηλά στον αγωνιστικό χώρο και ζήτησε το γκολ, το οποίο όμως δεν κατάφερε να πετύχει, με τον Αιγινιακό να προσέχει τα νώτα του.  Έτσι έμεινε αυτό το 2-0, το οποίο έδωσε την άτυπη νίκη στην ομάδα της Πιερίας.

Ο Αιγινιακός, λίγο και αυτός πριν την σέντρα…

Στο 11΄μετά απο πολύ όμορφη κάθετη πάσα του Πολύζου, ο Παπαδόπουλος με πλασέ νίκησε τον Πάντο και άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας το 1-0 για τον Αιγινιακό.Στο 24΄ο Γιαγκόζης θα σώσει την εστία του, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Στογιάνοβιτς, θα βρεί επάνω στην κίνηση την μπάλα με τον κεφάλι ο Βλαχομήτρος και θα αναγκάσει τον τερματοφύλακα του Αιγινιακού να πέσει στη γωνία του για να διώξει σε κόρνερ.

Στο 26΄φοβερή φάση για τον Αιγινιακό, με τον Κλιγγόπουλο να βρίσκει με βαθιά μπαλιά τον Δούμτσιο στο ύψος της περιοχής του Πάντου, τον οποίο θα περάσει απο επάνω την μπάλα και αφού αυτή σκάσει στο έδαφος, θα γράψει το 2-0 με κεφαλιά, νικώντας και τον αντίπαλο του στον αέρα.