Μουντιάλ 2022 – Μαρόκο-Κροατία 0-0: «Σούπα» στην Αλ Κορ (+videos)

Μουντιάλ 2022: Κακό θέαμα πρόσφεραν Μαρόκο και Κροατία στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο, με αποτέλεσμα να μείνουν στο «λευκό» 0-0.

Το πιο «άνοστο» παιχνίδι του Μουντιάλ 2022, μέχρι τώρα, έλαβε χώρα στο «Al Bayt Stadium» της πόλης Αλ Κορ, μεταξύ του Μαρόκου και της Κροατίας. Οι δύο ομάδες δεν πρόσφεραν ούτε θέαμα, ούτε συγκινήσεις στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 4ης ημέρας στο Κατάρ.

Οι Βαλκάνιοι μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά η υπεροχή τους ήταν άκαρπη, προκαλώντας ελάχιστες απειλές μπροστά από την εστία του Μπόνο, ο οποίος, όποτε χρειάστηκε έδειξε τα αντανακλαστικά του. Από την άλλη, οι Μαροκινοί είχαν μεγαλύτερη διάθεση, αλλά δεν είχαν τις προσωπικότητες για να ολοκληρώσουν τις προσπάθειές τους.

Χωρίς τέμπο το πρώτο ημίχρονο
Το πρώτο 15λεπτο του αγώνα ήταν απολύτως «αναγνωριστικό», με τους Κροάτες να διατηρούν την κατοχή της μπάλας και τον Μόντριτς σε ελεύθερο ρόλο, αλλά χωρίς να γίνονται απειλητικοί. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή του ματς σημειώθηκε στο 17ο λεπτό, όταν ο Μαζράουι έκανε λανθασμένη πάσα κι έστειλε την μπάλα «συστημένη» στον Πέρισιτς, με τον έμπειρο άσο της Τότεναμ να «οδηγεί» για 3-4 μέτρα και να σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή του Μαρόκου, στέλνοντας την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Μπόνο.

Λίγο πριν συμπληρωθεί το 20ο λεπτό, ο Χακίμι κέρδισε φάουλ σε ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση, ελάχιστα έξω από την περιοχή της Κροατίας, αλλά ο Ζίγες έστειλε την μπάλα στο «τείχος» των Ευρωπαίων. Στο 44ο λεπτό, ο Σόσα πλαγιοκόπησε την άμυνα του Μαρόκου από τα αριστερά κι έκανε την παράλληλη σέντρα, αλλά ο επερχόμενος Βλάσιτς πλάσαρε πάνω στον εξερχόμενο Μπόνο, ο οποίος κράτησε το «μηδέν».

Δύο λεπτά αργότερα και στην τελευταία σημαντική φάση του πρώτου ημιχρόνου, μετά από σύγχυση στα καρέ του Μαρόκου, η μπάλα έφθασε έξω από την μεγάλη περιοχή στον Μόντριτς, ο οποίος σούταρε με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα απελπιστικά άουτ.

Ίδιο «βαρετό» μοτίβο
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με το Μαρόκο σε πιο επιθετικό ρυθμό και τον Μαζράουι, στο 51ο λεπτό, να κάνει καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και από θέση πλάγια αριστερά, αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε την μπάλα.

Η πίεση των Αφρικανών συνεχίσθηκε και στο 65’, μετά από πάσα σε φάουλ του Ζίγες, ο Χακίμι έπιασε το σουτ από 25 μέτρα, υποχρεώνοντας τον Λιβάκοβιτς να απομακρύνει την μπάλα με τις γροθιές.

Ακολούθησε ένα πιεστικό πεντάλεπτο για την Κροατία, με διαδοχικά, αλλά ανεκμετάλλευτα κόρνερ και τους Ευρωπαίους να διατηρούν «φλύαρη» υπεροχή, μέχρι το τέλος του αγώνα, που ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.

Μαρόκο (Ουαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Μαζράουι (60’ λ.τρ. Ατιάτ), Αμραμπατ, Αγκέρντ, Σαϊς, Ζίγες, Ουνάχο (82’ Σαμπίρι), Αμαλά, Μπουφάλ (66’ Ελζαλζουλί), Εν Νεσίρι (82’ Χαμνταλάν).

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Πέρισιτς (90’ Ορσιτς), Λόβρεν, Κόβατσιτς (80’ Μάγερ), Κράμαριτς (71’ Λιβάγια), Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Βλάσιτς (46’ Πάσαλιτς), Σόσα, Γκβαρντιόλ, Γιουράνοβιτς.