Πορτογαλία-Ουρουγουάη 2-0: Πρόκριση με οδηγό τον Μπρούνο Φερνάντες (vids)

Μουντιάλ 2022: Ο Μπρούνο Φερνάντες με δύο γκολ υπέγραψε τη σπουδαία νίκη με 2-0 της Πορτογαλίας κόντρα στην Ουρουγουάη.
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο είναι ο θρύλος της Πορτογαλίας, αυτός έγραψε ιστορία, αφού έχει σκοράρει σε πέντε Μουντιάλ, αλλά ο Μπρούνο Φερνάντες είναι ο οδηγός της στο Κατάρ.

Ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο ματς με την Γκάνα είχε δύο ασίστ. Στο αποψινό με την Ουρουγουάη είχε δύο γκολ. Υπέγραψε, λοιπόν, τη σπουδαία νίκη με 2-0 και φυσικά την πρόκριση της ομάδας του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος ήταν νικητής στην κόντρα με τον Λουίς Σουάρες. Οι Ουρουγουανοί το πάλεψαν, αλλά ήταν είτε άτυχοι είτε άστοχοι, με τον Ντιόγκο Κόστα να στέκεται ξανά στο ύψος του.

Ισορροπία

Οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές κι απέφυγαν τα ρίσκα. Οι μονομαχίες ήταν δυνατές και οι φάσεις λίγες. Στο 3’ ωραίος συνδυασμός της Ουρουγουάης, αριστερό σουτ εκτός περιοχής του Ολιβέρα έφυγε ψηλά άουτ, όπως και στο επόμενο λεπτό το δεξί βολέ του Καρβάλιο εντός περιοχής.

Στο 8’ σουτ του Μπρούνο Φερνάντες δεν είχε τύχη, ενώ στο 11’ κεφαλιά του Χιμένεζ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Άγγιξε το γκολ ο Μπετανκούρ

Ο ρυθμός έπεσε και η επόμενη φάση σημειώθηκε στο 32’, η οποία ήταν και η καλύτερη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπετανκούρ ξεκίνησε μία απίθανη κούρσα από το κέντρο, απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του, βγήκε τετ α τετ με τον Ντιόγκο Κόστα, ο οποίος απέκρουσε το πλασέ και κράτησε το 0-0.

Στο 36’ γύρισμα από αριστερά, άτσαλο πλασέ του Μπετανκούρ στο ύψος του πέναλτι, δεν μπόρεσε και ο Νούνεζ που βρέθηκε στην πορεία και η μπάλα έφυγε άουτ.

Γκολ η Πορτογαλία!

Στο δεύτερο ημίχρονο πρώτη απείλησε η Πορτογαλία. Στο 52’ πάσα του Μπερνάρντο Σίλβα στον Φέλιξ εντός περιοχής, αυτός σούταρε με το αριστερό και η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 54’, όμως, έγινε το 1-0. Σέντρα του Μπρούνο Φερνάντες από αριστερά με το δεξί, ο Ρονάλντο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, δεν φάνηκε να την βρίσκει, αλλά με τα φάλτσα η μπάλα κατέληξε στην αριστερή γωνία του Ροσέτ.

Στο 60’ σουτ του Νούνεζ κατέληξε στα χέρια του Κόστα.

Δοκάρι η Ουρουγουάη

Ο Αλόνσο έριξε στη μάχη τον Σουάρεζ και τον Γκόμεζ και ο τελευταίος στο 75’ άγγιξε το 1-1. Ο Πελίστρι έστρωσε στον Γκόμεζ κι αυτός με δεξί σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Τεράστιες φάσεις η Ουρουγουάη

Η Ουρουγουάη τα έδωσε όλα και στο 78’ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Φάουλ του Αρασκαέτα, στη μικρή περιοχή ο Σουάρες έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο επόμενο λεπτό κάθετη του Βαλβέρδε, έβγαλε τον Αρασκαέτα τετ α τετ με τον Ντιόγκο Κόστα και ο τελευταίος απέκρουσε το σκαφτό πλασέ!

Πέναλτι και 2-0!

Στο 90′ η Πορτογαλία κέρδισε πέναλτι μέσω VAR. Ο Μπρούνο Φερνάντες πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Χιμένεζ, ο οποίος πέφτοντας βρήκε στο χέρι του. Κρίθηκε ότι δεν ήταν ακούσιο, διότι ο Φερντάντες θα έβγαινε τετ α τετ. Ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέλαβε την εκτέλεση, δεξιά η μπάλα, αριστερά ο Ροσέτ και 2-0.

Πλησίασε το χατ τρικ!

Στο 98′ ο Φερνάντες άγγιξε το 3-0, αλλά ο Ροσέτ απέκρουσε σε κόρνερ και στο επόμενο λεπτό σημάδεψε το δοκάρι κι έτσι έχασε την ευκαιρία για χατ τρικ.

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ντιόγκο Κόστα, Πέπε, Ντίας, Μέντες (41’ λ.τρ. Γκερέιρο), Κανσέλο, Σίλβα, Καρβάλιο (82’ Παλίνια), Νέβες (69’ Λεάο), Ρονάλντο (82’ Ράμος), Φερνάντες, Φέλιξ (82’ Νούνιες).

Ουρουγουάη (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροσέτ, Χιμένεζ, Γκοντίν (62’ Πελίστρι), Ολιβέρα (86′ Βίνια), Κόατες, Βεσίνο (62’ Αρασκαέτα), Μπετανκούρ, Βαλβέρδε, Νούνεζ (73’ Γκόμεζ), Βαρέλα, Καβάνι (73’ Σουάρεζ).