fbpx
Connect with us

Διεθνή

Μουντιάλ 2022: Πρεμιέρα για Γερμανία, Ισπανία και Βέλγιο – Το πρόγραμμα σήμερα

Μουντιάλ 2022: Πρεμιέρα για Γερμανία, Ισπανία και Βέλγιο – Το πρόγραμμα σήμερα
Δυνατές αναμετρήσεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα της τέταρτης ημέρας του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου Γερμανία, Ισπανία, Κροατία και Βέλγιο πέφτουν στη «μάχη», κόντρα σε Ιαπωνία, Κόστα Ρίκα, Μαρόκο και Καναδά, αντίστοιχα.
Στο πλαίσιο της 3ης ημέρας της διοργάνωσης, η Αργεντινή ηττήθηκε 2-1 από τη Σαουδική Αραβία και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Αντίθετα, η Γαλλία έκανε ισχυρή «δήλωση» κυριαρχίας κόντρα στην Αυστραλία, επικρατώντας 4-1, με τα άλλα δύο ματς της ημέρας Δανία-Τυνησία και Μεξικό-Πολωνία, να ολοκληρώνονται χωρίς τέρματα (0-0) και νικητές.

Η αυλαία της 4ης ημέρας του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα ανοίξει το μεσημέρι της Τετάρτης (23/11) στις 12:00 όπου το Μαρόκο θα παίξει κόντρα στην Κροατία στο πλαίσιο του 6ου ομίλου. Η «Χρβάτσκα» μπαίνει ως φιναλίστ της προηγούμενης διοργάνωσης και θέλει να αποδείξει πως έχει διάρκεια, τη στιγμή που οι Αφρικανοί διαθέτουν μία νεανική και ταλαντούχα ομάδα.

Στη συνέχεια θα γίνουν τα δύο ματς του 5ου γκρουπ του Μουντιάλ. Αρχικά, στις 15:00 η Γερμανία θα αντιμετωπίσει την Ιαπωνία. Τα «πάντσερ» θέλουν να δείξουν πως έχουν πάρει το μάθημά τους μετά την καταστροφική παρουσία στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2018 στη Ρωσία, με τους Ασιάτες να εμφανίζονται έτοιμοι για τη «ζημιά».

Λίγες ώρες αργότερα, στις 18:00 η Ισπανία θα αντιμετωπίσει την Κόστα Ρίκα. Το «συγκρότημα» του Λουίς Ενρίκε προσπαθεί να κάνει μία «ανανέωση», με αποτέλεσμα να παρουσιάζεται με νεανικό ρόστερ. Από την άλλη, η ομάδα από την Καραϊβική διαθέτουν σύνολο με εμπειρία από μεγάλα ματς και θέλουν να δείξουν πως μπορούν να παλέψουν για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το φινάλε της ημέρας θα «γραφτεί» στην πόλη Αλ Ραγιάν και το «Ahmad bin Ali Stadium». Συγκεκριμένα, στις 21:00 το Βέλγιο θα αντιμετωπίσει τον Καναδά, ο οποίος πηγαίνει με πολλά όνειρα στη διοργάνωση του Κατάρ. Απέναντί του θα βρει το «συγκρότημα» του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, το οποίο αναζητά μία μεγάλη επιτυχία σε παγκόσμιο επίπεδο.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα :

Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
20/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΚΑΤΑΡ-ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ 0-2
21/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΣΕΝΕΓΑΛΗ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ 0-2
25/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΚΑΤΑΡ-ΣΕΝΕΓΑΛΗ 15:00
25/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ 18:00
29/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΚΑΤΑΡ 17:00
29/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ-ΣΕΝΕΓΑΛΗ 17:00

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 1ου ΟΜΙΛΟΥ  

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Ολλανδία 2-0 3
Ισημερινός 2-0 3
Σενεγάλη 0-2 0
Κατάρ 0-2 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
21/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΑΓΓΛΙΑ-ΙΡΑΝ 6-2
21/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΗΠΑ-ΟΥΑΛΙΑ 1-1
25/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΟΥΑΛΙΑ-ΙΡΑΝ 12:00
25/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΑΓΓΛΙΑ-ΗΠΑ 21:00
29/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΟΥΑΛΙΑ-ΑΓΓΛΙΑ 21:00
29/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΙΡΑΝ-ΗΠΑ 21:00

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 2ου ΟΜΙΛΟΥ

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Αγγλία 6-2 3
ΗΠΑ 1-1 1
Ουαλία 1-1 1
Ιράν 2-6 0
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
22/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ 1-2
22/11 STADIUM 974
DOHA
ΜΕΞΙΚΟ-ΠΟΛΩΝΙΑ 0-0
26/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΠΟΛΩΝΙΑ-ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ 15:00
26/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΜΕΞΙΚΟ 21:00
30/11 STADIUM 974
DOHA
ΠΟΛΩΝΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 21:00
30/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ-ΜΕΞΙΚΟ 21:00

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 3ου ΟΜΙΛΟΥ  

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Σαουδική Αραβία 2-1 3
Μεξικό 0-0 1
Πολωνία 0-0 1
Αργεντινή 1-2 0
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
22/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΔΑΝΙΑ-ΤΥΝΗΣΙΑ 0-0
22/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΓΑΛΛΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 4-1
26/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΤΥΝΗΣΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 12:00
26/11 STADIUM 974
DOHA
ΓΑΛΛΙΑ-ΔΑΝΙΑ 18:00
30/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΔΑΝΙΑ 17:00
30/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΤΥΝΗΣΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ 17:00

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 4ου ΟΜΙΛΟΥ  

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Γαλλία 4-1 3
Δανία 0-0 1
Τυνησία 0-0 1
Αυστραλία 1-4 0
Ε’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
23/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ 15:00
23/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΙΣΠΑΝΙΑ-ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 18:00
27/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΙΑΠΩΝΙΑ-ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 12:00
27/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΙΣΠΑΝΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ 21:00
01/12 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΙΑΠΩΝΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ 21:00
01/12 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ 21:00

 

ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
23/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΜΑΡΟΚΟ-ΚΡΟΑΤΙΑ 12:00
23/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΒΕΛΓΙΟ-ΚΑΝΑΔΑΣ 21:00
27/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΒΕΛΓΙΟ-ΜΑΡΟΚΟ 15:00
27/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΚΡΟΑΤΙΑ-ΚΑΝΑΔΑΣ 18:00
01/12 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΚΡΟΑΤΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ 17:00
01/12 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΚΑΝΑΔΑΣ-ΜΑΡΟΚΟ 17:00

 

Ζ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
24/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΕΛΒΕΤΙΑ-ΚΑΜΕΡΟΥΝ 12:00
24/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ 21:00
28/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΚΑΜΕΡΟΥΝ-ΣΕΡΒΙΑ 12:00
28/11 STADIUM 974
DOHA
ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ 18:00
02/12 STADIUM 974
DOHA
ΣΕΡΒΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ 21:00
02/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΚΑΜΕΡΟΥΝ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ 21:00

 

Η’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
24/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ-Ν. ΚΟΡΕΑ 15:00
24/11 STADIUM 974
DOHA
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΓΚΑΝΑ 18:00
28/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
Ν. ΚΟΡΕΑ-ΓΚΑΝΑ 15:00
28/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 21:00
02/12 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΓΚΑΝΑ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 17:00
02/12 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
Ν. ΚΟΡΕΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 17:00

 

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
03/12 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
Α1 – Β2 (49) 17:00
03/12 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
Γ1 – Δ2 (50) 21:00
04/12 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
Δ1 – Γ2 (52) 17:00
04/12 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
Β1 – Α2 (51) 21:00
05/12 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
Ε1 – ΣΤ2 (53) 17:00
05/12 STADIUM 974
DOHA
Ζ1 – Η2 (54) 21:00
06/12 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΣΤ1 – Ε2 (55) 17:00
06/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
Η1 – Ζ2 (56) 21:00
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
09/12 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΝΙΚΗΤΗΣ 53 – ΝΙΚΗΤΗΣ 54 (58) 17:00
09/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΝΙΚΗΤΗΣ 49 – ΝΙΚΗΤΗΣ 50 (57) 21:00
10/12 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΝΙΚΗΤΗΣ 55 – ΝΙΚΗΤΗΣ 56 (60) 17:00
10/12 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΝΙΚΗΤΗΣ 51 – ΝΙΚΗΤΗΣ 52 (59) 21:00
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
13/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΝΙΚΗΤΗΣ 57 – ΝΙΚΗΤΗΣ 58 (61) 21:00
14/12 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΝΙΚΗΤΗΣ 59 – ΝΙΚΗΤΗΣ 60 (21) 21:00
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/12 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ 61 – ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ 62 17:00
ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
18/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΝΙΚΗΤΗΣ 61 – ΝΙΚΗΤΗΣ 62 17:00

Click to comment

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Πρόσφατα άρθρα

Advertisement
Advertisement

Δες ακόμη…

Advertisement

More in Διεθνή