Μπάγερν – Λάτσιο 2-1: Έκανε το καθήκον της και πήρε άνετη πρόκριση (+video)

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 2-1 της Λάτσιο και συνδυασμό με τη νίκη της με 4-1 στη Ρώμη εξασφάλισε άνετα την παρουσία της στα προημιτελικά του Champions League.

Η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League. Οι Βαυαροί φρόντισαν να πάρουν τη νίκη και στη ρεβάνς της Allianz Arena κόντρα στη Λάτσιο, της οποίας επικράτησαν 2-1. Έτσι, η ομάδα του Φλικ πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση με άνετο τρόπο και συνολικό σκορ 6-2. Μάλιστα, η Μπάγερν παρέμεινε για 19 ματς αήττητη στον θεσμό, ισοφαρίζοντας το δικό της ρεκόρ, ενώ θα βρίσκεται στους “8” για 19η φορά.

Το πρώτο ημίχρονο είχε χαμηλό ρυθμό, κάτι που εξυπηρετούσε την Μπάγερν. Η ομάδα του Φλικ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν απειλούσε εύκολα την εστία του Ρέινα. Η Λάτσιο πίεζε ψηλά, αμυνόταν σωστά και έψαχνε λάθη των γηπεδούχων.

Στο 13′ ο Σανέ κατέγραψε την πρώτη καλή στιγμή για την Μπάγερν με ένα πλασέ. Στο 15′ η Λάτσιο απάντησε με κεφαλιά του Μίλινκοβιτς-Σάβιτς που μπλόκαρε ο Νίμπελ, έπειτα από κόντρα του Ερναντές.

Ωστόσο, οι Βαυαροί κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα πριν από την λήξη του πρώτου μέρους. Ο Μουρίκι κράτησε τον Γκορέτσκα μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Λεβαντόβσκι εκτέλεσε με επιτυχία, έστειλε από την άλλη πλευρά τον Ρέινα και έγραψε το 1-0 για την Μπάγερν στο 33ο λεπτό.

Η Μπάγερν Μονάχου από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου θέλησε να πάρει εκ νέου την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μάλιστα, απείλησε στο 46ο λεπτό με σουτ του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι. Οι Βαυαροί κυκλοφορούσαν την μπάλα και έψαχναν το ρήγμα στην άμυνα της Λάτσιο.

Οι Λατσιάλι συνέχιζαν να αμύνονται, ενώ πίεζαν και ψηλά όταν τους δινόταν η ευκαιρία. Η Μπάγερν απείλησε ξανά με τον Λεβαντόβσκι στο 67ο λεπτό, όταν ο Πολωνός με μακρινό σουτ σημάδευσε το δοκάρι, για να μπλοκάρει στη συνέχεια ο Ρέινα.

Ο Χάνσι Φλικ προχώρησε σε αρκετές αλλαγές προκειμένου να δώσει ανάσες σε παίκτες, όπως ο Λεβαντόβσκι και ο Μίλερ. Ωστόσο, παρά το γεγονός, ότι η Μπάγερν διαχειριζόταν το προβάδισμα, μπόρεσε να το διευρύνει. Ο Αλάμπα, ο οποίος είχε μετακινηθεί στη μεσαία γραμμή, είδε την κίνηση του Τσούπο-Μοτίνγκ, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Ο Καμερουνέζος, μάλιστα, είχε περάσει μόλις δύο λεπτά στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 82ο λεπτό η Λάτσιο σκόραρε το γκολ της τιμής. Ο Περέιρα εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Παρόλο μέσα στην περιοχή έπιασε μία σκαστή κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Από εκεί και ύστερα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητική για να “κλέψουν” ένα θετικό αποτέλεσμα, αλλά δεν τα κατάφεραν. Στο 89′ η Μπάγερν μάλιστα ήταν εκείνη που είχε ευκαιρία με τον Γκνάμπρι. Έτσι, το 2-1 παρέμεινε έως το φινάλε της αναμέτρησης.

Μπάγερν: Νίμπελ, Παβάρ, Κίμιχ (77′ Μαρτίνες), Γκνάμπρι, Λεβαντόβσκι (71′ Τσούπο-Μοτίνγκ), Σανέ, Μπόατενγκ (46′ Ζίλε), Γκορέτσκα (64′ Ντέιβις), Ερναντές, Μίλερ (71′ Μουσιάλα), Αλάμπα

Λάτσιο: Ρέινα, Λουίς Αλμπέρτο (75′ Κατάλντι), Κορέα, Εσκαλάντε (84′ Άκπρο), Μιλίνκβοτς-Σάβιτς, Ράντου, Λάτσαρι (57′ Παρόλο), Ατσέρμπι, Μάρουσιτς, Μουρίκι (56′ Περέιρα), Φαρές (46′ Λούλιτς).