Μπάγερν – Σεβίλλη 2-1 παρ. (1-1): Τα πήραν όλα οι Βαυαροί

Μετά το πρωτάθλημα, το κύπελλο και το Champions League, η Μπάγερν κατέκτησε και το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ, δεύτερο στην ιστορία της. Νίκησε 2-1 στην παράταση – η κανονική διάρκεια 1-1 – τη Σεβίλλη με το γκολ του Μαρτίνεθ να χαρίζει το τρόπαιο. Συνολικά 16.000 θεατές στην Πούσκας Αρένα. (VIDEOS)

ΗΜπάγερν και η Σεβίλλη συγκρούστηκαν το βράδυ της Πέμπτης (24/9, 22:00) στην Πούσκας Αρένα της Βουδαπέστης – η προσέλευση ανήλθε σε 16.000 θεατές – για το ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ με τους Βαυαρούς να πανηγυρίζουν τη δεύτερη κατάκτησή τους.

Μετά το πρωτάθλημα, το κύπελλο και το Champions League, η ομάδα του Μονάχου κατέκτησε και τέταρτο τρόπαιο (διεκδικεί και πέμπτο στο γερμανικό Σούπερ Καπ με αντίπαλο την Ντόρτμουντ). Έμεινε πίσω στο σκορ από τη Σεβίλλη, αλλά έφθασε στην ισοφάριση – το ματς πήγε στην παράταση -την ανατροπή και τη νίκη.

Αυτή ήλθε από το κεφάλι του Χάβι Μαρτίνεθ – ίσως στο τελευταίο του ματς με την ομάδα καθώς βρίσκεται κοντά στην επιστροφή του στην Μπιλμπάο – λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ στην Πούκας Αρένα της Βουδαπέστης στο 13ο λεπτό. Στο 11ο ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι καθώς ο Αλάμπα πήγε άτσαλα και ανέτρεψε τον Ράκιτιτς, ο οποίος είχε πάρει θέση στην περιοχή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Οκάμπος και ήταν no look. Σε κάθε περίπτωση εύστοχη, καθώς σε άλλη γωνία έπεσε ο Νόιερ, σε άλλη γωνία κατέληξε η μπάλα στα δίχτυα της εστίας που υπερασπίστηκε ο Γερμανός τερματοφύλακας.

Η Μπάγερν, ωστόσο, αν και ταρακουνήθηκε δεν έχασε την ψυχραιμία της. Ο Λεβαντόβσκι στο 22ο λεπτό έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μίλερ στο κέντρο της περιοχής δεν έπιασε καλά την προβολή και ο Κουντέ απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ύστερα από τέσσερα λεπτά (26′) ο Μίλερ κινήθηκε από προς το κέντρο, έβγαλε δεξιά στον Παβάρ. Ο Γάλλος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Στο 30ό λεπτό ο Λεβαντόβσκι βγήκε από δεξιά, αλλά νικήθηκε σε τετ α τετ με τον Μπόνο.

Η ομάδα του Μονάχου έφθασε στην ισοφάριση στο 34′. Οι Τόμας Μίλερ, Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι και Λέον Γκορέτσκα βρέθηκαν με κλειστά μάτια σε μια εξαιρετική συνεργασία και με τους Ανδαλουσιάνους να παρακολουθούν την εξέλιξη της φάσης, ανήμποροι να αντιδράσουν.

Η Σεβίλλη ξεκίνησε δυνατά και το δεύτερο ημίχρονο. Με την έναρξή του ο Εσκουδέρο έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ντε Γιόνγκ την προβολή και ο Νόιερ απομάκρυνε. Ο Λεβαντόβσκι σκόραρε στο 52ο λεπτό, αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Πολωνός ήταν σε θέση οφσάιντ όπως διαπιστώθηκε μετά την επικοινωνία με το VAR.

Οι νικητές του Champions League συνέχιζαν να πολιορκούν την εστία των αντιστοίχων του Europa League. Ο Γκνάμπρι έκανε το σουτ, ο Μπόνο απέκρουσε, ο Σανέ είχε μια δεύτερη ευκαιρία, αλλά το πλασέ του με το αριστερό κόπηκε από τον Ντιέγκο Κάρλος.

Στο 63′ ακυρώθηκε και δεύτερο γκολ της Μπάγερν (Σανέ) για φάουλ του Λεβαντόβσκι στον Εσκουδέρο προκειμένου ο Πολωνός να πάρει καλύτερη θέση. Μπορεί η Μπάγερν να έχανε τις ευκαιρίες, αλλά η Σεβίλλη είχε τρομερή ευκαιρία να κλέψει τη νίκη και το τρόπο.

Ο Εν Νεσίρι βγήκε στο 87′ στην πλάτη της άμυνας της Μπάγερν, στην αντεπίθεση τετ α τετ με τον Νόιερ, αλλά ο Γερμανός τον νίκησε. Όπως και στο πρώτο και δεύτερο ημίχρονο της κανονικής διάρκειας, έτσι και στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, η ομάδα του ισπανικού Νότου μπήκε πιο δυνατά.

Ο Εν Νεσίρι βγήκε από αριστερά, άδειασε τον Αλάμπα με προσποίηση, έκανε και το σουτ. Η μπάλα χτύπησε στο δεξί πόδι του Νόιερ και μετά στο δοκάρι. Ο Ελ Νεσίρι ήταν σε θέση οφσάιντ και κακώς δεν σηκώθηκε η σημαία.

Στο 99ο λεπτό ο Χάνσι Φλικ πέρασε τον Χάβι Μαρτίνεθ στη θέση του Ερναντέζ και ο Ισπανός ήταν αυτός που λύτρωσε την Μπάγερν. Στο 104′ ο Αλάμπα έκανε το σουτ, ο Μπόνο απομάκρυνε και ο Μαρτίνεθ με κεφαλιά στο ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΓΗΠΕΔΟ: Πούσκας Αρένα (Βουδαπέστη)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Ερναντέζ (99′ Μαρτίνεθ), Ζίλε, Αλάμπα (112′ Μπόατενγκ), Γκορέτσκα (99′ Ντέιβις), Κίμιχ, Σανέ (70′ Τολισό), Μίλερ, Γκνάμπρι, Λεβαντόβσκι.

ΣΕΒΙΛΛΗ (Τζούλεν Λοπετέγκι): Μπόνο, Χεσούς Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Εσκουδέρο, Χορδάν (94′ Βάσκες), Φερνάντο, Ράκιτιτς (56′ Τόρες), Σούσο (73′ Γκούντελι), Ντε Γιόνγκ (56′ Εν Νεσίρι), Οκάμπος.

ΓΚΟΛ: 34′ Γκορέτσκα, 104′ Μαρτίνεθ / 13′ πεν. Οκάμπος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12′ Αλάμπα, 90+1′ Ερναντέζ / 40+1′ Χορδάν, 55′ Κουντέ, 70′ Φερνάντο, 119′ Εσκουδέρο