Μπαράζ Γ’ Εθνικής: Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (11/6) – Οι ομάδες που πάνε SL2

Δείτε τα αποτελέσματα της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής των μπαράζ Γ’ Εθνικής για τη Super League 2.

Ολοκληρώθηκε σήμερα το ειδικό πρωτάθλημα των πρωταθλητών της Γ’ Εθνικής για την άνοδο στη Super League 2. Την Προοδευτική και τον Αγροτικό Αστέρα θα ακολουθήσουν στις επαγγελματικές κατηγορίες η Προοδευτική και ο Μακεδονικός.

Βέβαια θυμίζουμε ότι εκκρεμεί η απόφαση του CAS στην προσφυγή της Κοζάνης κι αν δικαιωθεί, τότε θα αλλάξουν τα πράγματα, με την ΕΠΟ να καλείται να πάρει αποφάσεις.

Στο «Δημήτρης Γιαννακόπουλος» έγινε το πιο κρίσιμο παιχνίδι, όπου ο Μακεδονικός επικράτησε 2-1 του ΠΑΟ Ρουφ και πήρε την άνοδο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυνατά και στο 18’ προηγήθηκε με γκολ του Γαρύφαλλου. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 38’, με τον Νιτσάκο να ισοφαρίζει σε 1-1. Ο ΠΑΟ Ρουφ στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε ασφυκτικά, ψάχνοντας το γκολ της νίκης. Ωστόσο στο 84’ ο Γαρύφαλλος βρήκε ξανά δίχτυα, κάνοντας το 1-2. Ο Φιλιμέγκας ισοφάρισε σε 2-2 στο 86’

Η Προοδευτική ήθελε μόνο νίκη κόντρα στην πρωταθλήτρια των μπαράζ Παναχαϊκή και έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της. Στο 7’ ο Αλεξίου πέτυχε το 1-0 και στο 30’ έγινε το 2-0 χάρη σε αυτογκόλ του Τσακμάκη. Η Παναχαϊκή ανέβασε στροφές στη συνέχεια, αλλά δεν μπόρεσε να καταφέρει κάτι, πέρα από το να μειώσει στο 90+2’ με τον Κέρι στο τελικό 2-1. Οι «βυσσινί» πανηγύρισαν την άνοδό τους στη Super League 2, μετά από 15 χρόνια.

Η Ηλιούπολη είχε ελάχιστες πιθανότητες για άνοδο, αλλά φρόντισε να πάρει τη νίκη κόντρα στον αδιάφορο Ηρακλή Λάρισας με 5-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-0 στο πρώτο μέρος με γκολ των Μπουσάι στο 3’, Ζέλο με πέναλτι στο 10’ και Μπάξτον στο 30’, αλλά οι Λαρισαίοι μείωσαν στις καθυστερήσεις σε 3-1 με τον Γκίκα. Στο 58’ ο Παπαδόπουλος μείωσε εκ νέου σε 3-2. Ο Γεμιστός στο 62’ πέτυχε το 4-2 για την Ηλιούπολη και στο 86’ έγινε το 5-2 με τον Ταβάρες.