Μπαρτσελόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3: Ο θρίαμβος των Βάσκων, η αποβολή του Μέσι & τα πανηγύρια! (videos)

Η Μπιλμπάο κατέκτησε το ισπανικό Σούπερ Καπ επικρατώντας 3-2 της Μπαρτσελόνα, με τους Βάσκους να κάνουν την ανατροπή στην παράταση με τρομερό γκολ του Ινιάκι Γουίλιαμς στο 93′.

ΗΜπιλμπάο ήταν η νικήτρια του τελικού του ισπανικού Σούπερ Καπ απέναντι στην Μπαρτσελόνα στη Σεβίλλη. Οι Βάσκοι επικράτησαν 3-2 των μπλαουγκράνα πετυχαίνοντας την ανατροπή στην παράταση με το γκολ του Ινιάκι Γουίλιαμς στο 93′.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν δύο φορές με τον Γκριεζμάν, αλλά και τις δύο φορές η Μπιλμπάο βρήκε απάντηση με Ντε Μάρκος (42′) και Βιγιαλίμπρε (93′). Στο τέλος πανηγύρισε την κατάκτηση του τρίτου της τροπαίου στον θεσμό. Λίγο πριν απ’ το φινάλε της αναμέτρησης ο εκνευρισμένος Μέσι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το παιχνίδι άργησε να μας προσφέρει την πρώτη καλή στιγμή. Η Μπαρτσελόνα και η Μπιλμπάο ήταν αρκετά συντηρητικές στις κινήσεις τους και δεν έδειχναν την διάθεση να ρισκάρουν. Η πρώτη φάση σημειώθηκε στο 26′. Ο Κάπα έκανε σουτ μέσα από την περιοχή για να διώξει ο Τερ Στέγκεν σε κόρνερ.

Στο 37′ η Μπαρτσελόνα έριξε προειδοποιητική βολή με τον Μέσι να σουτάρει έξω από τη μεγάλη περιοχή και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Ουνάι Σιμόν που εκτινάχθηκε.

Οι Καταλανοί άνοιξαν το σκορ στο 40′. Ο Μέσι έψαξε στα αριστερά τον Άλμπα, εκείνος γύρισε στην περιοχή. Ο Αργεντίνος δεν κατάφερε να πλασάρει, κάτι το οποίο έκανε ο Γκριεζμάν για να κάνει το 1-0.

Ωστόσο, η Μπιλμπάο βρήκε άμεσα την απάντηση. Συγκεκριμένα στο 42′ ο Ινιάκι Γουίλιαμς έβγαλε τη σέντρα και ο Ντε Μάρκος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με τον Μέσι στο 53ο λεπτό, όταν εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Σιμόν. Τρία λεπτά αργότερα, η Μπιλμπάο βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε.

Ο Μουνιαΐν γέμισε στην περιοχή εκτελώντας φάουλ, ο Ραούλ Γκαρθία σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους σκοράροντας. Ωστόσο, έπειτα από εξέταση στο VAR, το γκολ ακυρώθηκε αφού ο παίκτης των Βάσκων ήταν εκτεθειμένος.

Η Μπιλμπάο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 66ο λεπτό φανερώνοντας το πρόβλημα στην άμυνα της Μπαρτσελόνα. Ο Γουίλιαμς έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, όμως δεν κατάφερε να ευστοχήσει.

Οι Καταλανοί πήραν ξανά το προβάδισμα στο 77′. Ο Ζόρντι Άλμπα έβγαλε την πάσα από τα αριστερά και ο Γκριεζμάν με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-1. Στο 84′ η Μπαρτσελόνα είχε την ευκαιρία για να τελειώσει το ματς, ωστόσο δεν το έκανε. Οι μπλαουγκράνα ξεχύθηκαν στην αντεπίθεση, άλλαξαν ωραία την μπάλα, όμως ο Ντε Γιόνγκ δεν πλάσαρε όπως θα έπρεπε τον Σιμόν.

Όμως λίγο πριν από το τέλος του αγώνα, οι Βάσκοι πέτυχαν γκολ και έστειλαν το ματς στην παράταση. Ο Μουνιαΐν γέμισε στην περιοχή εκτελώντας ένα φάουλ, ο Βιγιαλίμπρε βρέθηκε στην πορεία της μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα στο 90ο λεπτό γράφοντας το 2-2.

Η Μπιλμπάο ολοκλήρωσε την ανατροπή της στα πρώτα τρία λεπτά της παράτασης. Ο Ινιάκι Γουίλιαμς έκανε ένα τρομερό σουτ στα όρια της περιοχής, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τερ Στέγκεν με τον παίκτη των Βάσκων να γράφει το 2-3. Μάλιστα, η Μπιλμπάο είχε την ευκαιρία να πετύχει τέταρτο γκολ στο 105′, με τον Νούνιες να μην μπορεί να ευστοχήσει από κοντά.

Στο δεύτερο μέρος της παράτασης οι Καταλανοί έφτασαν κοντά στο γκολ στο 111′ με σουτ στην κίνηση από τον Γκριεζμάν που πέρασε άουτ. Στο 112′ η Μπιλμπάο είχε τη δική της στιγμή με τους Νούνιες και Βέσγκα να μην μπορούν να σκοράρουν με το κεφάλι, καθώς μπερδεύτηκαν. Στο τέλος, απόδειξη της απογοήτευσης των Καταλανών ήταν η αποβολή του Μέσι, ο οποίος χτύπησε εκτός φάσης τον Βιγιαλίμπρε και είδε την κόκκινη κάρτα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Άλμπα, Λανγκλέ (105′ Τρινκάο), Αραούχο, Ντεστ (46′ Μινγκέθα), Πέδρι (88′ Πιάνιτς), Μπούσκετς (97′ Πουτς), Ντε Γιόνγκ, Γκριεζμάν, Μέσι, Ντεμπελέ (88′ Μπρέθγουεϊτ)

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Κάπα (81′ Μπερενγκέρ(, Γεράι Άλβαρες, Ίνιγκο Μαρτίνεθ (95′ Νούνιες), Μπαλενθιάγα (83′ Λέκουε), Ντε Μάρκος, Γκαρσία (83′ Βιγιαλίμπρε), Βενσεδόρ (81′ Βέσγκα), Μουνιαΐν, Γουίλιαμς (105′ Μορσίγιο), Ραούλ Γκαρσία

Μπαρτσελόνα-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3: Τα κλάματα, οι πανηγυρισμοί και η απονομή στους Βάσκους…

Τα κλάματα, οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί της Αθλέτικ Μπιλμπάο και η απονομή του ισπανικού Σούπερ Καπ στους Βάσκους.