Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 97-89 (75-75 κ.δ.): Κατάθεση ψυχής!

O Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα στην παράταση με 97-89, παλεύοντας μέχρι την τελευταία στιγμή κόντρα στους Καταλανούς αλλά και τα προβλήματά του
Βαρκελώνη.

Τι κι αν έχασε έναν ακόμα playmaker (Σάικς). Τι κι αν ο αρχηγός του πέρασε εκτός με πέντε φάουλ, πέντε λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Τι κι αν οι διαιτητές στην παράταση έβλεπαν μόνο Μπαρτσελόνα. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μέχρι την τελευταία στιγμή, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό, με τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να τα δίνουν όλα. Εξαιρετικός Φόστερ με 24 πόντους, εντυπωσιακός Μήτογλου με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ, πολύ καλή εμφάνιση από τον Σαντ Ρος με 17 πόντους και 5 ασίστ. Για την Μπαρτσελόνα πρώτος σκόρερ ήταν ο Χίγκινς με 24, ο Ντέιβις είχε 20, ενώ ο Καλάθης 14.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση ήταν… μαγικό. Οι «πράσινοι» με «όπλο» τους την άμυνα (με συνεχείς αλλαγές και εξαιρετικές βοήθειες) έβαλαν δύσκολα στην Μπαρτσελόνα από την πρώτη στιγμή, ενώ στην επίθεση έψαχναν να ανοίξουν το γήπεδο, αλλά και στο πέντε εναντίον πέντε να πάνε «διαβασμένοι». Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 4-15 με τον Φόστερ να έχει πετύχει 7 πόντους, τον Παπαγιάννη να έχει κάνει δύο τάπες και τον Γιασιεκβίτσιους να καλεί τάιμ άουτ σε έξαλλη κατάσταση.

Οι φωνές του Λιθουανού και το… σπασμένο πινακάκι μάλλον έπιασαν τόπο, αφού η Μπαρτσελόνα μείωσε την διαφορά. Στα επόμενα πέντε λεπτά οι «πράσινοι» πέτυχαν μόλις 3 πόντους και έμειναν για 3.15 χωρίς πόντο. Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι σκόραραν 8 πόντους και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό προηγούμενο με 13-18. Στα αρνητικά για τους «μπλαουγκράνα» η αποχώρηση του Άλεξ Αμπρίνες ο οποίος 90 δεύτερα πριν το τέλος πάτησε το πόδι του Ουάιτ και γύρισε το πόδι του με αποτέλεσμα να βγει εκτός, υποβασταζόμενος και δείχνοντας να πονάει πολύ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Με τον Παναθηναϊκό να έχει ξεκάθαρο επιθετικό πρόβλημα (και τον Φόστερ στον πάγκο) και την Μπαρτσελόνα να έχει αρχίσει να παίρνει μπροστά. Μάλιστα με δύο τρίποντα, ένα από τον Καλάθη και ένα από τον Κούριτς οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, 21-18. Ο Βόβορας διόρθωσε το.. λάθος του επαναφέροντας τον Μάρκους Φόστερ και εκείνος με 6 πόντους έκανε το 21-24, φτάνοντας τους 16 πόντους. Ο Καλάθης πέτυχε και άλλο τρίποντο και ο Κούριτς βρήκε 5 πόντους από αντιαθλητικό φάουλ του Φόστερ και η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξέφυγε με 29-24. Ο Παναθηναϊκός όμως δεν έχασε την ψυχραιμία του και συνέχισε να ακολουθεί το πλάνο του. Σκληρός στην άμυνα, εξαιρετικός στα ριμπάουντ, χάρις στην πολύ καλή βραδιά του Ντίνου Μήτογλου που είχε 8 στο ημίχρονο και με τον Σαντ Ρος να δίνει λύσεις οι «πράσινοι» επέστρεψαν. Ο Γιασικεβίτσιους έβλεπε τον Κουβανό να έχει απάντηση σε κάθε πρόβλημα που έβαζε ο Ερτέλ στον Παναθηναϊκό αλλά η Μπαρτσελόνα πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 36-35, αφού ο Φόστερ αστόχησε στο τελευταίο σουτ του ημιχρόνου.

Ξεκίνησε γκαζωμένος και… έσβησε

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμα καλύτερο από το πρώτο για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» μπήκαν.. φουριόζοι και με ηγέτη τον Μήτογλου «έτρεξαν» σερί 0-7 και πήραν προβάδισμα με 36-42. Ο Φόστερ έχασε το… άχαστο για να πάει την διαφορά στους 8 πόντους και ο Χίνγκινς ανέλαβε δράση για την Μπαρτσελόνα. Ο Αμερικανός με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 41-42, αλλά ο Σαντ-Ρος βρισκόταν στην καλύτερή του… βραδιά με το «τριφύλλι» στο στήθος. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε πολύ καλή άμυνα έτρεχε στον αιφνιδιασμό και με τρίποντο του Νέντοβιτς προηγήθηκε με 44-55. Και κάπου εκεί οι «πράσινοι»… κατέβασαν ρολά. Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τεράστια επιθετικό πρόβλημα και η Μπαρτσελόνα έκανε το.. αυτονόητο. Το εκμεταλλεύτηκε. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έκανα σερί 12-0 και πήραν τα ηνία στο σκορ με 56-55, ο Σαντ-Ρος όμως με τρίποντο κράτησε τον Παναθηναϊκό στο προβάδισμα και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 58-58.

Κασελάκης για τρεις και… παράταση

Στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου οι δύο ομάδες έμοιαζαν να… μένουν από δυνάμεις. Λάθος επιλογές, «θολωμένες» σκέψεις και με το χρονόμετρο να έχει πέντε λεπτά για το τέλος ο Ιωάννης Παπαπέτρου πέρασε εκτός με πέντε φάουλ και το σκορ στο 64-63 (επιμέρους 6-5). Ο Νέντοβιτς πέτυχε τεράστιο τρίποντο, 64-66, αλλά με το ματς να έχει μπει στο τελευταίο τρίλεπτο ο Παναθηναϊκός έχανε δυνάμεις και συγκέντρωση. Είναι χαρακτηριστικό πως οι «πράσινοι» έπαιρναν συνεχώς λάθος επιθέσεις, ενώ ο Ντέιβις με συνεχόμενα καλάθια, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 71-68. Τα τελευταία λεπτά ήταν χιτσκοκικά με την Μπαρτσελόνα να δείχνει ότι έχει το παιχνίδι στα χέρια της. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα τελευταία 18 δεύτερα το σκορ ήταν 75-72 για τους Καταλανούς, με τον Λεωνίδα Κασελάκη να σηκώνεται για τρεις πόντους, 7 δεύτερα πριν το τέλος και με Ολύμπια ψυχραιμία να ευστοχεί και στις 3 και να στέλνει το ματς στην παράταση. Βέβαια για να γίνει αυτό, χρειάστηκε και το τελευταίο άστοχο σουτ του Χίγκινς. Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως η Μαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα, ξέφυγε από την αρχή και ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ανατρέψει την διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75, 97-89

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 20, Χάνγκα 6(2), Σμιτς 4, Ερτέλ 7(1), Πουστοβόι 1, Οριόλα 6, Αμπρίνες, Χίγκινς 24(2), Μπαρτίνεθ 1, Κούριτς 14(4), Καλάθης 14(4)

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 2, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 8, Κασελάκης 5, Φόστερ 24(4), Νέντοβιτς 15(5), Σάικς, Ουάιτ, Μήτογλου 16(1), Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 17(4)