Μπαρτσελόνα- Παρί 1-4: Σόου Εμπαπέ στο Καμπ Νόου (+video)

Η Παρί Σεν Ζερμέν έβαλε βάσεις για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League επικρατώντας 4-1 της Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νόου με τον Εμπαπέ να πετυχαίνει χατ-τρικ.

Καταιγιστική ήταν η Παρί Σεν Ζερμέν στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των “16” του Champions League κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νόου. Οι Παριζιάνοι επικράτησαν 4-1 και πλέον μόνο με ένα θαύμα θα χάσουν την πρόκριση στα προημιτελικά.

Ο Κίλιαν Εμπαπέ ήταν ο άνθρωπος του αγώνα, αφού κατάφερε να βρει δίχτυα τρεις φορές δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να πάρει την εκδίκηση για την Remontada του 2017. Οι Καταλανοί γι’ ακόμη μία φορά έδειξαν σημαντικές αμυντικές αδυναμίες και κινδυνεύουν να βρεθούν εκτός Champions League από τη φάση των “16” μετά από 14 χρόνια.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Το πρώτο ημίχρονο μέχρι το πρώτο 20λεπτο δεν είχε καλό ρυθμό. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά προσεκτικές με τους Καταλανούς να προσπαθούν να κρατήσουν ένα χαμηλό τέμπο στο παιχνίδι τους. Στο 14′ οι μπλαουγκράνα απείλησαν με τον Γκριεζμάν, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τον Νάβας που μάζεψε με διπλή προσπάθεια.

Στο 19ο λεπτό ο Πέδρι έχασε την κατοχή στη μεσαία γραμμή από τον Γκέιγ και ο Ικάρντι βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, αλλά το πλασέ του ήταν κάκιστο μπροστά από τον Τερ Στέγκεν. Έτσι, ο Πέδρι έκοψε χωρίς πρόβλημα.

Η Μπαρτσελόνα ήταν εκείνη που κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ. Στο 26′ ο Φρένκι Ντε Γιονγκ έπεσε στην περιοχή έπειτα από μαρκάρισμα του Κουρζαουά, με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι, σε μία απόφαση που έφερε αρκετά παράπονα. Ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 στο 27′.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι απέκτησε τρομερό ρυθμό. Στο 29′ ο Ντεμπελέ είχε τη δική του στιγμή, ενώ στο 31′ ο Εμπαπέ απείλησε με ένα τακουνάκι. Οι Παριζιάνοι βρήκαν γρήγορα την απάντηση στο γκολ του Μέσι. Στο 32′ οι παίκτες της Παρί άλλαξαν ωραία την μπάλα. Ο Βεράτι στην περιοχή βρήκε υπέροχα τον Εμπαπέ, ο οποίος με σουτ έγραψε το 1-1.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου παρά τις ευκαιρίες των δύο ομάδων, με τον Γκριεζμάν να χάνει μία καλή ευκαιρία στο 37′ σε μία κόντρα επίθεση. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τερ Στέγκεν αναγκάστηκε να πετάξει κόρνερ ένα σουτ του Κεν.

Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος. Στο 50ο λεπτό, ο Εμπαπέ έμεινε όρθιος στην αντεπίθεση, μοίρασε στον Ικάρντι που άφησε με τακουνάκι στον Κεν, ο Ιταλός έκανε το σουτ και απέκρουσε ο Τερ Στέγκεν. Οι Παριζιάνοι ταλαιπωρούσαν την άμυνα των μπλαουγκράνα, ιδιαίτερα με τον Εμπαπέ που έμοιαζε ασταμάτητος.

Εκεί που η Μπαρτσελόνα έδειχνε ότι ισορροπεί σιγά σιγά το παιχνίδι, η Παρί κατάφερε εκ νέου να πάρει το προβάδισμα. Ο Φλορέντσι έκανε την κίνηση στα δεξιά, πραγματοποίησε το γύρισμα στην περιοχή, o Πικέ δεν κατάφερε να διώξει και ο Εμπαπέ με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στη συνέχεια την αδράνεια της Μπαρτσελόνα με τον Τερ Στέγκεν να σταματάει σουτ του Εμπαπέ στο 68′. Δύο λεπτά μετά η Παρί έκανε τρία τα τέρματά της. Ο Παρέδες εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, ο Κεν πήρε την κεφαλιά στην περιοχή σημειώνοντας το 1-3.

H Παρί Σεν Ζερμέν μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, όχι απλώς διαχειρίστηκε το προβάδισμά της αλλά το έκανε και ακόμη μεγαλύτερο. Στο 85′ Οι Παριζιάνοι έφυγαν στην κόντρα, ο Ντράξλερ μοίρασε στον Εμπαπέ και ο Γάλλος με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή βρήκε δίχτυα σημειώνοντας και χατ-τρικ. Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του Κάιπερς βρήκε την ομάδα του Ποτσετίνο να έχει ένα μεγάλο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Μπαρτσελόνα (Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Λανγκλέ, Πικέ (78′ Πουτς), Ντεστ (71′ Μινγκέθα), Άλμπα, Μπούσκετς (78′ Πιάνιτς), Ντε Γιόνγκ, Πέδρι (78′ Τρινκάο), Γκριεζμάν (85′ Μπρέθγουεϊτ), Μέσι, Ντεμπελέ

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποτσετίνο): Νάβας, Μαρκίνιος Κιμπεπέ, Φλορέντσι (89′ Κέρερ), Κουρζαουά, Παρέδες, Γκουέιγ (46′ Ερέρα), Βεράτι, Κεν (85′ Περέιρα), Εμπαπέ , Ικάρντι

Photo credits: ⓒ 2021 Joan Monfort / Associated Press