Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 81-79: Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ τού στέρησαν το διπλό

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε μεγάλη προσπάθεια στη Βιτόρια, προδόθηκε όμως από τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στο φινάλε και ηττήθηκε από την Μπασκόνια (81-79). Αστόχησε στο σουτ της νίκης στο “μηδέν” ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πλήρωσε τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (15), ειδικά στην τελική ευθεία του αγώνα, και ηττήθηκε από την Μπασκόνια (81-79) στη Fernando Buesa Arena για την 3η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι πράσινοι είχαν μεγάλο πρόβλημα στον αέρα, δίνοντας στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να σκοράρουν μόνο μετά από επιθετικό ριμπάουντ στα τελευταία τρία λεπτά. Γεγονός που αποδείχθηκε μοιραίο, αφού το σουτ που πήρε ο Ιωάννης Παπαπέτρου στην εκπνοή δεν βρήκε τον στόχο.

O MVP

Ο Τζέισον Γκρέιντερ γύρισε στην Μπασκόνια για να αποτελέσει τη δικλείδα ασφαλείας στο “1” για τον Γουέιντ Μπάλντουιν. Τη δεδομένη χρονική στιγμή όμως, είναι μπροστά από αυτόν στο rotation και θυμίζει τον παλιό πολύ καλό εαυτό του, πριν “σκάσουν” οι μαζεμένοι σοβαροί τραυματισμοί. Ο πολύπειρος πόιντ γκαρντ είχε σπουδαία επιρροή τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του, βάζοντας μάλιστα τις κρίσιμες βολές στο φινάλε. Βρέθηκε στο παρκέ για 25’34” και είχε 12 πόντους (με 2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/2 βολές), 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς δεν είναι ακόμη στον βαθμό ετοιμότητας που θέλει, κάτι που φάνηκε στον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκε στη Βιτόρια. Δεν είχε τα πόδια για να αντέξει την πίεση της ισπανικής άμυνας, τα σουτ που πήρε ήταν ως επί το πλείστον “τραβηγμένα από τα μαλλιά” και μοιραία έμεινε χαμηλά. Τελείωσε τον αγώνα με 5 πόντους (με 2/6 σουτ), δίνοντας επίσης 1 ασίστ και κάνοντας 1 λάθος στα 10’50” που βρέθηκε στο παρκέ.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Η Μπασκόνια είχε 8/50 τρίποντα απέναντι σε Ολυμπιακό και Αρμάνι Μιλάνο, απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ όμως τα πήγε περίφημα. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχαν 13/30 από τα 6μ75 το βράδυ της Τρίτης 12 Οκτωβρίου, γράφοντας διαφορετικά την ιστορία αυτή τη φορά.

Ο αγώνας

Το γεγονός πως ο Δημήτρης Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ στα 8’23” για το πρώτο δεκάλεπτο αρκεί για να καταλάβει κάποιος πώς ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους από την περιφέρεια, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το επιθετικό ριμπάουντ και χάρη σε πόντους από δεύτερες επιθέσεις έφτασαν στο +5 (15-10 στο 8′), πριν έρθουν οι επτά μαζεμένοι πόντοι του Κέντρικ Πέρι για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το τριφύλλι σε θέση οδηγού (15-17).

Στη δεύτερη περίοδο, η κατάσταση ήταν αρκετά πιο ισορροπημένη, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια ξανά και ξανά. Αυτή τη φορά βέβαια, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε τον έλεγχο στο αμυντικό ριμπάουντ, την ίδια ώρα όμως η Μπασκόνια σκόραρε με συνέπεια από τα 6μ75 (7/15 τρίποντα στο ημίχρονο). Το πρώτο μέρος βρήκε την ισπανική ομάδα στο +5 (40-35) χάρη σε δύο διαδοχικά τρίποντα, τα οποία βέβαια θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη χρησιμοποιούσαν το τετάρτο ομαδικό φάουλ που είχαν να δώσουν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, είδαμε ό,τι και στο πρώτο. Δηλαδή τους γηπεδούχους να ξεκινάνε με το πόδι στο γκάζι και να υποχρεώνουν τον Δημήτρη Πρίφτη να πάρει πάλι τάιμ άουτ πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά δράσης. Αν δεν υπήρχε μάλιστα ο επιθετικός οίστρος του Ιωάννη Παπαπέτρου, η κατάσταση θα μπορούσε να είχε ξεφύγει περισσότερο από το -11 (49-38 στο 22′). Σταδιακά πάντως, οι πράσινοι πήραν… θάρρος και με όπλο το χαμηλό σχήμα στη front line (Οκάρο Γουάιτ στο “4” και Τζέρεμι Έβανς στο “5”) έκαναν την αντεπίθεσή τους. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε μάλιστα το προβάδισμα (57-59 στο 29′), δείχνοντας ικανός για το διπλό στη Fernando Buesa Arena.

Από εκεί και πέρα, όλα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Οι πράσινοι ήταν βελτιωμένοι στην άμυνα στο έδαφος, αλλά την ίδια ώρα αδυνατούσαν να πάρουν το αμυντικό ριμπάουντ. Αυτό ήταν κιόλας το στοιχείο που πλήρωσαν ακριβά στην τελική ευθεία του αγώνα. Παρότι έμειναν κοντά στο σκορ και βρήκαν δύο μεγάλα σουτ τριών πόντων από τον Ντάριλ Μέικον, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ επέτρεψαν στην Μπασκόνια να βρει εύκολους πόντους.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών (σ.σ.: ο Τζέισον Γκρέιντζερ είχε 2/2 βολές στα 23.6”), ο Ιωάννης Παπαπέτρου σημάδεψε το σίδερο στην εκπνοή και κάπως έτσι η Μπασκόνια πήρε την πρώτη νίκη για φέτος στην EuroLeague.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σύμφωνα με την EuroLeague, στη Fernando Buesa Arena βρέθηκαν 7.602 φίλαθλοι της Μπασκόνια.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ – Ρότσα – Πάντερ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 40-35, 61-59, 81-79.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 7 (1), Σεντεκέρσκις 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Φοντέκιο 16 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίνοκ 7 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Γκεντράιτις 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νόκο 4 (9 ριμπάουντ), Κούρουτς.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 9 (1), Μέικον 13 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (1/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 22 (4/7 δίποντα,3/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 2, Γουάιτ 7 (1, Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 5 (1), Έβανς 8, Σαντ Ρος 9 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 13/27 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 16/18 βολές, 38 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 15 επιθετικά), 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη.
Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 18/38 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 10/11 βολές, 26 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα παραμείνει σε ισπανικό έδαφος για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στο WiZink Center (15/10, 22:00), ενώ η Μπασκόνια θα ταξιδέψει στη Γερμανία για να κοντραριστεί με την Άλμπα Βερολίνου (14/10, 21:00).