Μπεσίκτας-Παναθηναϊκός 2-2: «Διπρόσωπος» στην Πόλη

Ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος  2-2 στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Μπεσίκτας κρατώντας μόνο την εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου.

Δυο πρόσωπα έδειξε στο ματς με την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με δυο γκολ του Χρήστου Δώνη αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τους Τούρκους στο Ολυμπιακό Στάδιο και κρατάει μόνο την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου, μιας και στο πρώτο έδειξε το κακό του πρόσωπο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0.

Ο Δώνης παράταξε την ομάδα σε συνδυασμό 4-3-2-1 και επέλεξε τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια, τετράδα στην άμυνα με Γιόχανσον, Πούγγουρα, Κολοβέτσιο και Ινσούα. Τριάδα στα χαφ με Δώνη, Κολοβό και Ζαχίντ, στα φτερά τους Χατζηγιοβάνη και Χατζηθεοδωρίδη και στην κορυφή της επίθεσης τον Μακέντα.

Η Μπεσίκτας μπήκε καλύτερα στο ματς και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα του Παναθηναϊκού αρχικά στο 5ο λεπτό όταν ο Νάιρ έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Διούδη. Επτά λεπτά αργότερα η τουρκική ομάδα άνοιξε το σκορ όταν ο Λενς έδωσε παράλληλα στον Σεκτζίν και αυτός με πλασέ έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε στη συνέχεια να ισορροπήσει το ματς και στο 19ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Χατζηγιοβάνη να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Πάνω που η ομάδα του Γιώργου Δώνη είπε να ανακάμψει η Μπεσίκτας έκανε το 2-0 στο 38ο λεπτό με τον Οκτάι να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Βέβαια ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να μειώσει αλλά στο 42ο λεπτό ακυρώθηκε λανθασμένα το γκολ του Μακέντα ως οφσάιντ καθώς ο Ιταλός επιθετικός καλυπτόταν.

Στο 48ο λεπτό, ο Κουρμπέλης έδωσε στον Ζαχίντ από τα δεξιά, αυτός με τη μια έκανε την μπαλιά με τον Μακέντα τετ α τετ να πλασάρει ωστόσο πάνω στον γκολκίπερ της Μπεσίκτας. Επτά λεπτά αργότερα ο Νούνιες έβγαλε τετ α τετ τον Ιταλό επιθετικό αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ότι δεν έκανε ο Μακέντα, το κατάφερε στο 61ο λεπτό ο Χρήστος Δώνης που μείωσε για τον Παναθηναϊκό σε 2-1.

Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα,  ο Μολό που μπήκε στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο στη θέση του Κολοβού πήρε τη μπάλα από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το κεφάλι του Χρήστου Δώνη που βρέθηκε φάτσα με 2-2. Ο Έλληνας μέσος ότι δεν έκανε εκεί το έπραξε στο 80ο λεπτό του ματς όταν μετά από πάσα του Ζαχίντ πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της Μπεσίκτας.

Μπεσίκτας (Αμπντουλάχ Αβτσί): Ερσίν, Κερέμ, Μιρίν, Ερντογκάν, Ριντβάν, Καρτάλ, Μουχαγιέρ, Ερντέμ Σερτζίν, Λενς, Ορκάν (66’ Αγκούν), Ουμίτ.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης (46’ Κότσαρης), Γιόχανσον (74’ Αποστολάκης), Κολοβέτσιος (46’ Νούνες), Πούγγουρας (74’ Μαυρομμάτης), Ινσούα (74’ Ζαγαρίτης), Δώνης (82’ Βέργος), Κολοβός (46’ Κουρμπέλης), Ζαχίντ (82’ Θεοχάρης), Χατζηθεοδωρίδης (61’ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης (61’ Μολό), Μακέντα (82’ Κονάν).