Μπλόκαρε Λεβαδειακό η Καλλιθέα – Χαμόγελα Καλαμάτας, “SOS” Ολυμπιακού!

Όρθια στη Βοιωτία (και στη μάχη της ανόδου) έμεινε η Καλλιθέα. Απέσπασε 1-1 από τον Λεβαδειακό, που κράτησε μεν τη μεταξύ τους απόσταση, αλλά δεν μπόρεσε ν’ απομακρυνθεί από την Καλαμάτα.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το μεγάλο παιχνίδι της 23ης αγωνιστική του β’ ομίλου της Super League 2 ανάμεσα σε Λεβαδειακό και Καλλιθέα. Το αποτέλεσμα έβαλε “φωτιά” στην κορυφή, με την Καλαμάτα να είναι κερδισμένη.

Ο Λεβαδειακός υποδέχθηκε την Καλλιθέα στο εξ αναβολής παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής της Super League 2. Το ματς έληξε 1-1, ένα αποτέλεσμα που βάζει φωτιά στην κορυφή του β’ ομίλου. Οι Βοιωτοί είναι στην κορυφή με 48 πόντους, ενώ στην 3η η Καλλιθέα με 44.

Το αποτέλεσμα έχει βάλει φωτιά στις πάνω θέσεις, καθώς η 2η Καλαμάτα μπορεί να πιάσει στην πρώτη θέση τον Λεβαδειακό, ο οποίος την επόμενη αγωνιστική έχει ρεπό. Η Καλλιθέα θα παίξει το τελευταίο της χαρτί την Κυριακή με την 4η Κηφισιά.

Το παιχνίδι άνοιξε με αρκετή ένταση. Ο Λεβαδειακός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό. Ο Νίλι με ωραία ενέργεια πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά, νίκησε τον Στρέζο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η Καλλιθέα απάντησε άμεσα και συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό. Έπειτα από καλή στιγμή σε εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα των γηπεδούχων έδιωξε προσωρινά. Ωστόσο, ο Ευαγγέλου με ένα ωραίο γυριστό μέσα από την περιοχή έφερε ισορροπία στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος η Καλλιθέα είχε μεγάλη ευκαιρία για να αποκτήσει προβάδισμα στο σκορ. Έπειτα από σέντρα από τα αριστερά, πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Μάρκοβιτς.

Όσο για το εξ αναβολής παιχνίδι του άλλου ομίλου, ο Απόλλων Πόντου κατάφερε να λυγίσει τον Ολυμπιακό Βόλου με 1-0.

Παρά τις απουσίες τους, οι γηπεδούχοι βρήκαν το πολύτιμο γκολ με τον Εσουμά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (44’) και πήραν τελικά τη νίκη, με την οποία απομακρύνθηκαν κάπως από την επικίνδυνη ζώνη.

Τετάρτη 23 Μαρτίου – 15:00
Βόρειος όμιλος

Απόλλων Πόντου-Ολυμπιακός Βόλου 1-0 ΤΕΛΙΚΟ (21η αγωνιστική)

ΣΚΟΡΕΡ: 44′ Κουακού σουτ

Στο 21′ σέντρα του Πατι, ο Νασέρ το σουτ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Ξενοδόχοβ!

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης):Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Πάτι, Νασέρ, Παπαϊωάννου, Λουφάκης (82′ Εσαλό), Καλογέρης, Κουακού, Φράγκος, Ιντζίδης, Ελλέ.

Ολυμπιακός Βόλου (Καβακάς): Ξενοδόχοβ, Σκοπελίτης, Στάμου, Φιλίποβιτς, Γραικός, Ντιαμπί (76′ Μαρκοπουλιώτης), Κόλα (40′ λ.τ Μάνγκα), Κουντουριώτης (81′ Κότος), Ντος Σάντος (46′ Χατζής (76′ Κατσούκης), Βερνάρδος, Γκαργκαλατζίδης.

Διαιτητής: Τσιοφλίκης (Λάρισας)
Βοηθοί: Χατζηνάκος, Βογιατζής (Καρδίτσας)
Κίτρινες: Ιντζίδης, Νασέρ – Φιλίποβιτς
Κόκκινες:

Νότιος όμιλος

Λεβαδειακός-Καλλιθέα 1-1 ΤΕΛΙΚΟ (23η αγωνιστική)

ΣΚΟΡΕΡ: 7′ Νίλι σουτ – 9′ Ευαγγέλου σουτ

Στο 78′ ο Μπουλούλης έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Κυνηγόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Μάρκοβιτς!

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Τζημόπουλος, Μπαχανάκ, Βήχος, Τσάπρας (85′ Μπαρμπόσα), Μεχία, Νίλι, Πολέττο (62′ Λινάρδος), Χάμοντ, Μυτίδης (73′ Δούμτσιος), Μουτίνιο (73′ Βρακάς).

Καλλιθέα (Βόκολος): Στρέζος, Μανθάτης, Βασιλούδης, Κύργιας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Σαντάνα, Τσιντώνης (77′ λ.τ Κονέ), Μουνιέ (84′ Ιωάννου), Ντιμίτριους, Κυνηγόπουλος.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Καστοριάς), Μωυσιάδης (Ηπείρου)

Πέμπτη 24 Μαρτίου – 15:00

ΠΑΟΚ Β-Πιερικός (24η αγωνιστική)

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία):

Πιερικός (Βαζάκας):

Διαιτητής: Τακίδης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Δέλλιος (Πέλλας), Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας).

Ρεπό: ΠΟΤ Ηρακλής
• Ο αγώνας ΟΣΦΠ Β – Απόλλων Πόντου αναβάλλεται λόγω συμμετοχής ποδοσφαιριστών της ΠΑΕ Ολυμπιακός ΣΦΠ Β στις Εθνικές Ομάδες Ανδρών και Ελπίδων.

Ρεπό: Λεβαδειακός
• Ο αγώνας ΟΦ Ιεράπετρας – ΑΕΚ Β αναβάλλεται λόγω συμμετοχής ποδοσφαιριστών της ΠΑΕ ΑΕΚ Β στις Εθνικές Ομάδες Ανδρών και Ελπίδων”.