Μπουλς – Μπακς 100-112: Πύρρειος νίκη με 30αρα του Λόπεζ, χτύπησε ο Αντετοκούνμπο (+vids)

Με την πρόωρη αποχώρηση του Γιάννη Αντετοκούνμπο με τραυματισμό στον καρπό να επισκιάζει το παιχνίδι, οι Μπακς έκαναν περίπατο στο Σικάγο, επικρατώντας πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 112-100 των Μπουλς, φτάνοντας τις 12 σερί νίκες. Ενθαρρυντικές οι πρώτες εξετάσεις του “Greek Freak”.

Οι Μπακς πάνε στο All Star Weekend μετρώντας 12 σερί νίκες. Σε μία βραδιά που επισκιάστηκε από την αποχώρηση του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην 2η περίοδο λόγω τραυματισμού στον δεξιό καρπό, με τα πρώτα νέα πάντως να είναι ενθαρρυντικά, οι Μπακς επικράτησαν εύκολα με 100-112 των Μπουλς στο Σικάγο, σε ένα ματς που έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 25 πόντους διαφορά.

Ο Μπρουκ Λόπεζ με 33 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζεβόν Κάρτερ να προσθέτει 22 πόντους και τον Τζρου Χόλιντεϊ 15 πόντους.

Για τους Μπουλς, ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 22 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Ζακ ΛαΒίν 18 πόντους (αλλά 5/16 σουτ).

Στο 41-17 το ρεκόρ των Μπακς (24-5 εντός, 17-12 εκτός) που πατάνε γερά στην 2η θέση της Ανατολής, στο 26-33 των Μπουλς (16-13 εντός, 10-20 εκτός), που βλέπουν ακόμα και τα play-in της Ανατολής να απομακρύνονται.

Επόμενος αγώνας των Μπακς πλέον είναι μετά το All Star Weekend της Γιούτα, σε μία εβδομάδα, όταν θα υποδεχθούν τους Μαϊάμι Χιτ τα χαράματα της 25ης Φεβρουαρίου (02:30 ώρα Ελλάδος).

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο
Μία ιστορική βραδιά του Γιάννη “λερώθηκε” από τον τραυματισμό του. Το βράδυ που ο “Greek Freak” έγινε ο πρώτος πασέρ στην ιστορία των Μπακς, αποχώρησε πρόωρα με τραυματισμό, μην μπορώντας να χαρεί την επίδοσή του.

Ο αγώνας
Έπειτα από ένα… αναγνωριστικό 5λεπτο οι Μπακς αποφάσισαν να δείξουν τις προθέσεις τους κι έτσι κατάφεραν χάρη σε ένα σερί 11-0 να ξεφύγουν με 10-25, παίρνοντας από νωρίς το πάνω χέρι στο ματς, ταϊζοντας συνεχώς τον Μπρουκ Λόπεζ.

Οι Μπουλς αντέδρασαν στην 2η περίοδο και άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά, μειώνοντας σε 28-34. Κάπου εκεί ήρθε ο τραυματισμός του Γιάννη, κάτι που φαίνεται ότι πείσμωσε τους Μπακς, που ξέσπασαν και ξέφυγαν με 33-47, διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, που τους βρήκε προηγούμενους με 49-61.

Το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο μονότονο τέμπο και στην 3η περίοδο, με την διαφορά να βρίσκεται πάντα μεταξύ 8 και 14 πόντων. Στην 4η περίοδο όμως αυτό άλλαξε. Το Μιλγουόκι αποφάσισε να πατήσει γκάζι και με τους Κάρτερ και Έι Τζέι Γκριν να δίνουν βοήθειες στον Λόπεζ έτρεξε ένα σερί 12-0, ξέφυγε με 78-102 και δεν ξανακοίταξε πίσω, φτάνοντας εύκολα στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-34, 49-61, 73-85, 100-112

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπίλι Ντόνοβαν): Γουίλιαμς 16 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 22 (8/20 σουτ, 2/6 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Γουάιτ 8 (4/14 σουτ, 0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΛαΒίν 18 (5/16 σουτ, 1/5 τρίποντα), Ντοσούμνου 7 (3/11 σουτ, 1 τρίποντο), Χιλ 5 (1), Τερι 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντράμοντ 5, Μπράντλι 5 (1), Σιμόνοβιτς, Τζόουνς 1

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Γ. Αντετοκούνμπο 2 (7 ριμπάουντ), Λόπεζ 33 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 15 (5/15 σουτ, 2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Άλεν 10 (2/6 τρίποντα), Μαμουκελασβίλι 2 (5 ριμπάουντ), Θ. Αντετοκούνμπο 1, Μάθιους 5 (1), Ινγκλς 5 (2/8 σουτ, 1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκριν 15 (5/7 τρίποντα), Μποσάμπ 2

Τα ομαδικά στατιστικά των Σικάγο Μπουλς: 27/65 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 16/21 βολές, 51 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 5 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 22/41 δίποντα, 18/47 τρίποντα, 14/18 βολές, 52 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 8 λάθη.