Μπάσκετ

Μπουντούτσνοστ – Ολυμπιακός 76-89: Ξανάνιωσε πριν τους “τελικούς” (photo)

Μια καλή πρόβα πριν από τα κρίσιμα ματς με Αρμάνι και Μπάγερν αποδείχθηκε για τον Ολυμπιακό ο αγώνας με τη Μπουντούτσνοστ. Άνετη νίκη στην Ποντγκόριτσα για τους Πειραιώτες, που πήγαν στο 13-12.

Οι πέντε σερί ήττες και οι έξι στους τελευταίους επτά αγώνες, ήταν πολλές για τον Ολυμπιακό που ταξίδεψε στην Ποντγκόριτσα πεισμωμένος και συνέτριψε τη Μπουντούτσνοστ με 89-76 για την 25η αγωνιστική της EuroLeague 2018/19. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έπαιξε με σοβαρότητα από την αρχή έως το τέλος της αναμέτρησης, πήγε στο 13-12 και έδειξε έτοιμος για το μεγάλο εκτός έδρας ματς της επόμενης εβδομάδας με την Αρμάνι στο Μιλάνο.

Ανίκητος στις δύο ρακέτες ο MVP του φετινού Ολυμπιακού, Νίκολα Μιλουτίνοβ, εξαιρετικός στο πρώτο μέρος ο Γιώργος Πρίντεζης και στο δεύτερο ο Σάσα Βεζένκοβ, βοήθησαν αρκετοί τους ερυθρόλευκους που αναζητούσαν μια ένεση ηθικού μετά από τις άσχημες εμφανίσεις των τελευταίων εβδομάδων. Λίγα πράγματα από τη Μπουντούτσνοστ που δεν είχε στη σύνθεσή της τον τραυματία Γκόγκα Μπιτάτζε, αποδοκιμάστηκε όταν βρέθηκε να χάνει με 24 στην τρίτη περίοδο και συνεχίζει τη σεζόν με στόχο να πρωταγωνιστήσει στην Αδριατική Λίγκα.

Ο MVP

Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο ανίκητος! Κορυφαίος του Ολυμπιακού στη φετινή σεζόν, ο Σέρβος σέντερ δεν είχε αντίπαλο στην Ποντγκόριτσα. Σκόραρε 15 πόντους με 6/7 δίποντα και 3/7 βολές, μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε δύο ασίστ και έκοψε ένα σουτ, κέρδισε επτά φάουλ και συγκέντρωσε 30 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 30 λεπτά συμμετοχής. Εξαιρετικός και ο Γιώργος Πρίντεζης που σκόραρε 19 πόντους σε 23 λεπτά με χαρακτηριστική ευκολία.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

11/15 σουτ (8/10 δίποντα – 3/5 τρίποντα) είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, πριν ολοκληρώσει το ματς με μια πραγματικά σπουδαία αναλογία ασίστ/λαθών (26/7) την ώρα που και η Μπουντούτσνοστ έγραφε μια καλή επίδοση στην ίδια κατηγορία (17/7).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Γουίλιαμς-Γκος, Γουέμπερ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Μιλουτίνοβ ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός, με τους Σπανούλη – Πρίντεζη να μένουν στον πάγκο. Γουέμπερ και Μιλουτίνοβ έγραψαν το 2-8, το τρίποντο του “Παπ” έκανε το 4-11 πριν συμπληρωθεί το τρίτο λεπτό και το 4-15 οδήγησε στο timeout του Ρέπεσα νωρίς στον αγώνα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν ένα σερί 12-0 των γηπεδούχων που πέρασαν μπροστά με σουτ του Κόουλ (16-15), πριν έρθει η απάντηση των ερυθρόλευκων που με τρίποντο του Τουπάν έγραψαν το 18-25 με ένα δικό τους 2-10. Ήταν ματς ξεσπασμάτων στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Πρίντεζη να έχει δέκα πόντους και να είναι ο κορυφαίος όλων.

Βεζένκοβ και Μιλουτίνοβ κράτησαν ένα καλό προβάδισμα (26-36 στο 13′) για την ομάδα τους, ο Μάντζαρης βοήθησε σε άμυνα και δημιουργία, έβαλε και το σουτ που τον “έσπρωξε” σε ένα πολύ κλειστό club στη διοργάνωση, η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 18 (33-51) στο 19′ και οι Πειραιώτες δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα. Ήταν σοβαροί και αποτελεσματικοί τόσο στο δίποντο όσο και στο τρίποντο, κυρίως όμως ήταν πολύ προσεκτικοί με τη μπάλα. Δύο λάθη έκαναν στο πρώτο δεκάλεπτο, με αυτά τα δύο έκλεισαν το πρώτο μέρος δίνοντας παράλληλα 15 ασίστ.

Γουέμπερ και Μιλουτίνοβ κράτησαν σε υψηλές στροφές την επίθεση του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, το τρίποντο του Βεζένκοβ έστειλε τη διαφορά στους 21 (36-57 στο 22′) και το 39-63 του 24′ οδήγησε σε έντονες αποδοκιμασίες του κοινού. Αυτές οι αποδοκιμασίες αφύπνισαν, κατά κάποιον τρόπο τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Μιλουτίνοβ ήταν ανίκητος κοντά στο καλάθι και το +19 (54-73) του δεκαλέπτου δεν μπορούσε να ανατραπεί από τους Μαυροβούνιους. Ένα τρίποντο του Πρίντεζη στο 31′ ήταν εκείνο που έκοψε οριστικά τα πόδια των γηπεδούχων, οι οποίοι συνέχισαν να ακούν τη γκρίνια των οπαδών τους την ώρα που το ενδιαφέρον τους έχει στραφεί ξεκάθαρα στην Αδριατική Λίγκα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 4854 θεατές βρέθηκαν στη Μοράτσα, σύμφωνα με τη EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Περούγκα, Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-27, 34-51, 54-73, 74-89

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 13 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόουλ 10 (5/9 δίποντα, 5 ασίστ), Σουάντ Σέχοβιτς 8 (2), Ερλ Κλαρκ 9 (3/9 σουτ), Μπάροβιτς 13 (6 ριμπάουντ), Κότι Κλαρκ 9 (1), Γκόρντιτς 6 (1), Μπελ, Νίκολιτς 5 (1), Γουίλιαμς 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 2 λάθη), Τουπάν 13 (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Σπανούλης 5 (1/2 δίποντο, 1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Τίμα, Μιλουτίνοβ 15 (6/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 12 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 19 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόγρης, ΛεΝτέι

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπουντούτσνοστ: 19/41 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 11/17 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/38 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 9/13 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 8 επιθετικά), 26 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 7 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπουντούτσνοστ θα ταξιδέψει στη Βιτόρια για να αντιμετωπίσει τη Μπασκόνια (15/3 στις 21:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει στο Μιλάνο με την Αρμάνι (14/3 στις 21:45).