Μπάσκετ

Μπούρσασπορ – Προμηθέας 84-93: Έσπασε το ρόδι με την τρίτη

Η τρίτη αγωνιστική αποδείχθηκε… φαρμακερή για τον Προμηθέα, ο οποίος πέρασε από την έδρα της Μπούρσασπορ (93-84), σημειώνοντας την πρώτη φετινή του νίκη στο EuroCup.
Μετά από δύο κακά παιχνίδια και ένα απογοητευτικό οκτάλεπτο (στην πρώτη περίοδο), ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι, άλλαξε ριζικά την εικόνα του σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε να φύγει νικητής από την Τουρκία. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά στηρίχθηκαν στην άμυνά τους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, αλλά και στα εξαιρετικά ποσοστά που είχαν στο τρίποντο για να πάρουν τη νίκη επί της Μπούρσασπορ (93-84) και να σπάσουν το ρόδι για φέτος στο EuroCup.

Ο MVP
Σε ακόμη ένα παιχνίδι, ο Ίαν Μίλερ έδειξε το ηγετικό κομμάτι του χαρακτήρα του. Ήταν αυτός που πήρε την ομάδα από το χέρι μετά το κακό πρώτο οκτάλεπτο, έβαλε συνεχόμενα σουτ και οδήγησε τον Προμηθέα στην ανατροπή και την πρώτη του νίκη στο EuroCup. Ο ταλαντούχος γκαρντ/φόργουορντ βρέθηκε στο παρκέ για 31’37” και πρόλαβε να σημειώσει 27 πόντους (με 4/10 δίποντα, 3/10 τρίποντα και 10/10 βολές), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και να υποπέσει σε ένα λάθος.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ
Είναι σαφές πως η Μπούρσασπορ περιμένει πολλά περισσότερα από τον Εξέιβιερ Μάνφορντ εν συγκρίσει με τους… μηδέν πόντους που είχε απόψε. Ο εκρηκτικός γκαρντ των γηπεδούχων σημάδεψε το σίδερο στις τέσσερις προσπάθειες που πήρε (0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο), ενώ είχε ακόμη 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 25’07” συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ
Η Μπούρσασπορ ξεκίνησε το παιχνίδι με 6/8 τρίποντα, για να φτάσει μέχρι το +12 στο 8ο λεπτό, πριν αρχίσει η… καταιγίδα από την πλευρά του Προμηθέα. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά τελείωσαν τον αγώνα με 15/34 από τα 6μ75, στατιστικό στοιχείο που έκανε τη διαφορά και συνέβαλε σημαντικά στο διπλό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με εντυπωσιακό τρόπο το παιχνίδι, βρέθηκαν στο +10 (16-6) μόλις στο 4ο λεπτό, προβάδισμα το οποίο μεγάλωσε ακόμη περισσότερο λίγο αργότερεα. Το +12 (25-13 στο 7′) ήταν η απόδειξη υπεροχής της Μπούρσασπορ, η οποία μέχρις εκείνο το σημείο είχε 6/8 τρίποντα. Σταδιακά όμως, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά βρήκαν τον τρόπο να ανατρέψουν την κατάσταση.

Με τον Βαγγέλη Μάντζαρη στο “1” ο ρυθμός άλλαξε σημαντικά, την ίδια ώρα που τα ποσοστά των φιλοξενουμένων στα τρίποντα βελτιωνόταν λεπτό με το λεπτό. Σε τέτοιο βαθμό που το -12 έγινε +4 (39-43) για τον Προμηθέα στο 18ο λεπτό.

Η ψυχολογία και το μομέντουμ ήταν εμφανώς στην ελληνική πλευρά, η οποία σταδιακά βελτίωνε την απόδοσή της. Με τον Ίαν Μίλερ να σκοράρει κατά ριπάς και τον Ντάνι Αγκμπελέσε να… ελέγχει την κατάσταση στη ρακέτα, ο Προμηθέας παρέμεινε σε θέση οδηγού μέχρι τέλους.

Το ελληνικό προβάδισμα διατηρήθηκε πάνω από τις δύο κατοχές, για να φτάσει μέχρι το +11 (45-56) στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Μπούρσασπορ έκανε την τελική της αντεπίθεση, έφτασε σε απόσταση βολής (72-75), αλλά ο Ίαν Μίλερ έδωσε πάλι τη λύση. Με δικά του συνεχόμενα καλάθια, η διαφορά άνοιξε ξανά και η νίκη ήρθε για τον Προμηθέα, μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα απέναντι σε Γκραν Κανάρια και Τρέντο.

Διαιτητές: Λότερμοζερ – Ιερεθουέλο – Κόλιενσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 43-46, 59-68, 84-93.

ΜΠΟΥΡΣΑΣΠΟΡ (Ατσίκ): Ακνταμάρ, Μάνφορντ (0/4 σουτ, 5 ασίστ), Τζόουνς 2, Μπατούκ 5 (1/5 τρίποντα), Αρσλάν 7 (1), Νιούμαν 20 (4/5 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαβάς (0/3 δίποντα), Μουτάφ 16 (3), Κάντζι 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τουρέν 20 (2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάμιλτον 3 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 9 (5 ριμπάουντ), Λούντζης 3 (1), Τζέιμς 3, Αγραβάνης 10 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαγιέ 6 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 8 (1), Μάντζαρης 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 17 (5/7 τρίποντα), Μίλερ 27 (4/10 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 10/10 βολές), Ραντίσεβιτς 5 (1).