Μπρέντα – Παναθηναϊκός 0-0: Ισοπαλία με δοκιμές και συμπεράσματα

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το πέμπτο φιλικό του Παναθηναϊκού απέναντι στην Μπρέντα σε ένα ματς όμως όπου ο Γιώργος Δώνης έκανε πολλές δοκιμές και έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας.

Μέχρι στιγμής στην Ολλανδία ο Παναθηναϊκός είχε τρεις νίκες κόντρα σε Φέγενορντ, Άγιαξ και Φένλο και μια ήττα από την Μπίρσοτ και ούτε μια ισοπαλία. Αυτή ήρθε στο τελευταίο του φιλικό κόντρα στην Μπρέντα με το στείρο 0-0 σε ένα ματς όμως από το οποίο ο Γιώργος Δώνης θα βγάλει αρκετά συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας.

Και αυτό γιατί ήταν το φιλικό όπου έπρεπε να κάνει αρκετές δοκιμές και να δοκιμάσει παίκτες του ακόμα και σε θέσεις που ίσως δεν θα τους δούμε ποτέ ξανά μέσα στη χρονιά, όπως για παράδειγμα τον Νούνες ως αμυντικό χαφ και τον Κολοβό ως οκτάρι.
Ο Δώνης άλλωστε είχε να αντιμετωπίσει τις απουσίες των Κουρμπέλη και Μπουζούκη που ήταν τραυματίες, αλλά και του Χρήστου Δώνη που έπαιξε μόλις ένα ημίχρονο, ενώ σε αντίθεση με ό,τι έκανε στα προηγούμενα φιλικά, άφησε εκτός αποστολής τον Μολό και δεν του έδωσε ούτε πέντε λεπτά συμμετοχής.

Ο Έλληνας τεχνικός είδε το φιλικό με τη Μπρέντα ως ένα παιχνίδι για πειράματα και δοκιμές. Χρησιμοποίησε και πάλι δυο ενδεκάδες αλλά αυτή τη φορά έκανε δοκιμές και στους ρόλους που μοίρασε σε κάποια πρόσωπα ενώ ζήτησε από τους παίκτες του να είναι αυτοί που θα είχαν την κατοχή και την κυκλοφορία της μπάλας. Κάτι το οποίο κατάφερε ο Παναθηναϊκός ο οποίος μπόρεσε και είχε την υπεροχή στο ματς, απείλησε ενώ απειλήθηκε ελάχιστα.

Μάλιστα οι πράσινοι σκόραραν στο ματς με τον Μακέντα στο πρώτο ημίχρονο αλλά το γκολ του Ιταλού κακώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς καλυπτόταν.

Θυμηθείτε εδώ το LIVE του Sport24.gr.

ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΚΟΛΟΒΟ ΟΚΤΑΡΙ
Η πρώτη δοκιμή του Γιώργου Δώνη είχε να κάνει με την αρχική ενδεκάδα και τη χρησιμοποίηση του Δημήτρη Κολοβού ως οκτάρι. Συγκεκριμένα στο 4-3-3 με το οποίο παρέταξε ο Έλληνας τεχνικός τους πράσινους ο Κότσαρης βρέθηκε κάτω από τα γκολπόστ με την τετράδα της άμυνας να αποτελείται από τους Γιόχανσον, Κολοβέτσιο, Πούγγουρα και Ινσούα. Το αμυντικό χαφ ήταν ο Δώνης έχοντας δίπλα του και δεξιά τον Χατζηθεοδωρίδη και στα αριστερά του τον Κολοβό. Ενώ στην τριάδα της επίθεσης τα δυο εξτρέμ ήταν οι Κόναν, Χατζηγιοβάνης και στην κορυφή ο Μακέντα.

Ο Κολοβός στην αρχή του αγώνα φάνηκε να μην ξέρει που να κινηθεί ακριβώς αλλά όσο περνούσε η ώρα ήταν όλο και καλύτερος. Βέβαια απέδωσε ακόμα καλύτερα στο δεύτερο μέρος όταν έπαιξε πιο μπροστά και μάλιστα είχε και δοκάρι στο 63′ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Παράλληλα στο πρώτο μέρος ο Γιώργος Δώνης είδε και τον Χατζηθεοδωρίδη σε μια θέση στα χαφ ενώ έδωσε ένα 45λεπτο του Κόναν δίπλα στον Μακέντα και μαζί με τους βασικούς ώστε να μπορέσει να βγάλει πιο χρήσιμα συμπεράσματα για την παραμονή του ή μη στο ρόστερ.

Ο ΝΟΥΝΕΣ ΩΣ ΑΜΥΝΤΙΚΟ ΧΑΦ
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και ελλείψει των Κουρμπέλη, Μπουζούκη και με τον Δώνη να προέρχεται από 70 λεπτά συμμετοχής κόντρα στη Φένλο ο Γιώργος Δώνης δοκίμασε τον Ζοάο Νούνες ως αμυντικό χαφ. Ο Πορτογάλος τα πήγε αρκετά καλά στα 30′ λεπτά που έπαιξε ως αμυντικός μέσος. Κάλυπτε χώρους, προσπαθούσε να φτιάξει παιχνίδι και έδειξε να ξέρει τη θέση. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι ήταν και το κέρδος των πράσινων από το φιλικό με την Μπρέντα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους μπήκε στη φιλική αναμέτρηση και ο Ζαχίντ ο οποίος προσπάθησε να πάρει μπάλες στα πόδια του, να φτιάξει το παιχνίδι των πράσινων αλλά δεν φάνηκε τόσο. Βέβαια υπήρχαν φάσεις που βοήθησε ιδίως αμυντικά, εκεί που δεν το περίμενε κανείς.

Ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο ημίχρονο κυκλοφόρησε καλά τη μπάλα και είχε τις ευκαιρίες του να ανοίξει το σκορ. Ευκαιρία για γκολ είχε και η Μπρέντα αλλά από κόντρα με τον Κότσαρη όμως να δείχνει εξαιρετικά αντανακλαστικά και να πραγματοποιεί μια σπουδαία επέμβαση στο 50′ στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Μετά το 65′ βέβαια ο Δώνης έκανε και αρκετές αλλαγές στο παιχνίδι δίνοντας χρόνο στους νεαρούς ποδοσφαιριστές του και ένα ακόμα παιχνίδι σε ποδοσφαιριστές που από εδώ και στο εξής στα φιλικά που θα ακολουθήσουν ίσως να μην αγωνιστούν τόσο πολύ. Παρά τις πολλές αλλαγές ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την αμυντική συνοχή του αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει όπως κόντρα στη Φένλο και να βάλει ένα τέρμα που θα του έδινε τη νίκη.

ΜΠΡΕΝΤΑ: Όλιχ, Ριέρα, Μονσάλβ, Σούτεν, Βεσούρεν, Ελ Αλουσί, Στόκερς, Φιλίποβιτς, Μασάρτ, Φαν Ντερ Γκάαγκ (85′ Φαν Χόιντονγκ), Κουντιμπάνα (79′ Αζαγκούρι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κότσαρης (65′ Χριστογεώργος), Γιόχανσον (65′ Αποστολάκης), Κολοβέτσιος (65′ Μαυρομμάτης), Πούγγουρας (77′ Θεοχάρης), Ινσούα (65′ Ζαγαρίτης) Δώνης (46′ Νούνες), Κολοβός (73′ Εμμανουηλίδης), Χατζηθεοδωρίδης (65′ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης (73′ Αλεξανδρόπουλος), Μακέντα (73′ Βέργος), Κόναν (46′ Ζαχίντ).

Photo Credits: Eurokinissi