Μπρέσια – Προμηθέας 63-57: Έχασε τη συγκέντρωση του και ηττήθηκε

Τα «νεκρά» διαστήματα του Προμηθέα Πατρών σε άμυνα και επίθεση, με αποκορύφωμα τη δεύτερη περίοδο, αποσυντόνισαν την ομάδα του Μάκη Γιατρά και την υποχρέωσαν στην πρώτη ήττα της στον 6ο όμιλό της φάση των «16» στο EuroCup. Οι Αχαιοί ηττήθηκαν 63-57 από την Μπρέσια, επί ιταλικού εδάφους, με τους γηπεδούχους να κάνουν ποδαρικό με το δεξί στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του νέου έτους.

Ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά και συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 0-4 στο 2΄, 5-9 στο 5΄, 5-13 στο 8΄ και 7-15 20΄΄ πριν την λήξη του 1ου δεκαλέπτου. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι Ιταλοί μείωσαν αρχικά σε 10-15 με τρίποντο του Βιτάλι στο φινάλε της περιόδου κι επέκτειναν το σερί τους σε 9-0 για να προηγηθούν με 16-15 στο 14΄. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πολύ νευρικοί και άστοχοι στο 2ο δεκάλεπτο και ευστόχησαν, μόλις, σ’ ένα τρίποντο σε όλη την περίοδο, στο 14΄15΄΄. Έτσι, οι γηπεδούχοι με νέο σερί 10-0 πηγαν στην ανάπαυλα με προβάδισμα 8 πόντων (26-18), με την ομάδα της Πάτρας να κλείνει το 1ο ημίχρονο με 6/30 σουτ (4/14 δίποντα και 2/16 τρίποντα), έχοντας ήδη υποπέσει σε 8 λάθη!

Η εικόνα δεν άλλαξε -ουσιαστικά- στην επανάληψη, αφού, παρότι ανέβηκε ο ρυθμός και η παραγωγικότητα και των 2 ομάδων η μΜρέσια διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας και στο +14 (38-24 στο 24΄). Στο σημείο αυτό, όμως, η απάντηση του Προμηθέα ήταν εντυπωσιακή, καθώς ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του με καλές επιλογές στην επίθεση κι εξαιρετική άμυνα, επιτυγχάνοντας 12 αναπάντητους πόντους για να μειώσει στο καλάθι (38-36 στο 28΄30΄΄), ενώ ένα τρίποντο του Μάντζαρη στο 29΄35΄΄ του έδωσε προβάδισμα 1 πόντου (40-41), με τ’ οποίο κι έκλεισε την περίοδο.

Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε με θετικό πρόσωπο και στην τελευταία περίοδο και προηγήθηκε με 6 πόντους (43-49 στο 33΄), μ’ επιμέρους σκορ 25-5 υπέρ της, αλλά οι Ιταλοί αντέδρασαν και με μεγάλα σουτ έφτασαν σε δικό τους σερί 12-0 για να προηγηθούν με 6 (55-49 στο 37΄30΄΄). Ο Προμηθέας έψαξε την επιστροφή και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να “βρίσκουν” μεγάλα σουτ για να φτάσουν στη σημαντική νίκη με το τελικό 63-57.