fbpx
Connect with us

Διεθνή

Nations League: Κορυφή για Σκωτία, αγωνία μέχρι τέλους

Nations League: Κορυφή για Σκωτία, αγωνία μέχρι τέλους

 

Nations League: Η Σκωτία επικράτησε 3-0 της Ουκρανίας στο «Χάμπντεν Παρκ» και την προσπέρασε στην κορυφή – Τις δύο τελευταίες αγωνιστικές κρίνεται η πρωτιά.

Η Ουκρανία ήθελε να μη χάσει στο «Χάμπντεν Παρκ» για να έχει το πάνω χέρι στον 5ο όμιλο της Β κατηγορίας του Nations League. Η Σκωτία έψαχνε μόνο νίκη για να σκαρφαλώσει αυτή στην κορυφή δύο αγωνιστικές πριν το τέλος. Τελικά οι γηπεδούχοι τα κατάφεραν κι επικράτησαν 3-0 για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής. Με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελευταίο 20λεπτο.

Ο ΜακΓκιν στο 70’ άνοιξε το σκορ για τους Σκωτσέζους, ενώ στο 81’ ο Ντάικς ήταν αυτός που έκανε το 2-0. Ο ίδιος παίκτης στο 87’ διαμόρφωσε το τελικό 3-0, υποχρεώνοντας τους Ουκρανούς στην πρώτη τους ήττα στον όμιλο. Η Σκωτία έχει πλέον 9 βαθμούς, ενώ οι Ουκρανοί έμειναν στους 7 μετά από 4 αγωνιστικές. Ακολουθούν Ιρλανδία με 4 και Αρμενία με 3.

Η πρωτιά και η άνοδος στην πρώτη κατηγορία του Nations League, θα κριθούν στις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Στις 24/9 η Σκωτία φιλοξενεί την Ιρλανδία και η Ουκρανία δοκιμάζεται στην Αρμενία. Ενώ την τελευταία αγωνιστική τρεις μέρες αργότερα, αναμένεται να έχει χαρακτήρα τελικού το παιχνίδι Ουκρανία-Σκωτία που θα διεξαχθεί στην Κρακοβία της Πολωνίας.

League A

 

1ος όμιλος

 

1η αγωνιστικη

Κροατία-Αυστρία 0-3

Γαλλία-Δανία 1-2

 

2η αγωνιστική

Αυστρία-Δανία 1-2

Κροατία-Γαλλία 1-1

 

3η αγωνιστική

Δανία-Κροατία 0-1

Αυστρία-Γαλλία 1-1

 

4η αγωνιστική

Δανία-Αυστρία 2-0

Γαλλία-Κροατία 0-1

 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Δανία 9 3-0-1 6-3

Κροατία 7 2-1-1 3-4

Αυστρία 4 1-1-2 5-5

Γαλλία 2 0-2-2 3-5

 

 

Κροατία-Δανία 22/9 (21:45)

Γαλλία-Αυστρία 22/9 (21:45)

Δανία-Γαλλία 25/9 (21:45)

Αυστρία-Κροατία 25/9 (21:45)

 

 

2ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Τσεχία-Ελβετία 2-1

Ισπανία-Πορτογαλία 1-1

 

2η αγωνιστική

Τσεχία-Ισπανία 2-2

Πορτογαλία-Ελβετία 4-0

 

3η αγωνιστική

Πορτογαλία-Τσεχία 2-0

Ελβετία-Ισπανία 0-1

 

4η αγωνιστική

Ισπανία-Τσεχία 2-0

Ελβετία-Πορτογαλία 1-0

 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Ισπανία 8 2-2-0 6-3

Πορτογαλία 7 2-1-1 7-2

Τσεχία 4 1-1-2 4-7

Ελβετία 3 1-0-3 2-7

 

Τσεχία-Πορτογαλία 24/9 (21:45)

Ισπανία-Ελβετία 24/9 (21:45)

Πορτογαλία-Ισπανία 27/9 (21:45)

Ελβετία-Τσεχία 27/9 (21:45)

 

 

3ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Ουγγαρία-Αγγλία 1-0

Ιταλία-Γερμανία 1-1

 

2η αγωνιστική

Ιταλία-Ουγγαρία 2-1

Γερμανία-Αγγλία 1-1

 

3η αγωνιστική

Ουγγαρία-Γερμανία 1-1

Αγγλία-Ιταλία 0-0

 

4η αγωνιστική

Αγγλία-Ουγγαρία 0-4

Γερμανία-Ιταλία 5-2

 

 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Ουγγαρία 7 2-1-1 7-3

Γερμανία 6 1-3-0 8-5

Ιταλία 5 1-2-1 5-7

Αγγλία 2 0-2-2 1-6

 

Ιταλία-Αγγλία 23/9 (21:45)

Γερμανία-Ουγγαρία 23/9 (21:45)

Ουγγαρία-Ιταλία 26/9 (21:45)

Αγγλία-Γερμανία 26/9 (21:45)

 

 

4ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Πολωνία-Ουαλία 2-1

Βέλγιο-Ολλανδία 1-4

 

2η αγωνιστική

Ουαλία-Ολλανδία 1-2

Βέλγιο-Πολωνία 6-1

 

3η αγωνιστική

Ουαλία-Βέλγιο 1-1

Ολλανδία-Πολωνία 2-2

 

4η αγωνιστική

Πολωνία-Βέλγιο 0-1

Ολλανδία-Ουαλία 3-2

 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Ολλανδία 10 3-1-0 11-6

Βέλγιο 7 2-1-1 9-6

Πολωνία 4 1-1-2 5-10

Ουαλία 1 0-1-3 5-8

 

Πολωνία-Ολλανδία 22/9 (21:45)

Βέλγιο-Ουαλία 22/9 (21:45)

Ουαλία-Πολωνία 25/9 (21:45)

Ολλανδία-Βέλγιο 25/9 (21:45)

 

League B

 

1ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Αρμενία-Ιρλανδία 1-0

Σκωτία-Ουκρανία 3-0

 

2η αγωνιστική

Σκωτία-Αρμενία 2-0

Ιρλανδία-Ουκρανία 0-1

 

3η αγωνιστική

Ουκρανία-Αρμενία 3-0

Ιρλανδία-Σκωτία 3-0

 

4η αγωνιστική

Αρμενία-Σκωτία 1-4

Ουκρανία-Ιρλανδία 1-1

 

 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Σκωτία 9 3-0-1 9-4

Ουκρανία 7 2-1-1 5-4

Ιρλανδία 4 1-1-2 4-2

Αρμενία 3 1-0-3 2-9

 

 

Σκωτία-Ουκρανία 21/9 (21:45)

Αρμενία-Ουκρανία 24/9 (16:00)Σκωτία-Ιρλανδία 24/9 (21:45)

Ιρλανδία-Αρμενία 27/9 (21:45)

Ουκρανία-Σκωτία 27/9 (21:45)

 

 

2ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Ισραήλ-Ισλανδία 2-2

Αλβανία-Ρωσία* Ματαιώθηκε

 

2η αγωνιστική

Ισραήλ-Ρωσία* Ματαιώθηκε

Ισλανδία-Αλβανία 1-1

 

3η αγωνιστική

Αλβανία-Ισραήλ 1-2

Ρωσία*-Ισλανδία Ματαιώθηκε

 

4η αγωνιστική

Ρωσία*-Αλβανία Ματαιώθηκε

Ισλανδία-Ισραήλ 2-2

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Ισραήλ 5 1-2-0 6-5

Ισλανδία 3 0-3-0 5-5

Αλβανία 1 0-1-1 2-3

Ρωσία* 0 0-0-0 0-0

 

Ισλανδία-Ρωσία* Ματαιώθηκε

Ισραήλ-Αλβανία 24/9 (21:45)

Αλβανία-Ισλανδία 27/9 (21:45)

Ρωσία*-Ισραήλ Ματαιώθηκε

 

* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

 

 

3ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Φινλανδία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 1-1

Μαυροβούνιο-Ρουμανία 2-0

 

2η αγωνιστική

Φινλανδία-Μαυροβούνιο 2-0

Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ρουμανία 1-0

 

3η αγωνιστική

Μαυροβούνιο-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 1-1

Ρουμανία-Φινλανδία 1-0

 

Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Φινλανδία 3-2

Ρουμανία-Μαυροβούνιο 0-3

 

 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Βοσνία 8 2-2-0 6-4

Μαυροβούνιο 7 2-1-1 6-3

Φινλανδία 4 1-1-2 5-5

Ρουμανία 3 1-0-3 1-6

 

 

Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Μαυροβούνιο 23/9 (21:45)

Φινλανδία-Ρουμανία 23/9 (21:45)

Ρουμανία-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 26/9 (21:45)

Μαυροβούνιο-Φινλανδία 26/9 (21:45)

 

 

4ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Σερβία-Νορβηγία 0-1

Σλοβενία-Σουηδία 0-2

 

2η αγωνιστικλη

Σερβία-Σλοβενία 4-1

Σουηδία-Νορβηγία 1-2

 

3η αγωνιστική

Νορβηγία-Σλοβενία 0-0

Σουηδία-Σερβία 0-1

 

4η αγωνιστική

Νορβηγία-Σουηδία 3-2

Σλοβενία-Σερβία 2-2

 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Νορβηγία 10 3-1-0 6-3

Σερβία 7 2-1-1 7-4

Σουηδία 3 1-0-3 5-6

Σλοβενία 2 0-2-2 3-8

 

Σλοβενία-Νορβηγία 24/9 (19:00)

Σερβία-Σουηδία 24/9 (21:45)

Νορβηγία-Σερβία 27/9 (21:45)

Σουηδία-Σλοβενία 27/9 (21:45)

 

 

League C

 

1ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Λιθουανία-Λουξεμβούργο 0-2

Τουρκία-Νησιά Φαρόε 4-0

 

2η αγωνιστική

Νησιά Φαρόε-Λουξεμβούργο 0-1

Λιθουανία-Τουρκία 0-6

 

3η αγωνιστική

Νησιά Φαρόε-Λιθουανία 2-1

Λουξεμβούργο-Τουρκία 0-2

 

4η αγωνιστική

Λουξεμβούργο-Νησιά Φαρόε 2-2

Τουρκία-Λιθουανία 2-0

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Τουρκία 12 4-0-0 14-0

Λουξεμβούργο 7 2-1-1 5-4

Νησιά Φαρόε 4 1-1-2 4-8

Λιθουανία 0 0-0-4 1-12

 

 

Λιθουανία-Νησιά Φαρόε 22/9 (21:45)

Τουρκία-Λουξεμβούργο 22/9 (21:45)

Νησιά Φαρόε-Τουρκία 25/9 (21:45)

Λουξεμβούργο-Λιθουανία 25/9 (21:45)

 

 

2ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Κύπρος-Κόσοβο 0-2

Βόρεια Ιρλανδία-ΕΛΛΑΔΑ 0-1

 

2η αγωνιστική

Κύπρος-Βόρεια Ιρλανδία 0-0

Κόσοβο-ΕΛΛΑΔΑ 0-1

 

3η αγωνιστική

Κόσοβο-Βόρεια Ιρλανδία 3-2

ΕΛΛΑΔΑ-Κύπρος 3-0

 

4η αγωνιστική

Βόρεια Ιρλανδία-Κύπρος 2-2

ΕΛΛΑΔΑ-Κόσοβο 2-0

 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

ΕΛΛΑΔΑ 12 4-0-0 7-0

Κόσοβο 6 2-0-2 5-5

Β. Ιρλανδία 2 0-2-2 4-6

Κύπρος 2 0-2-2 2-7

 

Βόρεια Ιρλανδία-Κόσοβο 24/9 (19:00)

Κύπρος-ΕΛΛΑΔΑ 24/9 (21:45)

Κόσοβο-Κύπρος 27/9 (21:45)

ΕΛΛΑΔΑ-Βόρεια Ιρλανδία 27/9 (21:45)

 

 

3ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Καζακστάν-Αζερμπαϊτζάν 2-0

Λευκορωσία-Σλοβακία 0-1

 

2η αγωνιστική

Λευκορωσία-Αζερμπαϊτζάν 0-0

Σλοβακία-Καζακστάν 0-1

 

3η αγωνιστική

Αζερμπαϊτζάν-Σλοβακία 0-1

Λευκορωσία-Καζακστάν 1-1

 

4η αγωνιστική

Καζακστάν-Σλοβακία 2-1

Αζερμπαϊτζάν-Λευκορωσία 2-0

 

 

 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Καζακστάν 10 3-1-0 6-2

Σλοβακία 6 2-0-2 3-3

Αζερμπαϊτζάν 4 1-1-2 2-3

Λευκορωσία 2 0-2-2 1-4

 

 

 

Καζακστάν-Λευκορωσία 22/9 (17:00)

Σλοβακία-Αζερμπαϊτζάν 22/9 (21:45)

Αζερμπαϊτζάν-Καζακστάν 25/9 (19:00)

Σλοβακία-Λευκορωσία 25/9 (19:00)

 

 

4ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Βουλγαρία-Σκόπια1-1

Γεωργία-Γιβραλτάρ 4-0

 

2η αγωνιστική

Γιβραλτάρ-Σκόπια 0-2

Βουλγαρία-Γεωργία 2-5

 

3η αγωνιστική

Γιβραλτάρ-Βουλγαρία 1-1

Σκόπια-Γεωργία 0-3

 

4η αγωνιστική

Σκόπια-Γιβραλτάρ 4-0

Γεωργία-Βουλγαρία 0-0

 

 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Γεωργία 10 3-1-0 12-2

Σκόπια 7 2-1-1 7-4

Βουλγαρία 3 0-3-1 4-7

Γιβραλτάρ 1 0-1-3 1-11

 

Γεωργία-Σκόπια 23/9 (19:00)

Βουλγαρία-Γιβραλτάρ 23/9 (21:45)

Γιβραλτάρ-Γεωργία 26/9 (21:45)

Σκόπια-Βουλγαρία 26/9 (21:45)

 

 

 

League D

 

1ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Λετονία-Ανδόρα 3-0

Λιχτενστάιν-Μολδαβία 0-2

 

2η αγωνιστική

Λετονία-Λιχτενστάιν 1-0

Ανδόρα-Μολδαβία 0-0

 

3η αγωνιστική

Μολδαβία-Λετονία 2-4

Ανδόρα-Λιχτενστάιν 2-1

 

4η αγωνιστική

Μολδαβία-Ανδόρα 2-1

Λιχτενστάιν-Λετονία 0-2

 

 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Λετονία 12 4-0-0 10-2

Μολδαβία 7 2-1-1 6-5

Ανδόρα 4 1-1-2 3-6

Λιχτενστάιν 0 0-0-4 1-7

 

Λετονία-Μολδαβία 22/9 (19:00)

Λιχτενστάιν-Ανδόρα 22/9 (21:45)

Μολδαβία-Λιχτενστάιν 25/9 (16:00)

Ανδόρα-Λετονία 25/9 (16:00)

 

 

2ος όμιλος

 

1η αγωνιστική

Εσθονία-Σαν Μαρίνο 2-0

 

2η αγωνιστική

Σαν Μαρίνο-Μάλτα 0-2

 

3η αγωνιστική

Μάλτα-Εσθονία 1-2

 

4η αγωνιστική

Μάλτα-Σαν Μαρίνο 1-0

 

 

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ

Εσθονία 6 2-0-0 4-1

Μάλτα 6 2-0-1 4-2

Σαν Μαρίνο 0 0-0-3 0-5

 

Εσθονία-Μάλτα 23/9 (19:00)

Σαν Μαρίνο-Εσθονία 26/9 (21:45).

Onsports

 

Click to comment

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Πρόσφατα άρθρα

Advertisement
Advertisement

Δες ακόμη…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

More in Διεθνή