Nations League: Θρίαμβος Δανίας στη Γαλλία, εντυπωσιακές νίκες Ολλανδοί και Αυστριακοί! (+vid)

Nations League: Εντυπωσιακές νίκες για την Ολλανδία (4-1 στο Βέλγιο) και την Αυστρία (3-0 στην Κροατία), την ώρα που η Δανία με ανατροπή «άλωσε» τη Γαλλία – Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ.

Ντέρμπι που μετατράπηκαν σε περίπατο περιελάμβανε η βραδιά για την πρεμιέρα των ομάδων στο Nations League. Ολλανδοί και Αυστριακοί ήταν αποφασισμένοι και σόκαραν Βέλγους και Κροάτες αντίστοιχα. Βέβαια, τη νίκη της βραδιάς πήραν οι Δανοί που επικράτησαν στη Γαλλία με 2-1, κάνοντας ανατροπή.

Για το 1ο γκρουπ της «μεγάλης» κατηγορίας, η Γαλλία φιλοξένησε την Δανία. Οι «τρικολόρ» συνάντησαν τη σθεναρή αντίσταση των «ρόλιγκανς», όντας και άτυχοι καθώς ο Εμπαπέ λόγω τραυματισμού έπαιξε ένα ημίχρονο. Κατάφεραν να προηγηθούν στο 51ο λεπτό με τον άνθρωπο που πιθανότατα θα κρατάει στα χέρια του τη Χρυσή Μπάλα σε μερικούς μήνες. Ο Καρίμ Μπενζεμά βρήκε δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Όμως ο Κορνέλιους ήρθε να «σοκάρει» τους Γάλλους. Στο 68’ «απάντησε» για το 1-1 και 20 λεπτά μετά, διαμόρφωσε το 1-2 δίνοντας σπουδαία νίκη στους Σκανδιναβούς.

Στο Βέλγιο οι «κόκκινοι διάβολοι» για τον 4ο όμιλο της κορυφαίας κατηγορίας, είδαν την Ολλανδία να κάνει… παρέλαση στην έδρα τους και να επικρατεί με άνεση του ντέρμπι των «κάτω χωρών». Ο Μπερβάιν στο 40’ άνοιξε το σκορ για τους «οράνιε», με τον Μέμφις Ντεπάι να διαμορφώνει το 0-2 στο 51’. Έντεκα λεπτά μετά ο Ντάμφρις έκανε το 0-3, για να έρθει εκ νέου ο Μέμφις Ντεπάι στο 64’ να ανεβάσει το σκορ στο 0-4! Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Μπατσουαγί στις καθυστερήσεις.

Στο άλλο μας του 1ου γκρουπ της League A, η Αυστρία πέτυχε εξίσου σπουδαία νίκη. Κάνοντας «περίπατο» στην έδρα της Κροατίας με 3-0! Ο Αρναούτοβιτς στο 41’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Γκρέγκοριτς στο 51’ και ο Σάμπιτσερ τρία λεπτά μετά να διαμορφώσει το τελικό-θριαμβευτικό σκορ στη νίκη των Αυστριακών.

Στην League C και τον 3ο όμιλο, η Λευκορωσία φιλοξένησε τη Σλοβακία. Ο Σουσλόφ στο 61’ έκανε το 0-1 που ήταν και το τελικό δίνοντας τη νίκη στους Σλοβάκους. Για την 4η κατηγορία και το 1ο γκρουπ, η Μολδαβία επικράτησε 2-0 στο Λιχτενστάιν, με γκολ πέναλτι του Νικολαέσκου στο 5’ και του Μπολοχάν στο 90+3’.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23 έχουν ως εξής: