NBA: Διαστημικός Αντετοκούνμπο με 50άρα διέλυσε τους Πέλικανς (+videos)

NBA: Ο απίθανος Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε την Πέμπτη του 50άρα και οδήξγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε νίκη με 135-110 επί των Πέλικανς.

Επέστρεψε με τρομερή διάθεση.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος και με εκπληκτική εμφάνιση σημείωσε 50 πόντους και ισοπέδωσε τους Πέλικανς, οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη με 135-110.
NBA: Διαστημικός Αντετοκούνμπο με 50άρα διέλυσε τους Πέλικανς (+video)

Ο Έλληνας σούπερ σταρ είχε επίσης 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και μόλις 3 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Αυτή ήταν η δεύτερη φορά φέτος που ο Αντετοκούνμπο έφτασε τους 50+ πόντους και Πέμπτη συνολικά στην καριέρα του.

Με μπροστάρη τον «Greek Freak» οι Μπακς από νωρίς πήραν προβάδισμα. Ο Αντετοκούνμπο έκλεισε το ημίχρονο με double double. Είχε 29 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 15 λεπτά, με εκπληκτικά ποσοστά, αφού μέτρησε 17/22 δίποντα, 3/4 τρίποντα, και 7/12 βολές.

Οι Μπακς έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 37-19 και πήγαν στο ημίχρονο μπροστά με 62-44. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο η κάθε ομάδα πέτυχε από 44 πόντους (!) και στο τέταρτο οι Μπακς διατήρησαν τη διαφορά και πήραν την άνετη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-19, 62-44, 106-88, 135-110

Για τον Αντετοκούνμπο οι 29 πόντοι ήταν η δεύτερη κορυφαία επίδοσή του σε ένα ημίχρονο. Το ρεκόρ καριέρας είναι οι 55 πόντοι που πέτυχε κόντρα στους Ουάσιγκτον Ουίζαρντς στις 3/1/23.

Στις 17 Μαρτίου του 2019 ήταν η πρώτη φορά που πέτυχε 50+ πόντους, κόντρα στους Φιλαδέλφεια 76ερς. Τότε είχε 52 πόντους με 15/26 σουτ.

Στις 25 Νοεμβρίου του 2019 ο Greek Freak διέλυσε τους Γιούτα Τζαζ με 50 πόντους και 17/31 σουτ.

Στις 15 Φεβρουαρίου του 2022 είχε 50 πόντους εναντίον των Ιντιάνα Πέισερς με 17/21 σουτ.

Κόντρα στους Πέλικανς πήρε 26 σουτ συνολικά κι ευστόχησε στα 20.