NBA: «Διπλός» ο Γιάννης, οι Μπουλς πήραν το ντέρμπι στο Μιλγουόκι (+videos)

NBA: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση, όμως, οι Μπακς δεν μπόρεσαν να πάρουν το ντέρμπι με τους Μπουλς, οι οποίοι άλωσαν 118-113 το Μιλγουόκι.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ των «Ελαφιών» τελείωσε τον αγώνα με 36 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ακόμα είναι 7 ασίστ σε 33 λεπτά. Όμως, η εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή για το «συγκρότημα» του Μιλγουόκι να πάρει τη νίκη, με ρεκόρ του να πέφτει στο 12-5. Από την άλλη, οι «Ταύροι» ευτύχησαν να πάρουν το… ροζ φύλλο αγώνα, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 8-10 τη φετινή σεζόν.

Η ομάδα του Σικάγο είχε σε τρομερή βραδιά τον ΝτεΡόζαν, ο οποίος σταμάτησε στους 36 πόντους, έχοντας ακόμα 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 37 λεπτά, όμως, σημαντικότατο μερίδιο στη νίκη είχαν οι Κόμπι Ουάιτ και Νίκολα Βούτσεβιτς, με μεγάλα τρίποντα που σημείωσαν.

Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, όταν τα «Ελάφια» είχαν προβάδισμα τριών πόντων, 109-106, όμως, 1:15 πριν το τέλος έδωσαν την ευκαιρία στον Κόμπι Ουάιτ να σουτάρει τρίποντο αμαρκάριστος, φέροντας το ματς στα ίσια.

Μάλιστα, 47’’ πριν το φινάλε, ο Ουάιτ με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους Μπουλς (112-109) και στα 21’’ ο Νίκολα Βούτσεβιτς με δική του «βόμβα» τριών πόντων, τελείωσε το ματς, με το 118-113 να διαμορφώνεται από τη γραμμή των βολών.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-32, 62-61, 83-90, 113-118: