Μπάσκετ

NBA: «Ισοπεδωτικός» Αντετοκούνμπο, επιστροφή στις νίκες οι Μπακς (+videos)

NBA: Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έβαλαν οι Μπακς, οι οποίοι επικράτησαν 123-114 των Τίμπεργουλβς με ανατροπή και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι απολαυστικός, τελειώνοντας με 43 πόντους!

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν εξαιρετικός, για δεύτερο συνεχόμενο ματς, τελείωσε τον αγώνα με 43 πόντους και 20 ριμπάουντ, ενώ ακόμα μοίρασε 5 ασίστ, είχε 1 κλέψιμο και έριξε και 2 τάπες σε 37 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

Όσον αφορά στον αγώνα, οι Τίμπεργουλβς εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα της ομάδας του Μιλγουόκι, το οποίοι είχε να διαχειριστεί και τις απουσίες των Μίντλετον και Χόλιντεϊ. Μάλιστα, το «συγκρότημα» της Μινεσότα, έφτασε τη διαφορά στο +11 (61+50) στο ημίχρονο.

Ωστόσο, στο δεύτερο «μισό» του αγώνα, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ανέλαβε δράση και έδωσε ενέργεια στους Μπακς, οι οποίοι έκαναν την ανατροπή στο 3ο δωδεκάλεπτο (89-83) και τελικά έφτασαν στη νίκη 123-114.

Ο Μπόμπι Πόρτις ήταν αυτός που «ακολούθησε» τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στο σκοράρισμα, τελειώνοντας το ματς με 22 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τον Τζο Ινγκλς να βοηθά με 14 πόντους, 10 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Από την άλλη, απελπιστικά μόνος του ήταν ο Άντονι Έντουαρτς, που σημείωσε 30 πόντους και είχε 10 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-34, 50-61, 89-83, 123-114