Μπάσκετ

NBA, Μπακς – Γουίζαρντς 95-118: Σκληρό ποδαρικό στο 2023 χωρίς Αντετοκούνμπο, Χόλιντεϊ και Μίντλετον

Οι Χόλιντεϊ, Μίντλετον, Αντετοκούνμπο έμειναν εκτός αγώνα και οι Μπακς γνώρισαν ακόμα μία βαριά ήττα, αυτή τη φορά εντός έδρας από τους Γουίζαρντς (95-118) που έφτασαν τα πέντε σερί θετικά αποτελέσματα.

Το πρώτο ματς του 2023 ήταν εφιαλτικό για τους Μπακς. Ο Τζρου Χόλιντεϊ (ασθενής), ο Κρις Μίντλετον (δεξί γόνατο), ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (αριστερό γόνατο) έμειναν εκτός αγώνα και η ομάδα του Μιλγουόκι γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα (95-118) από τους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς που πήγαν στο Fiserv Forum χωρίς τον κορυφαίο τους παίκτη, τον Μπράντλι Μπιλ.

Στο 23-13 έπεσαν τα Ελάφια (15-4 εντός και 8-9 εκτός έδρας), που θα προσπαθήσουν να ξεχάσουν αυτή τη βραδιά. Πλησιάζουμε στο μέσο της σεζόν και ακόμη έχουμε δει το Μιλγουόκι πλήρες σε σειρά αγώνων, οπότε δεν είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος τη δυναμική του και να αξιολογήσει το ρόστερ αντικειμενικά στο δρόμο προς την Trade Deadline της 9ης Φεβρουαρίου. Ο Μπόμπι Πόρτις και ο Γκρέισον Άλεν ήταν οι δύο που πάλεψαν με περισσότερο πείσμα, την ώρα που ο Τζο Ινγκλς είχε καλές στιγμές στο κομμάτι της δημιουργίας και απογοητευτικές σε εκείνο της εκτέλεσης. Αν και εκεί οι Μπακς ήταν ξανά συνολικά αποκαρδιωτικοί.

Στο 17-21 ανέβηκαν οι Γουίζαρντς (10-7 εντός και 7-14 εκτός έδρας), με τους Κρίσταπς Πορζίνγκις – Ντάνιελ Γκάφορντ να βάζουν από την πρώτη περίοδο τα θεμέλια και τον παγκίτη Ρούι Χατσιμούρα να κάνει θραύση στην τρίτη περίοδο για την πέμπτη σερί νίκη της ομάδας της Ουάσινγκτον. Με ροτέισον μόλις οκτώ παικτών πήγε ο Γουές Άνσελντ, που είδε την ομάδα του να παίζει πιο ορθολογικό μπάσκετ, να αντιλαμβάνεται την ευκαιρία που βρήκε μπροστά της με την απουσία της Big Three των γηπεδούχων και να την αρπάζει για μία άνετη επικράτηση.

26-72 (!) οι πόντοι στη ρακέτα, 8-20 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 31-50 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 18-17 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 20-17 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), μόλις δέκα φάουλ έκαναν οι Γουίζαρντς που σούταραν 67 δίποντα για 27 τρίποντα την ώρα που οι Μπακς είχαν 47 δίποντα για 49 τρίποντα.

Οι δύο ομάδες θα παίξουν και πάλι στο Fiserv Forum τα ξημερώματα της Τετάρτης στις 03:00. Θα είναι το δεύτερο μεταξύ τους ματς σε τρία βράδια.

Ο αγώνας
Με τους Κάρτερ, Άλεν, Κόνατον, Πόρτις, Λόπεζ άνοιξαν το ματς οι Μπακς, που είχαν τεράστιο πρόβλημα στο μαρκάρισμα του “δυναμίτη” Γκάφορντ και είδαν τον Λόπεζ να κάνει δύο γρήγορα φάουλ. Το 10-15 στο πέμπτο λεπτό και το 14-24 στο ένατο έδειξαν ότι μια δύσκολη βραδιά είχε γίνει ακόμη δυσκολότερη, ειδικά από τη στιγμή που και πάλι τα σουτ (2/9 τρίποντα) δεν έμπαιναν.

Στο φινάλε της περιόδου (17-34) οι Πορζίνγκις – Γκάφορντ είχαν 24 πόντους και προς τα μέσα της δεύτερης η διαφορά ξέφυγε πάνω από τους 20. Όποιος βρισκόταν στο παρκέ έκανε ό,τι ήθελε, τα σουτ γίνονταν υπό κακές προϋποθέσεις, στο 20′ οι γηπεδούχοι είχαν 6/24 τρίποντα και στο ημίχρονο (50-68) ο Μάικ Μπουντενχόλζερ και όσοι παρακολουθούσαν την αναμέτρηση αισθάνονταν τουλάχιστον αμηχανία από την εικόνα της ομάδας του Μιλγουόκι που ήταν πραγματικά πολύ άσχημη.

Όσο κι αν οι Μπακς έψαχναν ένα καλό διάστημα και στις δύο πλευρές του παρκέ, τόσο κάτι τους έλειπε. Η διαφορά έμεινε γύρω από τους 20 πόντους στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, ο Χατσιμούρα έκανε ό,τι ήθελε στην επίθεση και στο φινάλε του δωδεκαλέπτου το -18 του ημιχρόνου, ήταν ακόμη -18. Με τους γηπεδούχους στα 15/36 δίποντα και στα 10/41 τρίποντα. Η τέταρτη περίοδος ήταν ξεκάθαρα διαδικαστική, καθώς οι Γουίζαρντς είχαν δείξει υψηλή συγκέντρωση και αποφασιστικότητα για να πάρουν το ματς. Δεν έδωσαν δικαιώματα και έφτασαν στο αποτέλεσμα με χαρακτηριστική άνεση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-34, 50-68, 70-88, 95-118

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Κόνατον 10 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πόρτις 19 (5/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λόπεζ 8 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Άλεν 13 (3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάρτερ 14 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ιμπάκα 4 (2/7 σουτ), Μπότσαμπ 11 (2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ινγκλς (0/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Μαμουκελασβίλι 2, Γκριν 10 (2), Νουόρα 4, Θανάσης Αντετοκούνμπο

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ (Γουές Άνσελντ): Κούζμα 10 (5/16 σουτ, 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 λάθη), Πορζίνγκις 22 (9/11 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκάφορντ 17 (8/11 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κίσπερτ 12 (2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μόρις 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χατσιμούρα 26 (8/13 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άβντιγια 11 (5/12 σουτ, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 7 (1), Μπάρτον, Γκούντγουιν 2, Κάρι 2, Γκιλ 2

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 21/47 δίποντα, 13/49 τρίποντα, 14/15 βολές, 49 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς: 43/67 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 11/16 βολές, 63 ριμπάουντ, 30 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 17 λάθη, 10 φάουλ.