NBA: Νέο σόου Giannis και νίκη των Μπακς επί των Νετς (+videos)

Οι Μιλγουόκι Μπακς πέτυχαν το 3 στα 3, επικρατώντας 110-99 των Μπρούκλιν Νετς.
Με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς συνέχισαν τη νικηφόρα τους πορεία, καθώς νίκησαν 110-99 τους Μπρούκλιν Νετς, κάνοντας το 3 στα 3.

Το παιχνίδι είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα, αλλά τα «ελάφια», με κορυφαίο τον Έλληνα φόργουορντ, που σημείωσε 43 πόντους, κέρδισαν την παρέα του Κέβιν Ντουράντ.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν κακοποίηση του μπάσκετ, με τις δύο ομάδες να είναι απογοητευτικά άστοχες. Οι Μπακς απέκτησαν ένα προβάδισμα, με την πρώτη περίοδο να λήγει 25-20. Οι Νετς βρέθηκαν να προηγούνται 34-35, λόγω της ευστοχίας του Ο’Νιλ και του Ίρβινγκ, φτάνοντας στο ημίχρονο να βρίσκονται στο +12 (43-55).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αντετοκούνμπο ανέβασε στροφές και οι Μπακς μείωσαν αρχικά σε 54-62, και έφτασαν στην ισοφάριση σε 64-64. Ο Greek Freak το πήρε προσωπικά και με προσωπικές ενέργειες κατάφερε να χτίσει μια διαφορά για τα «ελάφια», φτάνοντας στο τελικό 110-99.

Ο Giannis τέλειωσε το ματς με 43 πόντους, έχοντας 15/21 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10/14 βολές. Ακόμα, μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, είχε 1 κλέψιμο, 3 τάπες και 7 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Ο Μπόμπι Πόρτις μέτρησε με 20 πόντους (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές) και 11 ριμπάουντ, εξαιρετικός ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ στα αμυντικά του καθήκοντα με 6 τάπες.

Από τους Νετς, που είχαν χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κέβιν Ντουράντ με 33 πόντους (9/19 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12/13 βολές), ενώ, ο Καϊρί Ίρβινγκ έβαλε 27 πόντους (9/14 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 9/10 βολές).