Μπάσκετ

NBA: Οι Σέλτικς χάλασαν τα Χριστούγεννα των Μπακς (+videos)

Οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν των Μιλγουόκι Μπακς 139-118 τα Χριστούγεννα.
Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο Τζέισον Τέιτουμ στο TD Garden και οδήγησε τους Σέλτικς σε νίκη με 139-118 επί των Μπακς. Ο φόργουορντ της Βοστώνης έβαλε 41 πόντους, ενώ ο Αντετοκούνμπο ήταν άστοχος και δεν βοήθησε τα «ελάφια», έχοντας όμως 27 πόντους.

Οι Σέλτικς ξεκίνησαν δυναμικά το ματς και στα πρώτα τέσσερα λεπτά πέτυχαν 19 πόντους, αλλά οι Μπακς δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν στο σκορ. Η πρώτη περίοδος έληξε 36-28, με την ομάδα της Βοστώνης να έχει 8/13 τρίποντα.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Μπακς προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ, την ώρα που το ποσοστό, από την περιφέρεια, των Σέλτικς χαμήλωνε. Τα «ελάφια» έμειναν κοντά στο σκορ, χάρη στους Χόλιντεϊ, Λόπεζ, και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 62-61.

Στη συνέχεια ο Τέιτουμ άρχισε το δικό του σόου, χτίζοντας μια διαφορά για τους γηπεδούχους. Μόνο στην τρίτη περίοδο σημείωσε 20 πόντους, την ώρα που ο Αντετοκούνμπο δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στο ματς. Το τρίτο δωδεκάλεπτο έληξε100-86, με την ομάδα του Μιλγουόκι να μην βρίσκει λύσεις.

Η διαφορά μεγάλωσε στην τελευταία περίοδο, με τον Γκραντ Ουίλιαμς να ανεβάζει τη διαφορά στο +19 και τους Μπακς να πιέζουν για την ανατροπή, χωρίς αποτέλεσμα. Οι Σέλτικς έφτασαν άνετα στην επικράτηση με 139-118 επί των Μπακς, χτίζοντας ένα σερί τριών νικών.

Ο Τέιτουμ ολοκλήρωσε το ματς με 41 πόντους (11/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/10 βολές). Ο Τζέιλεν Μπράουν ακολούθησε με 29 πόντους (6/10 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/6 βολές), με τους Σέλτικς να έχουν 19/39 τρίποντα και ρεκόρ 24-10.

Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν αναποτελεσματικός και όταν άρχισε να βρίσκει ρυθμό, όλα είχαν κριθεί. Σε 35:19 λεπτά συμμετοχής, ο Έλληνας φόργουορντ σημείωσε 27 πόντους (8/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/12 βολές), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη.