Μπάσκετ

NBA: Τρέχουν με ιστορικό 8Χ8 οι Μπακς και τριπλό Αντετοκούνμπο (+video)

Οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν115-102 μέσα στη Μινεσότα των Τίμπεργουλφς και γράφουν ιστορία.

Την καλύτερη εκκίνηση της ιστορίας τους κάνουν στο NBA οι Μιλγουόκι Μπακς, καθώς νίκησαν 115-102 των Μινεσότα Τίμπεργουλφς και έκαναν το 8 στα 8, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει τριπλ-νταμπλ.

Πρώτη φορά τα «ελάφια» στα 55 χρόνια της ιστορίας τους ξεκινούν με 8 νίκες σε 8 αγωνιστικές, αλλά πώς να μη το κάνουν, όταν ο Greek Freak βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα.

Έχοντας στο μυαλό το ρεκόρ, η ομάδα του Μιλγουόκι ξεκίνησε δυνατά στο ματς, παίρνοντας προβάδισμα 12-5 στο πρώτο τρίλεπτο, για να φτάσει στο 25-13, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και το πρώτο 12λεπτο έληξε 34-26. Σε 9 λεπτά ο Αντετοκούνμπο είχε 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Έλληνας άσος συνέχισε να μαζεύει ριμπάουντ και να δημιουργεί, φτάνοντας στο ημίχρονο με το σκορ να είναι 61-54 για τους Μπακς, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ των Τίμπεργουλβς είχε μείνει χωρίς πόντο.

Τα «ελάφια» δεν έριξαν ρυθμό με τη διαφορά να φτάνει στο 74-58 και στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τους Λόπες, Χόλιντεϊ, Πόρτις και Giannis να σκοράρουν, η διαφορά έφτασε στο 94-79.

Οι Τίμπεργουλβς προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τελευταία περίοδο και να ροκανίσουν τη διαφορά, αλλά ο Αντετοκούνμπο με βολές, κάρφωμα και τρίποντο, έστειλε τους Μπακς στο +13. Έξι λεπτά πριν το τέλος ο Έλληνας φόργουορντ αποσύρθηκε στον πάγκο, αλλά οι συμπαίκτες του «καθάρισαν» τη νίκη με 115-102.

Σε 33:35 λεπτά συμμετοχής, ο Greek Freak σημείωσε 26 πόντους (5/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 10/20 βολές), 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ, καταγράφοντας το πρώτο του τριπλ-νταμπλ, για φέτος.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ έχει βρει ρυθμό και συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις. Κόντρα στους Μινεσότα Τίμπεργουλβς, ο 32χρονος γκαρντ είχε 29 πόντους (8/13 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 1/1 βολή), 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς, ξεχώρισε ο Άντονι Έντουαρντς, που σημείωσε 24 πόντους (7/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/2 βολές), ενώ ο Καρλ-Άντονι Τάουνς πέτυχε 22 πόντους (6/10 δίποντα, 3/9 τρίποντα).