Νέα ήττα για Αμαλιάδα…

Αν και βελτιωμένος από προηγούμενες εμφανίσεις του, ο Αστέρας Αμαλιάδας υστέρησε σε κάποιες κρίσιμες λεπτομέρειες και δεν μπόρεσε να πάρει κάποιο πολύτιμο αποτέλεσμα απέναντι στον Πανμβριακό Ριόλου για την 8η αγωνιστική στον 6ο όμιλο. Έτσι, στο γήπεδο Κάτω Αχαΐας, φετινή έδρα της αχαικής ομάδας, αυτή ήταν που πήρε την πολύτιμη νίκη, με την οποία μάλιστα βγήκε προσωρινά εκτός ζώνης υποβιβασμού!

Άσχημες ήταν κι εκεί οι καιρικές και γηπεδικές συνθήκες και το αποτέλεσμα πιθανόν δεν είναι δίκαιο για τον Αστέρα αφού δημιούργησε φάσεις, στις οποίες πάντως δεν μπόρεσε να σκοράρει (έχει συνολικά ως τώρα βάλει μόνο ένα γκολ σε επτά ματς)…

To μοναδικό γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση τελικά σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, στο 45+1′ ύστερα από σέντρα του Παναγιώτη Νιφορόπουλου, όπου ο Παναγιώτης Κυριάζος αντί να διώξει, έστειλε άθελα την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 (αυτογκόλ).

Στο 53′ οι Ριολίτες είχαν κεφαλιά του Χριστόπουλου στο δοκάρι. Ενώ στο 74′ ο Καλογερόπουλος κέρδισε πέναλτι, καθώς ανατράπηκε από τον Σιούλα, και ανέλαβε ο Αποστολόπουλος την εκτέλεση, αλλά ο γκολκίπερ Χρήστου απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι παρά τις προσπάθειες του Αστέρα έστω για ισοφάριση, με τους “βυσσινόλευκους” να παραμένουν έτσι ουραγοί και τουες γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια σαφώς σημαντική νίκη.

ΠΑΝΜΟΒΡΙΑΚΟΣ (Ντ. Σπυρόπουλος): Καραμανλής, Κάτσενος, Γ. Λιάκος, Σπανός, Π. Νιφορόπουλος, Κοκκίνης, Γ. Νιφορόπουλος (72′ Παλιάτσας), Παναγάκης (87′ Σουρανής), Χριστόπουλος (63′ Καλογερόπουλος), Αποστολόπουλος, Πυρρής (90+2′ Γραμματικόπουλος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Θοδ. Γκάτζιος): Χρήστου, Σιούλας, Κυριάζος, Μωραϊτης, Αφράτης, Σκόνδρας, Μανωλιάς (78′ Ζωγάκης), Καραγιάννης (61′ Ντάβαρης), Λιούις, Καραγκούνης, Μουρούτης (55′ Ζουλούμης).