Σπάρτη

Νέο ΣΟΚ: Η Θύελλα Καμαρίου, απέκλεισε την τραγική ΑΕΣπάρτη!!!

Τα τελευταία χρόνια έχει γράψει με χρυσά γράμματα μια μεγάλη διαδρομή που αρχικά την οδήγησε στην Γ’ Εθνική.

Η Θύελλα Καμαρίου, παρ’ όλα αυτά, φαίνεται ότι δεν χορταίνει από τις… επιτυχίες, γράφοντας σήμερα το πρώι ακόμη μια μεγάλη και ιστορική στιγμή, μετά τη νίκη απέναντι στην Κηφισιά για την α’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Συγκεκριμένα, η ομάδα από τη Σαντορίνη επικράτησε με 1-0 της ΑΕ Σπάρτης στο ΔΑΚ Νάξου μπροστά σε 150 άτομα εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους ομίλους του Κυπέλλου Ελλάδας (4η φάση) όπου θα βρει μπροστά της ακόμη και ομάδα της Σουπερ Λιγκ.

Ασφαλώς πρόκειται για ακόμη ένα μεγάλο επίτευγμα που επιβεβαιώνει το γεγονός ότι η διοίκηση των Καμαριανών με σωστές κινήσεις κάνει βήματα προόδου όσο περνούν τα χρόνια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στο α’ μέρος παρότι η Σπάρτη μπήκε δυνατά, η Θύελλα Καμαρίου στην πρώτη της ουσιαστική φάση σκόραρε.

Ο Αργυρίου στο 9′ έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πάντο κάνονας 1-0, βάζοντας παράλληλα φωτιά στην κερκίδα που βρίσκονταν οι ηρωική φίλαθλοι των Καμαριανών που ταξίδεψαν στη Νάξο.

Στη συνέχεια ο ρυθμος του αγώνα έπεσε αφού τα μαρκαρίσματα στη μεσαία γραμμή κυριάρχησαν, με τη Θύελλα να δείχνει να έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Στην επανάληψη, η εικόνα δεν άλλαξε με τους δυο τερματοφύλακες, να παραμένουν για μεγάλο χρονικό διάστημα θεατές.

Η Σπάρτη έκανε αλλαγές με τον Κριστόφ Βαζέχα να περνάει στο γήπεδο, όλα τα επιθετικά του όπλα, όμως η σωστή διαχείριση των παικτών του Κώστα Μιχάλη Αρκούσε ώστε η Θύελλα να διατηρήσει το υπέρ της σκορ και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βλάχου να σκορπίζει ντελίριο ενθουσιασμού στις τάξεις των τυπικά γηπεδούχων.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

9′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΘΥΕΛΛΑ Αργυρίου εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αμυντικής γραμμής των φιλοξενούμενων και με σουτ έκανε το 1-0.

12′ Ο Μαυρομάτης στρώνει στον Φίλων με τον τελευταίο να προσπαθεί να ”κρεμάσει” τον Πάντο όμως ο Βλάχος απομάκρυνε με το κεφάλι.

15′ Σουτ του Ντο Ρέις ο Ανδριόλας μπλοκάρει τη μπάλα.

31′ Ο Οικονομόπουλος σεντράρει από δεξιά, με τον Βλαχομήτρο να πιάνει την κεφαλιά και τον Ανδριόλα να μπλοκάρει.

60′ Σέντρα Βλαχομήτρου από αριστερά, όμως ο Ανδριόλας μπλοκάρει

67′ Σέντρα Σπανού η μπάλα μόλις αουτ.

68′ Μαυρομάτης περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και με σουτ που επιχειρεί αναγκάζει τον Πάντο σε σπουδαία επέμβαση.

75′ Στογιάνοβιτς εκτελεί το φαουλ όμως ο Ανδριόλας αντιδράει σωστά και απομακρύνει

77′ Ο Αργυρίου μετά το λάθος της αντίπαλης άμυνα βρέθηκε απέναντι από τον Πάντο όμως το σουτ που επιχείρησε βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα της Σπάρτης που έδιωξε.

83′ Φάουλ Ερρίκου από δεξιά, ο Ζανελάρι έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

89′ Σουτ του Βλαχομήτρου ο Ανδριόλας μπλοκάρει

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Κώστας Μιχάλης) Ανδριόλας, Σπανός, Γελαδάρης, Μαντούσης, Ρέτζο, Σιμιτσής, Φίλων, Φύτρος Μ. (84′ Αρβανίτης), Αργυρίου, Ερρίκος (90′ Γατσέλος), Μαυρομάτης (74′ Ζανελάρι).

ΣΠΑΡΤΗ (Κριστοφ Βαζέχα) Παντος, Οικονόμοπουλος, Κοζάκης, Βλάχος (58′ Τιεντσέ), Φραγκούλης, Παυλής, Κολτσίδας, Στογιάνοβιτς, Ντο Ρεις (62′ Σαραντόπουλος), Μαντζίρης (81′ Καινούργιος), Βλαχομήτρος

Με πληροφορίες: sportcyclades.gr