Καλαμάτα

Νέοι Ιάλυσου – Νέοι Καλαμάτας 1-0: «Λυτρώθηκε» με Καρδούλια ο Ιάλυσος

Με γκολ του Άγγελου Καρδούλια στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ιάλυσος επικράτησε 1-0 της Καλαμάτας για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων της Football League.

«Μεταμορφώθηκαν» στην επανάληψη οι «τοξοβόλοι» που έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» το τρίποντο.

Το ματς:
Στο πρώτο ημίχρονο η Καλαμάτα ήταν ελαφρώς καλύτερη από τον Ιάλυσο, κυκλοφόρησε περισσότερη ώρα τη μπάλα και έχασε δυο καλές στιγμές για να πάρει το προβάδισμα. Αρχικά στο 12’, ο Ακριστινέι γύρισε στον Ρουμελιώτη, ο τελευταίος έκανε την προβολή από την μικρή περιοχή, όμως ο Τσιροδήμος βγήκε έγκαιρα από την εστία του και μπλόκαρε σταθερά, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα και μετά από κόρνερ του Ρονάλντο Κανανάι, ο Ψυχογιάννης σηκώθηκε ψηλότερα όλων, πήρε την κεφαλιά, όμως είδε τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Τσιροδήμου. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο ο Ιάλυσος κατάφερε να ισορροπήσει τον ρυθμό του παιχνιδιού και παρότι δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός, έκλεισε τους χώρους στη «Μαύρη Θύελλα», που έδειξε να χάνει τον ρυθμό της.

Στην επανάληψη ο Ιάλυσος παρουσίασε ένα άκρως διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και από τα πρώτα λεπτά, έδειξε διάθεση να επιτεθεί. Στο 46’, ο Γιάννης Δατσέρης έριξε στη «μάχη» τον Καρδούλια, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα πήρε τη μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή των «μελανόλευκων» και με ωραίο σουτ, νίκησε τον Κουμπαρούλη, ανοίγοντας το σκορ, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο διάστημα μεταξύ πεντηκοστού και εξηκοστού λεπτού, ο Ιάλυσος πίεσε αρκετά την αμυντική γραμμή της Καλαμάτας και αν παρουσίαζε μεγαλύτερη συγκέντρωση στην τελική προσπάθεια, τότε θα είχε καταφέρει να «κλειδώσει» από νωρίς το τρίποντο. Στο 53’ ο Αναγνώστου με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ δυο λεπτά αργότερα και μετά από κάθετη πάσα του Σαράντη, ο Λιαμής βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως το πλασέ που επιχείρησε ήταν αδύναμο, με αποτέλεσμα να απομακρυνθεί από τους αμυντικούς της Καλαμάτας, πριν η μπάλα περάσει την γραμμή του τέρματος.

Πηγή: xxsports