Νίκη-ανάσα του Ολυμπιακού Βόλου επί του ΠΑΟΚ Β

Ο Ολυμπιακός Βόλου έκαμψε λοιπόν την αντίσταση του ΠΑΟΚ Β και πανηγύρισε ένα τρίποντο ανάσα (3-1), έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ξύδα που σημείωσε δύο γκολ.

Ο Ολυμπιακός Βόλου μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ απέναντι στον ΠΑΟΚ Β, με τον Ξύδα να στέλνει με σουτ την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ταλιχμανίδη.

Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία στη συνέχεια ισορρόπησαν το ματς και κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, με τον Παναγιώτου στο 26′ να διαμορφώνει το 1-1, με σουτ μετά από κόρνερ του Γαϊτανίδη.

Η… απάντηση του Ολυμπιακού Βόλου, ωστόσο ήταν άμεση, με τον Ξυδά να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του στο 32ο λεπτό.

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τρίτο γκολ, με τον Φιλίποβιτς στο 44′ να δίνει στην ομάδα του «αέρα» δύο τερμάτων απέναντι στον ΠΑΟΚ Β.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τους παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου, να πανηγυρίζουν ένα τρίποντο-ανάσα στην μάχη που δίνουν για την παραμονή.

Οι συνθέσεις

Ολυμπιακός Βόλου (Βούζας): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Σκοπελίτης, Φιλίποβιτς, Στάμου, Ντιαμπί, Μανγκά, Ξυδάς (73′ Μαρκοπουλιώτης), Κουντουριώτης (73′ Σιαφά), Γκαργκαλατζίδης (54′ Κότος), Βερνάρδος.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Παναγιώτου, Μανωλιούδης (46′ Τάχατος), Κουλιεράκης, Καλουτσικίδης, Ουεντραόγκο, Γιαξής (35′ λ.τ Γρόσδης), Γαϊτανίδης (70′ Φασίδης), Τσοπούρογλου, Σμυρλής (46′ Πανίδης), Γκορντεζιάνι (46′ Τζίμας).