Νίκη επί του Αιγινιακού με 1-0 και ελπίδες για παραμονή και… εκτόνωση σε Σπάρτη

Νίκη - ελπίδας σήμερα για την ΑΕ Σπάρτη!

Νίκη επί του Αιγινιακού σήμερα με 1-0 , και ελπίδες για παραμονή και… εκτόνωση της εσωστρέφειας στην πρωτεύουσα της Λακωνίας μας, σήμερα  σε Σπάρτη

Ανανεωμένη παρουσιάστηκε  λοιπόν πριν λίγη ώρα η ομάδα της Λακωνίας κι επικράτησε του Αιγινιακού, με 1-ο, όπως και προαναφέραμε, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Σπάρτη, κόντρα στον Αιγινιακό, χάρις σε τέρμα του Τιράρ. Θετικό το ντεμπούτο του Μαρίνου Σαρτσιά, που είδε την ομάδα του να φτάνει σε ένα σημαντικό τρίποντο, παρά τα πολλά νέα πρόσωπα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με τον Καινούργιο να μην μπορεί να νικήσει τον Πλακάλο. Ο Αιγινιακός απάντησε με το δοκάρι του Γρανάδος στο 26′, ενώ δεν βρήκαν σουτ τα σουτ των Καινούργιου (36′) και Γκαλβάο (42′) για τη Σπάρτη, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ του Τιράρ, έπειτα από κόντρα με τον Πλακάλο. Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι κράτησαν το αποτέλεσμα, με τον Αιγινιακό να έχει δοκάρι με τον Σοφιάνη στο 83′, στη μοναδική καλή ευκαιρία της επανάληψης.

Διαιτητής: Γκαμαρης (Αθηνών). Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας), Κολλιάκος (Αθηνών). Κίτρινες: Κολτσίδας, Τιέντσε . Καλή σήμερα η διαιτησία στην πρωτεύουσα της Λακωνίας μας.

Σπάρτη (Μαρίνος Σατσιάς): Πάντος, Φραγκούλης, Καλούσης, Κολτσίδας, Νάτσης, Βαλμάς, Τιεντσέ, Παυλής (83′ Δαδάκος), Γκαλβάο (50′ Αγγελόπουλος), Κορεντίν Τιράρ (69′ Ζαχαριουδάκης), Καινούργιος.

Αιγινιακός (Μιρσάντ Γιονούζ): Πλακάλο, Γιαλαμούδης, Προσκυνητόπουλος (77′ Παπάζογλου), Πετρούσης, Βελκόσκι, Ζαννάκης (62′ Κούστα), Πολύζος, Έππας, Πιαστόπουλος (53′ Σοφιάνης), Γρανάδος, Παπαδόπουλος.