Νίκη κορυφής για Τρίκαλα, 1-2 στην Ηγουμενίτσα! (+video)

Φάση από τον αγώνα σήμερα της Ηγουμενίτσας

Μόνος πρώτος στη βαθμολογία της Football League ο ΑΟ Τρίκαλα. Με το «τρίποντο» απέδρασε από την Ηγουμενίτσα ο ΑΟ Τρίκαλα, καθώς επικράτησε 2-1 του Θεσπρωτού. Με τη νίκη αυτή, ο ΑΟΤ είναι μόνος πρώτος στη βαθμολογία της Football League, καθώς την Κυριακή αγωνίζεται ο Ιωνικός, στον Βόλο με τον Ολυμπιακό!

Ανέβηκαν στην κορυφή… και δεν την αφήνουν τα Τρίκαλα. Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Football League, η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη πέρασε από την Ηγουμενίτσα, επικρατώντας με 1-2 του Θεσπρωτού και με αγώνα περισσότερο, είναι μόνα πρώτα στην κορυφή της Football League.
Οι Σακαφλιάδες πέτυχαν τρίτη σερί νίκη με 2-1 σκορ στο Πρωτάθλημα, πέτυχαν το τρίτο τους διπλό στο Πρωτάθλημα, ενώ διατήρησαν και την παράδοση που τους ήθελε να περνάνε νικηφόρα από την Ηγουμενίτσα.

Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη ήταν καλύτερη στο ματς. Άξιζε μάλιστα το γκολ από το πρώτο ημίχρονο. Σουτ Ριζογιάννη στο 4′, η μπάλα “έγλειψε” το δοκάρι του Κωνσταντάκου.

Μοναδική ευκαιρία του Θεσπρωτού ένα σουτ του Κόλλα στο 24′ το ο οποίο δεν δυσκόλεψε τον Γιακουμή από το να μπλοκάρει. Τα Τρίκαλα ζήτησαν και ένα πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καρβουνή πάνω στον Σταματή στο 22′.

Με… την σέντρα ουσιαστικά και στην πρώτη τους ευκαιρία, τα Τρίκαλα βρήκαν το γκολ. Ο Σταματής στο 55′ πήρε την μπαλιά του Παπαγεωργίου και με πλασέ νίκησε τον Κωνσταντάκο. Ο Θεσπρωτός όμως αντέδρασε και στην πρώτη του ευκαιρία σε όλο το ματς, ισοφάρισε. Ο Κολλάς έφυγε στην κόντρα, πέρασε τον Γιακουμή και πλάσαρε σε κενή εστία στο 69ο λεπτό!

Ο ΑΟΤ έψαξε ξανά το γκολ. Ο Θεσπρωτός έπαιξε φουλ άμυνα στα τελευταία 20 λεπτά. Δύο φορές ο Παπαγεωργίου και μία ο Σταματής σε διάστημα πέντε λεπτών απείλησαν για τους Σακαφλιάδες. Ο πιο κινητικός παίκτης των φιλοξενουμένων όμως, ο Παπαγεωργίου, στο 77′ δεν λάθεψε. Ο Πελάεθ με ωραία μπαλιά τον έβγαλε απέναντι στον Κωνσταντάκο και αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 1-2 και στο 87΄ ο Τσίπρας έχασε τρομερή ευκαιρία να σκοράρει.

Διαιτητής: Δραγούσης (Κιλκίς). Βοηθοί: Μωυσιάδης, Στεφούλης (Γρεβενών). 4ος: Κωστούλας (Άρτας). Άριστοι όλοι τους.

Κίτρινες: Νόνης, Κολλάς, Κολτσίδας, Καρβούνης – Τεγούσης

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ(Ρότσα): Κωνσταντάκος, Καρβούνης, Νόνης, Σερβιλάκης, Βιγιαφάνιε, Κολτσίδας, Γώγος(71′ Κωνσταντίνου), Ραμίρες(79′ Κάτσης), Κολλάς, Δημήτρουλας, Ευθυμίου(68′ Μπίκας)

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ(Αμανατίδης): Γιακουμής, Σανδραβέλης, Νιάρος, Γιαννίτσης , Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Πελάεθ(88′ Πέλκας), Παπαγεωργίου, Λώττας(63′ Τσίπρας), Σταματής(80′ Βέρτζος).

Δείτε τώρα  εδώ και το βίντεο του αγώνα, από την τραγική θυμίζουμε τηλεοπτική  “ζωντανή” κάλυψη της ματς από την ΕΡΤ3: