Νίκησε στη Βέροια και μπήκε στο κόλπο η Καβάλα (+video)

Τέλος στο αήττητο σερί της Βέροιας έβαλε η Καβάλα, η οποία επικράτησε με 2-0 της ομάδας της Ημαθίας στην έδρα της και μπήκε πλέον για τα καλά στο κόλπο της ανόδου.

Την τρίτη της νίκη μακριά από την έδρα της πέτυχε η Καβάλα, η οποία έφυγε με το τρίποντο στις αποσκευές της από την Βέροια. Σ΄ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο η Καβάλα ήταν αυτή που πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να έχει κάνει αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Βοσνιάδη.

Αυτό το οποίο δεν είχαν καταφέρει μέχρι τότε οι παίκτες του Παύλου Δερμιτζάκη έφτασαν κοντά στο να το πετύχουν αυτοί του Κώστα Γεωργιάδη στο 16΄, ο Δήμιζας όμως βγήκε και έσωσε την εστία του προτού γίνει επικίνδυνος ο Πασάς… Η απάντηση από τους «αργοναύτες» ήρθε στο 42΄ με το σουτ του Σκαθαρούδη να αποκρούεται εντυπωσιακά σε κόρνερ από τον Βοσνιάδη…Στην επανάληψη η «Βασίλισσα του Βορρά» ενέτεινε την πίεση της, προκειμένου να φτάσει στο γκολ.

Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχτεί στην φάση του 50΄, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Πολύζος έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Δήμιζα… Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να πετύχουν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι στο 60΄ με κεφαλιά του Γαβριηλίδη.Έπειτα από το την εξέλιξη αυτή, η «Ελαφρά Ταξιαρχία του Βορρά» πατούσε καλύτερα στο ματς και στο 68΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Παπαδόπουλο να βγαίνει τετ α τετ με τον Βοσνιάδη και να αστοχεί…

Προβεβλημένοι σύνδεσμοι Όπου κι αν είσαι, είναι και το καζίνο σου, με ολοκαίνουριες επιλογές συναρπαστικών παιχνιδιών. Πάτα εδώ!
Στο 83΄ η Βέροια έχασε μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, η κεφαλιά όμως του Πασά πέρασε λίγο έξω από την εστία του Δήμιζα. Ότι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι χάρη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκόπουλου, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Ταϊρη, όπως και την αποβολή του με συνέπεια το 0-2 να είναι το σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δείτε πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία της Football League

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Μουχάλης (85’ Μεληκιώτης), Μπλέτσας, Μαραγκός, Στάμου, Ταΐρης, Πολύζος (64’ Καραγιάννης), Πέντα (54’ Κανούλας), Ζούρκος Ν., Σιμόνι, Πασάς.

ΚΑΒΑΛΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Καζαντζίδης, Μαϊδανός (78’ λ.τρ. Αρναούτογλου), Στίκας, Παπαστεριανός, Κέρθι, Θωμαΐδης, Γαβριηλίδης, Σκαθαρούδης (70’ Ορφανίδης), Μαρκόπουλος, Παπαδόπουλος Β. (87’ Κουτσούμπας).