Νίκησε τον Αλμωπό (0-1) στην Αριδαία ο Πανσερραϊκός

Ο Πανσερραικός νίκησε εκτός έδρας τον Αλμωπό Αριδαίας με 1-0 και ανέβηκε στους τέσσερις πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στον ένα πόντο.

Στο 10′ λεπτό, τραυματίστηκε ο Τσιμπούκας σε φάση με τον Πέττα και μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο πιο κοντινό νοσοκομείο, ενώ τον αντικατέστησε στον αγώνα ο Παπαδόπουλος. Οι πρώτες φάσεις του αγώνα άνηκαν στον Πανσερραικό, με το μακρινό σουτ του Δεληγιαννίδη στο 6′ λεπτό, αλλά και το σουτ του Κανίς στο 18′ λεπτό. Ο Αλμωπός Αριδαίας έκανε μια σημαντική φάση με το πλασέ του Παρασκευά στο 44′ λεπτό, οπού έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Καρασαλίδης. Οι γηπεδούχοι είχαν φάσεις και στο 45+4′ λεπτό, με τον Μούργο να κάνει ένα γύρισμα, αλλά ο τερματοφύλακας Ντόκιτς απόκρουσε. Το σκορ του ημιχρόνου παρέμεινε στο 0-0.

Οι “κόκκινοι” έκαναν φάσεις με τον Μούργο στο 51′ λεπτό και στο 60′ λεπτό. Η ομάδα του κόουτς Δημήτρη Ελευθερόπουλου είχε την κατοχή και τον πρώτο λόγο στον αγώνα. Στο 68′ λεπτό, ο Σαΐντ για τον Πανσερραικό κέρδισε πέναλτι μετά από πάσα του Σοφιανού. Στο 70′ λεπτό, ο Σαΐντ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στα επόμενα λεπτά και νίκησαν τον Αλμωπό Αριδαίας με 1-0.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Παρασκευάς, Τσιμπούκας (10′ λ.τ Παπαδόπουλος), Σέχου, Γιαλαμούδης (65′ Μανωλάκης), Κέρθι, Έππας, Κολλαράς, Πόποβιτς (65′ Ρίβας), Γιουκούδης, Πέττας.

Πανσερραϊκός (Ελευθερόπουλος): Γιαννίκογλου, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Δεληγιαννίδης, Πεταυράκης, Σιόντης, Θυμιάνης (58′ Ανακόγλου), Μούργος (86′ Μυστακίδης), Σοφιανός (72′ Δημητρίου), Κανίς (86′ Μασκανάκης), Κατσαντώνης (58′ Σαΐντ).