Νορβηγία-Ελλάδα 1-2: Απόλαυση για 45 λεπτά και φάντασμα στο δεύτερο! (+video)

Νορβηγία-Ελλάδα: Η Εθνική παρουσιάστηκε διπρόσωπη στο «Ροσαλέδα». Στο α’ 45′ λεπτο προηγήθηκε 0-2 με γκολ των Μασούρα, Ανδρούτσου και τον Πέλκα να οργιάζει. Στο δεύτερο εξαφανίστηκε από το γήπεδο, αλλά οι Σκανδιναβοί απλά μείωσαν σε 1-2.

Η Νορβηγία είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν έκανε τεράστια φάση. Στο 8’ ο Ζακάριασεν έδωσε στον Μέλινγκ, ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό κι έδιωξε σε κόρνερ ο Βλαχοδήμος στη δεξιά του γωνία. Στο 10’ σουτ του Ζακάριασεν έφυγε άουτ η μπάλα.

Σ’ εκείνο το σημείο η Ελλάδα ανέλαβε την πρωτοβουλία και στο 13’ άνοιξε το σκορ. Ο Πέλκας έκανε τρομερή κάθετη πάσα στην πλάτη των Άγερ, Στράντεμπεργκ και ο Μασούρας εκτέλεσε με το αριστερό τον Χάνσεν για το 0-1.

Στο 18’ η Εθνική είχε νέα ευκαιρία. Από πάσα του Μάνταλου, το σουτ του Ανδρούτσου κατέληξε άουτ.

Ανδρούτσος και 0-2!

Ό,τι δεν πέτυχε στο 18’ ο Ανδρούτσος, το έκανε τρία λεπτά αργότερα! Στο 21’ ο Πέλκας έκανε σέντρα από δεξιά, στη γραμμή του άουτ, δεν απομάκρυνε ο Γκρέγκερσεν και ο Τσιμίκας γύρισε από αριστερά, με τον Ανδρούτσο να σημειώνει το 0-2 στη μικρή περιοχή με δεξί πλασέ!

Η Ελλάδα προκάλεσε σοκ στους Νορβηγούς, που δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Η Ελλάδα κράτησε άνετα το 0-2 στο ημίχρονο, ενώ το αστέρι των Σκανδιναβών, ο Χάαλαντ ήταν στην κυριολεξία άφαντος!

Φάντασμα η Εθνική

Από την πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, η Εθνική Ελλάδας μετατράπηκε σε φάντασμα στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Σολμπάκεν έκανε τρεις αλλαγές κι έδωσε πνοή στην ομάδα του, ειδικά με την είσοδο του Σόρλοθ.

Η Νορβηγία μπήκε με ορμή και στο 47’ σουτ του Μπεργκ, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος. Μεγάλη φάση δεν βρήκαν οι Σκανδιναβοί, αλλά κατάφεραν να φτάσουν στη μείωση του σκορ στο 64’ με τον Στράντμπεργκ. Στο έκτο τους κόρνερ στον αγώνα, ο Όντεγκααρντ εκτέλεσε και ο στόπερ των Νορβηγών, κέρδισε κατά κράτος τη μονομαχία με τον νεαρό Χρήστο Τζόλη, πήρε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και στα δίχτυα του Βλαχοδήμου.

Η Εθνική Ελλάδας στο δεύτερο μέρος δεν πάτησε στην αντίπαλη περιοχή. Ήταν κάκιστη η εικόνα της και προβληματική. Το να παίζεις χωρίς φορ δεν είναι, άλλωστε και ό,τι καλύτερο στο σύγχρονο ποδόσφαιρο.

Νορβηγία (Στάλε Σολμπάκεν): Χάντσεν, Στράντμπεργκ, Γκρέγκερσεν, Μέλινγκ (69’ Μπγιόρκαν), Άγερ (88’ Χάντσε-Όλσεν), Μίντσγιο (46’ Σόρλοθ), Θόρσμπι (46’ Θόρστβεντ), Μπεργκ (69’ Άουρσνες), Ζακάριασεν (46’ Ράγερσον), Όντεγκααρντ, Χάαλαντ.

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Τζαβέλλας, Παπαδόπουλος, Μαυροπάνος, Μπουχαλάκης (75’ Σιώπης), Γαλανόπουλος (57’ Ζέκα), Ανδρούτσος (94′ Μπακάκης), Τσιμίκας, Μάνταλος(57’ Μπακασέτας), Πέλκας (75’ Παυλίδης), Μασούρας (57’ Τζόλης).