ΝΠΣ Βόλος – ΟΦΗ 1-4: Άντεξε και… ανάσανε με τεσσάρα

ΝΠΣ Βόλος – ΟΦΗ: Σπουδαίο «διπλό» πανηγύρισαν οι Κρητικοί στο Πανθεσσαλικό επικρατώντας 4-1 των Βολιωτών – Με 10 παίκτες οι γηπεδούχοι για περισσότερο από μία ώρα.

Τέλος σ’ ένα αρνητικό σερί χωρίς νίκη που κρατούσε από τη δεύτερη αγωνιστική έβαλε ο ΟΦΗ με τη νίκη του επί του Βόλου στην Μαγνησία. Οι Κρητικοί εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 30ο λεπτό της αναμέτρησης και με ένταση στο φινάλε μπόρεσαν να φτάσουν σε μία ευρεία επικράτηση.

Από την άλλη, το «συγκρότημα» του Άνχελ Λόπεθ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, έχασε τον Σάντσες στο ημίωρο με ανόητη αποβολή και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που έκανε στην εστία του Σωτηρίου, με αποτέλεσμα να γνωρίζει την ήττα και να χάσει την ευκαιρία να ξεφύγει από τον Ατρόμητο, τον οποίο έχει συγκάτοικο στην 5η θέση.

Τρομερός ρυθμός και ανόητη αποβολή
Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά, μια και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, χωρίς κάποια να… κοιτάξει τα μετόπισθεν. Η πρώτη απειλή της αναμέτρησης ήρθε από τους γηπεδούχους με τον Σωτηρίου να λέει «όχι» στο σουτ του Μαρτίνες από το ύψος του πέναλτι στο 2ο λεπτό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, η προσπάθεια του Γκουαροτσένα από την περιοχή κόντραρε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Στα πρώτα λεπτά οι Βολιώτες ήταν αυτοί που είχαν την υπεροχή του αγώνα και έφτασαν με περισσότερες αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο 17’ ο Δουβίκας δεν κατάφερε να σκοράρει με τρομερό ανάποδο σουτ στην κίνηση, ενώ στο 24’ οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν στις ευκαιρίες με τον Ντε Γκούζμαν, ο οποίος δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε. Ωστόσο, στο 30’ έγινε η φάση που έκρινε την αναμέτρηση.

Ο Ντε Γκούζμαν έβγαλε τρομερή κάθετη μπαλιά στον Σαρδινέρο, ο οποίος έφυγε μόνος του απέναντι στον Γκαραβέλη, αλλά ο Σάντσες τον σταμάτησε με φάουλ και είδε την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντας την ομάδα του με αριθμητικό μειονέκτημα. Οι Κρητικοί θέλησαν άμεσα να εκμεταλλευτούν τις νέες συνθήκες αλλά στο 32’ ο Γκαραβέλης μπλόκαρε το σουτ του Ντε Γκούζμαν και στο 37’ ο Νέιρα είδε τον πορτιέρο του Βόλου να αντιδρά σωστά στην δική του… απειλή.

Τελικά, η υπεροχή του ΟΦΗ έφερε… καρπούς δύο λεπτά αργότερα, με πρωταγωνιστή τον Ολλανδό άσο. Συγκεκριμένα, ο Νέιρα έκανε τη μπαλιά στην περιοχή των γηπεδούχων, η μπάλα κόντραρε και ο Ντε Γκούζμαν στο δεύτερο δοκάρι εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Γκαραβέλη και άνοιξε το σκορ (1-0), το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο.

Τον πίεσε αλλά το… πλήρωσε
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Βόλο να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο ΟΦΗ είχε δώσει χώρο στους γηπεδούχους, οι οποίοι αναζητούσαν τον τρόπο που θα έφταναν άμεσα στην ισοφάριση για να διεκδικήσουν ότι καλύτερο μπορούσαν. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν τρομερή πίεση για περίπου 10 λεπτά, αλλά άντεξαν.

Στο 52’ ο Δουβίκας δεν κατάφερε να κάνει το σουτ όπως θα ήθελε μέσα από την «καρδιά» της κρητικής άμυνας, στο 58’ ο Γκουαρατσένα δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Σωτηρίου, που έδιωξε σε κόρνερ το σουτ που επιχείρησε ο πρώτος, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Κολόμπο έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ, ελάχιστα εκατοστά πάνω από το δοκάρι του Σωτηρίου, αφού κόντραρε ελάχιστα σε αμυντικό.

Οι Βολιώτες είχαν ανεβάσει την πίεσή τους προς την εστία των «ασπρόμαυρων», ωστόσο, αυτή η τακτική τους άφησε κενούς χώρους στην άμυνα. Μάλιστα, στο 67’ οι Κρητικοί σκόραραν με τον Σαρδινέρο, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μια και ο Διαμαντής που είχε πάρει την πρώτη κεφαλιά ήταν εκτεθειμένος. Η… προειδοποίηση από τους φιλοξενούμενους δεν… ξύπνησε την ομάδα του Άνχελ Λόπεθ, με αποτέλεσμα να παραμένουν κενοί οι χώροι στην άμυνα.

Και οι γηπεδούχοι το πλήρωσαν στο 79ο λεπτό. Ο Νέιρα έκανε εξαιρετική μπαλιά στον Σαρδινέρο που έφυγε στην «πλάτη» της άμυνας του Βόλου και με πλασέ απέναντι στον Γκαραβέλη έγραψε το 2-0, αν και χρειάστηκε η… βοήθεια από το VAR για να κατοχυρωθεί το γκολ. Πάντως, οι Βολιώτες δεν το… έβαλαν κάτω και αναζήτησαν ένα τέρμα που θα τους έβαζε και πάλι στην διεκδίκηση του αγώνα.

Μάλιστα, τα κατάφεραν στο 84’ με τον Δημόπουλο, ο οποίος με ωραία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Σωτηρίου, δίνοντας ελπίδες στους γηπεδούχους. Όμως, το γκολ του Έλληνα αμυντικού περισσότερο κακό έκανε στην ομάδα του, καθώς άπαντες βγήκαν στην επίθεση και οι Κρητικοί το εκμεταλλεύτηκαν. Στο 87’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Νέιρα, ενώ στο 92’ ο Στάρτζεον, σε μία υποδειγματική αντεπίθεση, διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΝΠΣ Βόλος: Γκαραβέλης, Φεράρι, Σάντσεζ, Γκουαροτσένα, Κολόμπο, Κιάκος (79′ Νίνης), Μπαριέντος, Ουάρντα, Περέα (79′ Μπαρτόλο), Μαρτίνες (33′ Δημόπουλος), Δουβίκας (89′ Γέντρισεκ).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης (46′ Λυμπεράκης), Διαμαντής, Γιαννούλης, Ντε Γκουζμάν (90’+3′ Γιάννου), Μεγιάδο, Νέιρα (90’+3′ Μπαλογιάννης), Γρίβας, Στάρτζεον, Σαρδινέρο.