ΝΠΣ Βόλος-ΟΦΗ 2-0: Έκανε το πρώτο βήμα (+videos)

Με «δράστες» τους Μαρτίνες και Μήτογλου ο ΝΠΣ Βόλος επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ και πήρε προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Άλλο πρωτάθλημα, άλλο Κύπελλο… Στις 23 Νοεμβρίου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για τη Super League, ο ΟΦΗ είχε κάνει… πάρτι στο Βόλο, επικρατώντας με 4-1 στο «Πανθεσσαλικό». Τούτη τη φορά οι Θεσσαλοί πήραν το… αίμα τους πίσω, επικράτησαν με 2-0 το απόγευμα της Τετάρτης (20/1) στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, χάρις στα γκολ των Νίκολας Μαρτίνες (52΄) και Μήτογλου (85΄), κι απέκτησαν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά.

Η ομάδα της Κρήτης έδειξε μεγαλύτερη διάθεση στο πρώτο 45λεπτο και ήταν εκείνη που έφτασε και πιο κοντά στο γκολ με τις ευκαιρίες του Στάρτζεον στο 10΄ (μπλόκαρε ο Γκαραβέλης) και στο 44΄ (σουτ ελάχιστα άουτ).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μπήκε πολύ πιο δυνατά στο γήπεδο και μόλις στο 47΄ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν η κεφαλιά του Γκρίλο έπειτα από κόρνερ του Μπαρτόλο, «έγλυψε» το δεξί δοκάρι.

Στο 52΄, από άτσαλο διώξιμο του Ουές, ο Μπαριέντος έστρωσε τη μπάλα έξω από την περιοχή στο Νίκολας Μαρτίνες, ο οποίος «άδειασε» με περιστροφή τον Στάικο και με δυνατό αριστερό σουτ, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στο βάθος της εστίας του Σωτηρίου.

Ο Βόλος συνέχισε να είναι επιθετικός, αναζητώντας και δεύτερο τέρμα κι έφτασε κοντά στο 2-0 με το Ρενάτο Σάντος στο 58΄, όμως το ξαφνικό σουτ που επιχείρησε, κατάφερε να το βγάλει με εκτίναξη στη γωνία του ο γκολκίπερ της κρητικής ομάδας.

Στο 81΄ ο Δουβίκας έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του, όταν κέρδισε την προσωπική μονομαχία από το Βαφέα, προσπάθησε να περάσει τον Σωτηρίου, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και πρόλαβε να το απομακρύνει πάνω στη γραμμή ο Λυμπεράκης.

Η μεγάλη πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε (ξανά) στα τελευταία λεπτά. Στο 85΄, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νίνη -που μόλις είχε μπει στο ματς- η μπάλα ακούμπησε στο πόδι του Μπαλογιάννη, βρήκε στο δοκάρι, μπερδεύοντας τους Βαφέα και Σωτηρίου κι ο Μήτογλου με κοντινή προβολή δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0, δίνοντας ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα στους Βολιώτες για την πρόκριση.
ΒΟΛΟΣ (Α. Λόπεθ): Γκαραβέλης, Ντεντάκης (66΄ Τέκιο), Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης (46΄ Μπαρτόλο), Σάντος (84΄ Κιάκος), Μπαριέντος (84΄ Νίνης), Μαρτίνες (74΄ Περέα), Δουβίκας.
ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Ουές (63΄ Μπαλογιάννης), Βαφέας, Βούρος, Γιαννούλης, Νέιρα, Στάρτζεον (81΄ Τσιλιανίδης), Στάικος, Κοροβέσης (63΄ Λυμπεράκης), Σαρδινέρο (63΄ Σολίς), Γρίβας.