fbpx
Ακολουθήστε μας

Α1 Μεσσηνίας

Ντέρμπι “αιωνίων” (Μεθώνη – Κορώνη) σε Α1 Μεσσηνίας!

Το ντέρμπι της Μεθώνης με την Κορώνη ξεχωρίζει από το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής της Α1 τοπικής κατηγορίας.

Η Μεθώνη που μοιράζεται την κορυφή με το Καλό Νερό θέλει να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να μαζέψει τρεις ακόμη βαθμούς, στην προσπάθεια για επάνοδο στην Α’ τοπική.
Από την άλλη ο Ακρίτας, που είναι στην 3η θέση, δίνει τρίτο σερί ντέρμπι και θέλει να τα πάει καλύτερα από τα δύο προηγούμενα, όπου μέτρησε δύο ήττες από Καλό Νερό και Ηρακλή Καλαμάτας.

Επικίνδυνη έξοδο έχει και το Καλό Νερό που παίζει στο Δώριο με τον τοπικό Δωριέα, που κι αυτός καλοβλέπει την τρίτη θέση και θέλει να πάρει μια μεγάλη νίκη.

Το Καλό Νερό πάντως από το ξεκίνημα έχει δείξει συνέπεια και σοβαρότητα και μπορεί να φύγει με το διπλό από το Δώριο.

Στην Κυπαρισσία ο τοπικός Ηρακλής αναμετράται με τον Ηρακλή Καλαμάτας που εκτός έδρας έχει μόνο μια νίκη σε πέντε αγώνες και θα τα δώσει όλα για το διπλό που θα τον διατηρήσει σε τροχιά ανόδου.

Εύκολο έργο αναμένεται να έχει στο Πεταλίδι ο ανεβασμένος το τελευταίο διάστημα Απόλλωνας κόντρα στον ουραγό Μιλτιάδη.

Αμφίρροπο ματς θα πραγματοποιηθεί στο Σουληνάρι με τον Χανδριναϊκό να φιλοξενεί την Αναγέννηση Παραλίας και τους γηπεδούχους να έχουν μεγαλύτερη ανάγκη τους βαθμούς της νίκης για να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις.

Ματς ανοικτό σε κάθε αποτέλεσμα θα γίνει και στο “Π. Μπαχράμης” όπου ο

Α.Ο. Φυτειάς παίζει με την Χώρα, με τις δύο ομάδες να είναι χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές

Σάββατο

Ηρακλής Κυπαρισσίας – Ηρακλής Καλαμάτας

Καυκάς, Ρουμελιώτης, Τσοπανάκης

Γήπεδο Κυπαρισσίας

ΑΟ Φυτειάς – Παπαφλέσσας Χώρας

Ψηλοπαναγιώτης, Τσουκάλη, Μπασιλάρης

Γήπεδο “Παναγιώτης Μπαχράμης’’

Κυριακή

Δώριο – Καλό Νερό

Κομπιλίρης, Σγουμπόπουλος, Τσαβδαρίδης

Γήπεδο Δωρίου

Χανδριναϊκός – Αναγέννηση Παραλίας

Γεωργαντάς, Τζεμαλαϊ, Π. Νικολόπουλος

Γήπεδο Σουληναρίου

Απόλλωνας Πεταλιδίου – Μιλτιάδης

Αντωνόπουλος, Ηλιοπούλου, Τσαούση

Γήπεδο Πεταλιδίου

Μεθώνη – Ακρίτας Κορώνης

Σκόρδος, Σωτηρόπουλος, Διακουμάκος

Γήπεδο Μεθώνης

Θύελλα Χαρακοπιού – Ασπρόχωμα 3-0 α.α

* Όλα τα ματς θα ξεκινήσουν στις 3 μ.μ. εκτός από το ΑΟ Φυτειάς – Παπαφλεσσας Χώρας που θα γίνει στις 6 μ.μ.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(σε 10 αγώνες)

1. Καλό Νερό 28-8 25

-. Μεθώνη 18-8 25

3. Ακρίτας Κορώνης 23-10 19

-. Ηρακλής Καλαμάτας 18-11 19

-. Απόλλωνας Πεταλιδίου 14-10 19

6. Δώριο 13-10 17

7. Ηρακλής Κυπαρισσίας 9-14 13

-. Αναγέννηση Παραλίας 8-14 13

9. Α.Ο. Φυτειάς 11-16 12

10. Θύελλα Χαρακοπιού 12-17 11

11. Χανδριναϊκός 12-15 10

-. Παπαφλέσσας Χώρας 5-16 10

13. Μιλτιάδης 2-24 6

* Το Ασπρόχωμα δεν συμμετέχει στο πρωτάθλημα.

notosport

Σχολιάστε εδώ

Αφήστε το σχόλιο σας

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Πρόσφατα άρθρα

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Δες ακόμη…

Advertisement
Advertisement
Advertisement

More in Α1 Μεσσηνίας