Ντόρτμουντ – Μπάγερν 1-3: Σήκωσε το Supercup με τριάρα στη Βεστφαλία

Η Μπάγερν επικράτησε 3-1 της Ντόρτμουντ στο γερμανικό Supercup που διεξήχθη στο Signal Iduna Park και σήκωσε το 9ο τρόπαιο της ιστορίας του. Δύο γκολ πέτυχε ο Λεβαντόβσκι.

Η βραδιά στο Signal Iduna Park βάφτηκε κόκκινη. Η Μπάγερν επικράτησε 3-1 της Ντόρτμουντ στο γερμανικό Super Cup και κατέκτησε το ένατο τρόπαιο στην ιστορία της. Ο Λεβαντόβσκι ήταν απ’ τους μεγάλους πρωταγωνιστές του παιχνιδιού, καθώς σκόραρε δύο γκολ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μπάγερν να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Η Ντόρτμουντ έκανε αρκετά λάθη στην άμυνα, ειδικά με επικίνδυνα γυρίσματα του Πάσλακ. Οι Βαυαροί έκαναν είχαν πολύ καλή στιγμή στο 16ο λεπτό. Ο Κομάν από καλή θέση στην περιοχή γύρισε το κορμί του, όμως ήταν άστοχος. Η ομάδα του Νάγκλεσμαν ήταν η καλύτερη έως το 20ο λεπτό.

Σε αυτό το σημείο ο Ρόις έχασε τετ α τετ, το οποίο απέκρουσε ο Μάνουελ Νόιερ. Τότε η Ντόρτμουντ ισορρόπησε και προσπάθησε να απειλήσει. Απ’ το 35′ και έπειτα η Μπάγερν γύρισε στα προηγούμενα της στάνταρτς, είχε καλές στιγμές μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, με τον Χάαλαντ ωστόσο να απαντά στο 39ο λεπτό.

Λίγο πριν απ’ το τέλος του πρώτου μέρους η Μπάγερν πήρε το προβάδισμα. Ο Ντέιβις έβγαλε τη σέντρα απ’ τα αριστερά και ο Λεβαντόβσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματα της. Ο Ντέιβις γύρισε απ’ τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Ακάντζι, ο Λεβαντόβσκι δεν μπόρεσε να σουτάρει, κάτι που έκανε ο Μίλερ σε κενή εστία. Οι Βαυαροί ήταν ανώτεροι και το σκορ το επιβεβαίωνε με τον πιο δίκαιο τρόπο.

Ωστόσο, η Ντόρμουντ πήρε θάρρος στο παιχνίδι της στη συνέχεια και βγήκε ακόμη πιο μπροστά με τους παίκτες των Βεστφαλών να βγάζουν ένταση. Στο 54′ ο Χάαλαντ βρήκε δίχτυα, όμως ο Νορβηγός ήταν εκτεθειμένος, κάτι που επιβεβαιώθηκε και απ’ το VAR. Στο 64ο λεπτό η Ντόρτμουντ μπήκε πάλι στο παιχνίδι.

Ο Μπέλιγχαμ άφησε την μπάλα στον Μάρκο Ρόις, ο οποίος είχε πάρει θέση λίγο έξω απ’ την περιοχή και με ένα πολύ ωραίο σουτ έγραψε το 1-2. Η Ντόρτμουντ συνέχιζε μετά τη μείωση στο σκορ να πιέζει ασφυκτικά την Μπάγερν, όμως μία απερίσκεπτη ενέργεια χάλασε την προσπάθεια των Βεστφαλών.

Στο 74ο λεπτό ο Ακάντζι έκανε ένα τραγικό λάθος έξω απ’ την περιοχή, έχασε την μπάλα απ’ τον Τολισό, ο Λεβαντόβσκι πήρε την μπάλα και σαν σε προπόνηση έγραψε το 1-3. Η Μπάγερν από εκεί και πέρα είχε τον απόλυτο έλεγχο, με την Ντόρτμουντ να δυσκολεύεται να απειλήσει. Ο Χάαλαντ είχε μεγάλη ευκαιρία στο φινάλε για να μειώσει στο σκορ και ως εκ τούτου τίποτα δεν άλλαξε.

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Σουλτς, Ακάντζι, Βίτσελ, Πάσλακ (84′ Βολφ), Ρέινα (78′ Πάσαλιτς), Νταχούντ, Μπέλιχαμ (84′ Ρεϊνίερ), Ρόις, Χάαλαντ, Μουκοκό (58′ Μαλέν)

Μπάγερν: Νόιερ, Στάνισιτς (87′ Μπούνα Σαρ), Ουπαμεκανό, Ζίλε, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κομάν (49′ Σανέ), Μίλερ (73′ Μουσιάλα), Γκνάμπρι (73′ Τολισό), Λεβαντόβσκι (88′ Τσούπο-Μότινγκ).