Διεθνή

Ντόρτμουντ – Σεβίλλη 2-2: Με ήρωα Χάαλαντ στα προημιτελικά οι Βεστφαλοί (+video)

Η Ντόρτμουντ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Σεβίλλη, όμως σε συνδυασμό με τη νίκη της 3-2 στο πρώτο παιχνίδι, πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League. Πρωταγωνιστής για τους Βεστφαλούς ο Χάαλαντ που σκόραρε δύο γκολ.

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League εξασφάλισε η Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με τη Σεβίλλη, όμως χάρη στη νίκη τους με 3-2 στο πρώτο παιχνίδι πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Ήρωας για την ομάδα του Τέρζιτς ο Έρλινγκ Χάαλαντ που πέτυχε τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Το παιχνίδι από τα πρώτα του λεπτά απέκτησε ρυθμό. Ωστόσο μέχρι και το 10ο λεπτό, η Σεβίλλη ήταν εκείνη που είχε πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η ομάδα της Ανδαλουσίας άσκησε πίεση στους Γερμανούς και προσπάθησε να διασπάσει την άμυνα τους με αρκετές σέντρες.

Η κατοχή σε κάποιο σημείο του ημιχρόνου έφτασε στο 60% υπέρ της Σεβίλλης, η οποία στο 18ο λεπτό σημείωσε μία πολύ καλή στιγμή. Ο Οκάμπος με όμορφη ατομική ενέργεια πάτησε περιοχή, μοίρασε στον Σούσο, ο οποίος αστόχησε από τα δεξιά της περιοχής. Η Ντόρτμουντ όχι μόνο άντεξε στην πίεση των Ισπανών, αλλά κατάφερε να ανοίξει και το σκορ. Η ομάδα του Τέρζιτς στην πρώτη ουσιαστική της ευκαιρία έκανε το 1-0 με τον συνήθη ύποπτο στο 35ο λεπτό.

Οι παίκτες της Σεβίλλης έχασαν την μπάλα στη μεσαία γραμμή, οι Γερμανοί άλλαξαν γρήγορα την μπάλα, ο Νταχούντ τροφοδότησε τον Ρόις στα αριστερά της περιοχής, ο οποίος γύρισε στον Χάαλαντ για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αυτό το γκολ “χάλασε” το μυαλό των φιλοξενούμενων που δεν μπόρεσαν να βγάλουν κάποια αντίδραση στο πρώτο μέρος.

Η Ντόρτμουντ στο ξεκίνημα του ημιχρόνου έφτασε στο 2-0 με έναν περιπετειώδες τρόπο. Ο Χάαλαντ βρήκε δίχτυα στο 48ο λεπτό, αφού έμεινε όρθιος παρά τα μαρκαρίσματα και έπειτα από συνεργασία με τον Αζάρ. Ωστόσο, το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, αφού ο Τσακίρ είδε το VAR.

Ο Τούρκος διαιτητής γύρισε τη φάση αρκετά πίσω και παρατήρησε πέναλτι του Κουντέ στον Χάαλαντ σε μία διεκδίκηση της μπάλας. Ο Νορβηγός ανέλαβε την εκτέλεση όμως δεν νίκησε τον Μπούνου. Ωστόσο, πάλι είχαμε παρέμβαση του VAR, καθώς ο τερματοφύλακας της Σεβίλλης δεν πατούσε γραμμή. Εν τέλει ο Χάαλαντ με δεύτερη προσπάθεια ευστόχησε.

Στο 68ο λεπτό η Σεβίλλη κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο Τσαν έπειτα από μία βαθιά μπαλιά έσπρωξε τον Ντε Γιόνγκ στην περιοχή με τον Τσακίρ να δείχνει πέναλτι. Ο Εν-Νεσίρι δεν αστόχησε με την ομάδα της Ανδαλουσίας να μειώνει σε 2-1.

Στη συνέχεια, η ομάδα της Ανδαλουσία επιχείρησε να ανεβάσει τον ρυθμό της, όμως η Ντόρτουντ ήταν εκείνη που σημείωσε σημαντικές ευκαιρίες με σημαντικότερη εξ αυτών του Νταχούντ στο 84ο λεπτό.

Το φινάλε στη Γερμανία ήταν δραματικό. Ο Ράκιτιτς έβγαλε τρομερή σέντρα από τα αριστερά, ο Εν-Νεσίρι σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να στείλουν στο ματς παράταση, αλλά το σκορ παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Τσακίρ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Χιτς, Μορέι (90+5′ Μενιέ), Τσαν, Χούμελς, Σουλτς (89′ Ζαγκάντου), Ντιλέινι, Νταχούντ, Μπέλινγχαμ, Αζάρ (67′ Πάσλακ), Χάαλαντ, Ρόις.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπούνου, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Ακούνια, Φερνάντο (86′ Ράκιτιτς), Χορδάν (60′ Γκόμες), Όσκαρ Ροντρίγκες (79′ Τόρες), Οκάμπος (60′ Ντε Γιόνγκ), Εν-Νεσίρι, Σούσο (86′ Ελ-Χαντάντι).

Photo credits: © 2021 Bernd Thissen/Associated Press