Ο αγέραστος Τσάτσος”γύρισε” το ματς για τον Πόρο στην Ιεράπετρα! (+video)

“ΑΝΑΤΡΟΠΑΡΑ” ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΕΤΙΝΗ
ΝΙΚΗ ΜΕ ΠΙΣΤΗ, ΚΑΡΔΙΑ, ΨΥΧΗ,
ΠΕΙΣΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΡΟ!

Από την… κόλαση στον παράδεισο βρέθηκαν οι… “μωβ” που το… ΠΙΣΤΕΨΑΝ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και πανηγύρισαν σε παιχνίδι γκραν – γκινιόλ με την Αναγέννηση την Κυριακή το απόγευμα (07/11) στην Ιεράπετρα (2-3)! “Ανατροπάρα” και πρώτη φετινή νίκη με πίστη, καρδιά, ψυχή, πείσμα και επιμονή για τον Πόρο! Οι παίκτες του Ανδρέα Σκέντζου δεν τα παράτησαν ΠΟΤΕ και με τις αλλαγές του έμπειρου τεχνικού (61′ Μπέλιτς, 83′ Τσάτσος) έφεραν… τούμπα τον αγώνα! Μετατρέποντας το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων (45+1′ Μερκούρι, 55′ Φερμίνα) σε 2-3 στο τελευταίο 20λεπτο (72′ πέναλτι Αζίζι, 88′, 90+3′ Καστελλιανάκης). Τα δύο από τα τρία γκολ από τον… Άγγελο του Πόρου μέσα σ’ ένα πεντάλεπτο! “Καστέλλος” που σκόραρε και νωρίτερα (65′) αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ! Ντεμπούτο με τα… μωβ για τον Λούκα Μπέλιτς και τον πολύπειρο Σωτήρη Τσάτσο!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Στη σέντρα οι παίκτες της Αναγέννησης, ξεκίνησε το παιχνίδι στην Ιεράπετρα.

2′ Διαμαρτύρονται για πέναλτι στην Αναγέννηση σε πτώση του Μερκούρι μέσα στην περιοχή, συνέχεια από τον Σταυρουλάκη που είχε ξεκάθαρο οπτικό πεδίο και ήταν πολύ κοντά στη φάση.

10′ Καλή στιγμή για τον Πόρο από την αριστερή πλευρά. Ωραία μπαλιά Πανάγου, σουτ του Αζίζι μέσα από την περιοχή, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βασιλειάδη.

18′ Επικίνδυνη στιγμή για την Αναγέννηση, γύρισμα Φερμίνα από αριστερά, αμαρκάριστος ο Ουατάρα μέσα στην περιοχή έπιασε “αέρα”, πέρασε η φάση για την άμυνα του Πόρου.

25′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο, μπαλιά Ράπτη, ο Αζίζι μόνος του από αριστερά μέσα στην περιοχή πλάσαρε, έσωσε ο Βασιλειάδης, μπλοκάροντας τη μπάλα!

26′ Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για την Αναγέννηση, στη θέση του τραυματία και έμπειρου Βασιλειάδη ο νεαρός Βόκα.

36′ Φάουλ του Νάκα από αριστερά για τον Πόρο άστοχο.

38′ Καλή στιγμή για τον Πόρο, επικίνδυνο γύρισμα του προωθημένου Πανάγου από αριστερά, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Βόκα με κίνδυνο στο διώξιμο η μπάλα να πάρει τροχιά προς τα δίχτυα.

43′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο, ο Αζίζι μπήκε από αριστερά μέσα στην περιοχή και πλάσαρε, έδωσε με τσ πόδια ο Βόκα, διώχνοντας σε κόρνερ.

44′ Δυνατό σουτ του Λούσι έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Βόκα.

45+1′ Η Αναγέννηση ανοίγει το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Γύρισμα Φερμίνα από δεξιά, ο Μπρούτε έπιασε “αέρα”, η μπάλα έφτασε αριστερά μέσα στην περιοχή στον Μερκούρι που πλάσαρε τον Ζαφείρη (1-0).

45+2′ Σουτ του Φερμίνα με την είσοδό του στην περιοχή, η μπάλα πάνω στα σώματα των παικτών του Πόρου.

-Ημίχρονο στο “Μισεδάκειο”, Αναγέννηση – Πόρος 1-0.

-Στη σέντρα οι ποδοσφαιριστές του Πόρου, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στο “Μισεδάκειο,”.

46′ Επικίνδυνη κεφαλιά του αμαρκάριστου Καστελλιανάκη στο δεύτερο δοκάρι, σε θέση οφσάιντ υποδείχθηκε ο επιθετικός και αρχηγός του Πόρου.

49′ Γύρισμα Φερμίνα, αδύναμο σουτ του Μερκούρι έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Ζαφείρης.

52′ Γύρισμα Γρηγοράκη, ωραία γύρισε το σώμα του και σούταρε ο Χάιντερ μπλόκαρε σταθερά ο Ζαφείρης.

53′ Πάσα του Μπρούτε, σουτ του Φερμίνα από το ύψος της περιοχής μπλόκαρε ξανά ο τερματοφύλακας του Πόρου.

55′ Δεύτερο γκολ για την Αναγέννηση. Πάσα Πυθαρούλη, τρομερή ενέργεια και σουτ Φερμίνα, η μπάλα “καρφώθηκε” στο δεξί παραθυράκι του Ζαφείρη (2-0).

57′ Φάουλ Ράπτη από δεξιά, ο Καλαμιώτης προσπαθησε να πιάσει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, έδιωξαν σε κόρνερ οι ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης.

60′ Απευθείας κόρνερ του Ράπτη από δεξιά, απομάκρυναν σωτηρία οι αμυντικοί της Αναγέννησης.

61′ Πρώτη αλλαγή και για τον Πόρο, έξω ο Λούσι μέσα ο Μπέλιτς, πρώτη εμφάνιση του Σέρβου μεσοεπιθετικού με τη φανέλα του Πόρου.

63′ Δεύτερη αλλαγή για την Αναγέννηση, στη θέση του Ουατάρα ο Κουτούζος.

65′ Ακυρώνεται γκολ του Πόρου! Σέντρα Πανάγου από αριστερά, κεφαλιά του αμαρκάριστου στο δεύτερο δοκάρι Καστελλιανάκη στα δίχτυα, σε θέση οφσάιντ υποδείχθηκε ο επιθετικός του Πόρου!

66′ Γέμισμα από τους παίκτες του Πόρου για τον Καστελλιανάκη, παρενέβη ο Γιάτσιος, χρησιμοποιώντας το χέρι του μέσα στην περιοχή διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι, συνέχεια από τον Σταυρουλάκη.

71′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Αναγέννηση, έξω ο Χάιντερ μέσα ο Κόλεφ.

72′ Πέναλτι για τον Πόρο σε μαρκάρισμα του Πυθαρούλη στον Καλαμιώτη με τον νεαρό Βόκα να μην βρίσκει τη μπάλα δευτερόλεπτα πριν στο γέμισμα των παικτών του Πόρου. Εκτέλεσε ο Αζίζι δύο κέντρο της εστίας και μείωσε για τους… μωβ (2-1).

79′ Ο Μπέλιτς στρώνει στον Ράπτη που σουτάρει με δύναμη μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στα σώματα των παικτών της Αναγέννησης και απομακρύνεται.

80′ Κόντρα επίθεση για την Αναγέννηση, ασίστ του Μπρούτε στον Πυθαρούλη, ο τελευταίος τετ-α-τετ με τον Ζαφείρη, δυνατό διαγώνιο σουτ, φοβερή απόκρουση του Ζαφείρη σε κόρνερ.

83′ Δεύτερη αλλαγή και για τον Πόρο, έξω ο Ράπτης μέσα ο Τσάτσος.

88′ Ο Πόρος ισοφαρίζει! Συστημένη σέντρα Νάκα από δεξιά, τρομερή γυριστή κεφαλιά του αμαρκάριστου Καστελλιανάκη μέσα από την περιοχή, η μπάλα στη δεξιά γωνία του Βόκα (2-2).

90+3′ Ο Πόρος φτάνει σε μία απίστευτη ανατροπή! Γύρισμα Νάκα από δεξιά, ο Καστελλιανάκης πιάνει “αέρα” σε πρώτο χρόνο, η μπάλα μένει στα πόδια του και πλασάρει σε δεύτερο χρόνο με το αριστερό στα δίχτυα (2-3)!!!!

90+4′ Τρίτη αλλαγή και για τον Πόρο, στη θέση του τραυματία Πανάγου ο Αριστεινίδης!

-Λήξη στο “Μισεδάκειο”, τεράστια πρώτη φετινή νίκη με απίθανη ανατροπή για τον Πόρο!!!!

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ.(ΚΩΣΤΑΣ ΔΕΔΕΛΕΤΑΚΗΣ): Βασιλειάδης (26′ λ.τ. Βόκα), Πυθαρούλης, Χατζάκης, Γιάντσιος, Ζαμπετάκης, Μπρούτε, Χάϊντερ (71′ Κόλεφ), Γρηγοράκης, Ουατάρα (63′ Κουτούζος), Φερμίνα, Μερκούρι.

ΠΟΡΟΣ (ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΚΕΝΤΖΟΣ): Ζαφείρης, Λούσι (61′ Μπέλιτς), Πανάγου (90+4′ λ.τ. Αριστεινίδης), Παγώνης, Πλαιτάκης, Καλαμιώτης, Αζίζι, Νάκας, Καστελλιανάκης, Ράπτης (79’΄Τσάτσος), Μπάμπης.