Ο Απόλλων Λάρισας του Μπαστακού, 2-1 την Ξάνθη!

Προβάδισμα για πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Απόλλων Λάρισας, καθώς νίκησε με ανατροπή 2-1 την Ξάνθη στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την 5η φάση της διοργάνωσης.

Η ακριτική ομάδα «άνοιξε το σκορ» με τον Λισγάρα στο 45ο λεπτό, ωστόσο οι Θεσσαλοί ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση με τα τέρματα των Ναζίμ (50΄) και Μπρέμπου (83΄). Ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί στην Ξάνθη στις αρχές Δεκεμβρίου.

Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά οι φιλοξενούμενοι το κατάφεραν στη λήξη του α΄ μέρους, όταν ο Τζουρίτσκοβιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Λισγάρας έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκέκα, «γράφοντας» το 0-1. Όμως, ο Απόλλωνας δεν παρέδωσε τα όπλα και ευτύχησε να ισοφαρίσει στο 50ό λεπτό, όταν ο Γκουστάβο Σάντος έβγαλε τη σέντρα και ο Ναζίμ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης (1-1). Στη συνέχεια οι ομάδες έχασαν ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, το οποίο πέτυχαν τελικά οι γηπεδούχοι στο 83΄, όταν ο Μπρέμπος «νίκησε» με πλασέ τον Σάο Μπέντο για το 2-1, σκορ που παρέμεινε ως το τέλος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Χατζής, Σκούπρα, Γκουστάβο Σάντος (64΄ Σιφναίος), Μπαστακός (64΄ Νύκταρης), Λίταινας (75΄ Νούσιος), Μπιμάι, Μπρέμπος, Καμπέρης, Κωστούλας, Ναζίμ.

ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Σάο Μπέντο, Πολέτο (58΄ Εντουάρντο), Καμαρά, Ντε Λούκας, Σόσα (46΄ Λεωντσάκος), Ρενέλα, Λισγάρας, Μπαριέντος (73΄ Γκαργκαλατζίδης), Μουλέν, Τζουρίτσκοβιτς, Ντίρεσταμ.