Βόλεϊ

Ο Απόλλων Καλαμάτας, 3-0 σετ το Αιγάλεω στην Παραλία!

Η Καλαματιανή ομάδα ισοφάρισε 1-1 την σειρά και θα τα παίξει όλα το Σάββατο στο “Σίτι” και βρίσκεται μία νίκη μακρυά από την volley league Γυναικών!

Νίκη σήμερα  λοιπόν με 3-0 σετ το Αιγάλεω στο κλειστό της Παραλίας, ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 1-1 και έστειλε την μάχη της ανόδου στον τελικό των τελικών, που θα γίνει το προσεχές Σάββατο (7/5) στο Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ είδαν τη Σοφία Καρακύκλα να αποχωρεί από το παιχνίδι σοβαρά τραυματισμένη με εξάρθρωση στον αστράγαλο, σ’ ένα σοκαριστικό τραυματισμό.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε δυνατά του πρώτο σετ, προηγήθηκε 6-3, 10-8 με τις φιλοξενούμενες να αντιδρούν, αρχικά να ισοφαρίζουν 11-11 και να προηγούνται για πρώτη φορά 12-13 με άσο της Φακοπούλου.

Ο Καλαματιανός σύλλογος  επέστρεψε, πήρε κεφάλι 17-16 με την Κόλλια και εν συνεχεία προηγήθηκε 19-16. Ένα νεκρό διάστημα ωστόσο έδωσε τη δυνατότητα στο Αιγάλεω να τρέξει ένα σερί 0-5 και να προηγηθεί 19-21 και  πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ με 22-21 (Καραμούντζου) και 23-21 (μπλοκ Τόσι, Αποστολοπούλου) για να κατακτήσει τελικά το σετ με 25-22.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να παίρνει και πάλι προβάδισμα στο σκορ αλλά στο 5-4 τραυματίστηκε η Καρακύκλα, παγώνοντας το κλειστό. Οι γηπεδούχες παρόλα αυτά βρήκαν τη δύναμη, προηγήθηκαν 11-8 με το Αιγάλεω να επιστρέφει και πάλι στο ίδιο χρονικό σημείο, όπως το πρώτο σετ (11-11), αλλά ο αποφασισμένος Απόλλωνας ξαναπήρε το προβάδισμα 16-12 και με σερί 5-0 στο τέλος πήρε και το δεύτερο σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ ο Απόλλωνας πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ (8-3, 11-4, 12-6) και δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (17-7) και μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο με 25-17 έγραψε το 3-0 σετ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Χαράλαμπος Μυτσκίδης): Καραμούντζου, Βενέτη, Αποστολοπούλου, Καρακύκλα, Τόσι, Κόλλια / Γκιαούρη (λ), Γιόλα Ν. (λ), Γιόλα Ε., Δημοπούλου.

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη): Βλάχου, Πατεράκη, Μελετιάδη, Ράπτη, Φακοπουλίδου, Οικονομάκη / Λύρα (λ), Τριγωνίδου (λ), Δρέμπελα, Ανδρεόλα.