Ο Ιωνικός 2-0 την Κόρινθο σε φιλικό “ξεμούδιασμα”

Ο Ιωνικός επικράτησε με 2-0 της Κορίνθου σε φιλικό αγώνα σήμερα (28/8) το απόγευμα.

Πρώτη καλή φάση στο ματς καταγράφηκε για τον Ιωνικό στο 11′ με τον Καλλέργη να βγάζει σε ρόλο φορ τον Καρέλη, αλλά ο τελευταίος να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση με το αριστερό.
Η ομάδα της Νίκαιας είχε κατοχή μπάλας με την Κόρινθο να έχει αμυντικούς προσανατολισμούς κλείνοντας χώρους. Στο 36΄ ο Μάναλης βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ πέρασε άουτ, ενώ στο 39′ ο Παλιάτσος βρέθηκε σε θέση βολής σε αντεπίθεση αλλά το σουτ που έκανε μπλόκαρε ο Κουρεπίνης. Το α’ μέρος έκλεισε με ευκαιρία για τον Ιωνικό, έπειτα από βαθιά μπαλιά του Τσίριγωτη και κεφαλιά του Μάναλη που πέρασε λίγο αουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιωνικός με αλλαγές στην 11άδα συνέχισε να έχει κατοχή, έχασε μια καλή ευκαιρία στο 64′ με την κεφαλιά του Κρητικού για να έρθει η απάντηση από πλευράς Κορίνθου στο 67′ με μονοκόμματο σουτ του Παλιάτσου που έφυγε άουτ.
Στο 71′ ήρθε η δίκαίωση για την ομάδα της Νίκαιας καθώς ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ με το κλέψιμο του Παπουτσογιαννόπουλου και την πάσα στο Ντάγκρα που με ωραίο διαγώνιο σουτ απο δεξιά, άνοιξε το σκορ.
Ο Μουστάκης, στο 81΄, επιχείρησε να πετύζει το γκολ της χρονιά, με σέντρα σουτ απο τα αριστερά, αλλά ο κίπερ της Κορίνθου έδιωξε με υπερένταση, ενώ δύο λεπτά αργότερα ευκαιρία απώλεσε ο Πατσατζόγλου για το 2-0.
Κάτι που έγινε στο 89′, όταν από σέντρα του Πογοσιάν απο δεξιά, ο Μουστάκης πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-0.

Ιωνικός: Κουρεπίνης, Μουστάκης, Καρέλης, Παπουτσογιαννόπουλος, Τσιριγώτης, Παπατζίκος, Γκοτσούλιας ,Τιεντσέ, Μπαρέττας, Καλλέργης, Μάναλης

Επαιξαν και οι: Τάφας, Γκούφας, Μηλιώτης, Κρητικός, Πατσατζόγλου, Πογοσιάν, Καρυτινός, Μιχαλακάκος, Ντάγκρας

Κόρινθος: Αθανασοπουλος, Κωστόπουλος, Μαγγινας, Ντερτιλής, Βατουσιάδης, Δημητρίου, Χουσελάς, Σπέτσι, Παλιάτσος, Ράπτης, Κατσούκης
Επαιξαν και οι: Βαρδάκης, Καντηλιεράκης, Κουιμέλης, Ραυτόπουλος, Φίλης, Παπανικολάου, Γκουριώτης