Ο Ολυμπιακός διέλυσε την ΑΕΚ

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με το εντυπωσιακό 101 – 75 της Ένωσης, με τον Βασίλη Σπανούλη να γίνεται ο κορυφαίος πασέρ στην ιστορία του πρωταθλήματος

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός απέναντι στην ΑΕΚ, δυο μέρες μετά την μεγάλη νίκη του επί του Παναθηναϊκού για την Ευρωλίγκα και διέλυσε την Ένωση με 101-75. Ο Βασίλης Σπανούλης έγραψε ιστορία στο ματς καθώς έγινε ο κορυφαίος πασέρ στην ιστορία του πρωταθλήματος με 2.145 ασίστ ξεπερνώντας τον Δημήτρη Διαμαντίδη που σταμάτησε στις 2.144.

Οι Ερυθρόλευκοι μετά το πρώτο τους μέτριο δεκάλεπτο, δεν άφησαν την Ένωση να ανασάνει στο παρκέ, είχαν τον Γιάνις Τίμα και τον Σάσα Βεζένκοφ σε φοβερή μέρα και όταν ο Πρίντεζης χρειάστηκε, απλά εκτόξευσαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, προσφέροντας πολύ όμορφο θέαμα στους 4 χιλιάδες οπαδούς τους. Το τρίποντο της κατοστάρας πέτυχε ο Τίμα, με τον Λετονό να σταματάει στους 17 πόντους, με την βραδιά πάντως να ανήκει ολοκληρωτικά στον Βασίλη Σπανούλη.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού μοίρασε 4 ασίστ (εκτός από τους 14 πόντους που πέτυχε) και έγινε ο πρώτος πασέρ στην ιστορία του επαγγελματικού Πρωταθλήματος αφού έφτασε τις 2145 και άφησε πίσω του τον Δημήτρη Διαμαντίδη. Για την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Σαντ Ρος και Χάντερ με 15 πόντους αντίστοιχα.

ΕΝΑ ΔΙΛΕΠΤΟ ΠΙΕΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ +13

Από την αρχή της αναμέτρησης η ΑΕΚ είχε στηρίξει πολλά επάνω στον Μασιούλις. Ο Λιθουανός φόργουορντ ήταν η αιτία του 0-3, με τον Βεζένκοφ να βοηθάει την ομάδα του, ο Στρέλνιεκς να κάνει το 4-5, την ώρα πάντως που ο παίκτης της Ένωσης με ένα του τρίποντο να διαμορφώνει το 8-10. Ο Βεζένκοφ σκόραρε από τα 6,75μ για το 11-10, όμως και πάλι ο παλιός παίκτης του Παναθηναϊκού πέτυχε τρίποντο για το 11-13.

Με τον Μπόγρη και τον Γκος (γκολ φάουλ) ήρθε η απάντηση των Ερυθρόλευκων για να πετύχει ένα ακόμα σουτ από την περιφέρεια ο Σαντ Ρος για την μαχητική Ένωση και το 16-16. Ο Κουβανός μάλιστα έκανε και το 18-19, με τον Ολυμπιακό να κλείνει την περίοδο με εκπληκτικό τρίποντο του Σπανούλη και το σκορ στο 25-21 έπειτα από ένα 7-2 επιμέρους σκορ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε εκπληκτικά και άκρως θεαματικά και από τις δύο ομάδες. Από το ντράιβ του Σπανούλη στο άμεσο κάρφωμα του Τζέιμς για το 27-25, με τον Λαρεντζάκη να μειώνει στον πόντο το ματς για το 28-27. Η ομάδα του Μπάνκι έβαζε δύσκολα στον Ολυμπιακό, ο «Λάρι» με ντράιβ εκνεύρισε τον Μπλατ και η ΑΕΚ έμεινε κοντά στο σκορ στα πρώτα 13 λεπτά της αναμέτρησης. Και πάλι ο Στρέλνιεκς έδρασε για τους γηπεδούχους με γκολ φάουλ (33-29), όμως ο… νεοφερμένος Ντελρόι Τζέιμς σκόραρε ένα ακόμα ντράιβ για την Ένωση.

Οι Ερυθρόλευκοι αντέδρασαν μέσω της άμυνάς τους και έτρεξαν ένα μικρό 4-0, την ώρα που ο Γιάνις Τίμα «πυροβόλησε» από το τρίποντο για το 41-33.

Το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ στο τρανζίσιον έφερε το +10 (43-33) του Ολυμπιακού και ο «καυτός» Λετονός φόργουορντ σκόραρε νέο τρίποντο για το 46-33.

Ο Βεζένκοφ ήταν ο πρωταγωνιστής των επόμενων επιθέσεων γηπεδούχων που πραγματοποίησε το 48-35 και το 50-35, ο Σαντ Ρος μείωσε, για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 52-39.

ΤΟ ΣΟΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ

Οι Ερυθρόλευκοι παρά το πρώτο καλάθι του Μασιούλις, πέρασαν σίγουροι στο παρκέ και στην τρίτη περίοδο. Δύο καλές άμυνες της ομάδας του Πειραιά και τρία σερί τρίποντα των Στρέλνιεκς, Μάντζαρη και Τίμα έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 20 πόντους (61-41) μετά από 2:33 στο δεκάλεπτο.

Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Μιλουτίνοφ έπειτα τη συνεργασία του με τον Μάντζαρη έκανε το 63-43, με τον Σέρβο να σκοράρει με φόλοου και για το 65-43.

Από δύο τρίποντα οι Πρίντεζης και Χάντερ για το 68-48, με τον υπαρχηγό του Ολυμπιακού να χορεύει τους παίκτες της ΑΕΚ και με χουκ να γράφει το +22 (70-48) της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν αντίδοτο στον «Πρι», ο Σαντ Ρος ήταν η μοναδική αξιόλογη λύση τους στην επίθεση και η διαφορά έμενε κοντά στις παρυφές των 20 πόντων.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να την ροκανίσει, ο Γκρίφιν έστειλε το ματς στο 74-56, σκορ που ήταν και το τελικό της τρίτης περιόδου.

Με όμορφο μπάσκετ ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς, ο Ολυμπιακός πήρε επιθέσεις και σκορ από τους Πρίντεζη και Σπανούλη, ο Χάντερ μείωσε σε 79-61 και ο αρχηγός των Πειραιωτών από την γραμμή της φιλανθρωπίας πέτυχε το 82-61.

Ο Ολυμπιακός συμπλήρωσε 12 παίκτες ενεργούς στο σκοράρισμά του μετά το 86-61 του Τουπάν, με τον Γκος να ακολουθεί για το 88-61. Ένα 4-0 της ΑΕΚ μέσω του Σάκοτα και ένα δίποντο του Μπόγρη δημιούργησε το 90-65 με το μοναδικό που απέμενε να ήταν εάν θα φτάσει την κατοστάρα ο Ολυμπιακός και αν ο Σπανούλης θα περάσει σε ασίστ τον Δημήτρη Διαμαντίδη και θα πιάσει την κορυφή και σε αυτήν τη στατιστική υπηρεσία. Και έτσι έγινε…

Ο αρχηγός των Πειραιωτών έδωσε έτοιμο καλάθι στον Μπογρη συμπληρώνοντας τις 4 προαπαιτούμενες τελικές πάσες για το ρεκόρ του ενώ ο Τίμα με ένα ακόμα τρίποντο του έγραψε και το τελικό 101-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 27-18, 22-17, 27-19